Problem Rosji w pigułce: produkuje własne gwoździe, ale Rosjanie kupują chińskie

Z trudem uświadamiamy sobie, że 24 lutego nastąpiła nieodwracalna zmiana w układzie światowych sił. Licząca 145 mln mieszkańców Rosja, supermocarstwo nuklearne, jeden z największych eksporterów surowców energetycznych na świecie, importer luksusowych samochodów i technologii informatycznych, została obłożona sankcjami, które na wiele lat utrudnią normalną wymianę towarów, usług, kapitału i informacji.  

Środowiska biznesowe w wielu krajach, zaniepokojone zerwaniem więzi handlowych z Rosją, marzą o powrocie do „sprzed". Dyrektor generalny Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Martin Wansleben stwierdził, że pomimo „dramatycznych wydarzeń na Ukrainie" bojkot energetyczny „nie ma uzasadnienia". Austriacki minister finansów Magnus Brunner wykluczył wszelkie sankcje Unii Europejskiej  wymierzone w ropę i gaz z Rosji. Wszystkich przebija były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, któremu kontrolowane przez Rosję firmy energetyczne płacą prawie milion dolarów rocznie. W rozmowie z „New York Times" wezwał do szybkiego zawarcia pokoju i powrotu do normalnych relacji gospodarczych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Rosjan interesuje stworzenie czegoś wyjątkowego – na przykład rakiety kosmicznej, którą mogą zadziwić świat"

    ...w związku z tym 3 tysiące szkół w tzw "głubince" od stuleci nijak nie może zostać skanalizowanych, więc uczniowie, przyszli konstruktorzy owej rakiety, marzą o zadziwiającej rakiecie w sławojce, na mrozie, a następnie podcierają się Komsomolską Prawdą

    Wot, Raszka...
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Wczoraj w rosyjskim internecie zrobiły furorę zdjęcia nowego modelu „awtozaka”, czy po naszemu, policyjnej „suki” do zatrzymań demonstrantów. Nowe samochody są wyposażone w kamery, klimatyzację i, uwaga, w toaletę! Co prawda krytyczni internauci komentowali że ta toaleta będzie wykorzystywana w innym celu (upchną do kabinki dodatkowych zatrzymanych), ale malkontenci są wszędzie ;)
    już oceniałe(a)ś
    33
    3
    To nie abstrakcja; tak było: Sojuz najpierw skonstruował bombe wodorową, potem rakietę do przenoszenia tejże bomby, potem wysłał człowieka w kosmos. I już po tym wszystkim, w 1968 roku, w ZSRR powstała pierwsza fabryka produkująca papier toaletowy. Czyli ci wszyscy super naukowcy, fizycy jądrowi i konstruktorzy rakiet, przez całe lata 40-te, 50-te i 60-te podcierali się "Prawdą".
    Wielki ZSRR do końca swych dni nie rozwiązał problemu braku papieru toaletowego: stałym widokiem wrosyjskich miastach w latach 70-ch i 80-ch byli ludzie w trojelbusach z przewieszonymi rolkami papieru na sznurku.
    już oceniałe(a)ś
    35
    0
    @PiekielnyPedro-dawniej.666

    AgroUnia mówi, ze Polska produkuje tanio świetne ziemniaki,
    ale obce supermarkety sprzedają gorsze z importu,
    często fałszywie reklamując je, jako krajowe.
    już oceniałe(a)ś
    1
    37
    @JimmyDore
    Acha
    Dzięki, stary!
    już oceniałe(a)ś
    31
    0
    @JimmyDore
    AgroUnia mówi że ruskie samyje łutszyje w mirje
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    "Sino-Rosja raczej się nie uda"

    Uda się, uda
    To będzie Rosja z dupą siną od chińskiego kija
    Rosja jest na etapie Rzeczypospolitej w okolicach roku 1710
    A Chiny są na etapie ówczesnej Rosji
    Czekamy teraz na Sejm Niemy, a potem coś w rodzaju Konfederacji Barskiej i na pierwszy rozbiór ;-)
    Tyle że teraz może pójść szybciej, bo świat jakby przyśpieszył
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Gospodarka tak samo rozgrabiona przez oligarchów jak u nas wówczas. Tylko oni poszli w skrajną despocję a my w anarchie... Stara prawda, że skrajności mają wiele wspólnego i te same, opłakane skutki
    już oceniałe(a)ś
    27
    0
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    ZSRR się rozpadł to i ówczesna Rosja rozpadnie się na mniejsze państwa . Wtedy będzie można ucywilizować tych barbarzyńców .
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @mariusz.zbyszek
    współczesna
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Produkują też własne rowery i zegarki.
    Ale wolą kraść cudze....
    @Xerxes
    Bo cudze działają.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    @misio999
    Ale za to rosyjskie zegarki są najszybsze.
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    @Xerxes
    Co to jest? Stoi w kącie i nie obiera ziemniaków?
    Radziecka maszyna do obierania ziemniaków. :D
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Rosyjski kapitalizm ma wiele wad, ale nie można zapominać o niektórych sukcesach"

    Głównym, jeśli nie jedynym sukcesem tego kapitalizmu były ceny ropy na świecie
    Za Gorbaczowa - kilkanaście dolarów za baryłkę
    Za Jelcyna podobnie
    Aż przyszedł Putin i stał się cud gospodarczy w Raszce, bo ropa skoczyła powyżej stu baksów za barelkę (momentami) - a gaz skoczył wraz z nią
    Reszta sukcesu to pochodna tego faktu - z masakrowaniem Ukrainy włącznie
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Cała prawda - umiejętności z KGB do windowania światowych cen ropy i gazu (w zeszłym roku to już była wręcz metoda na rympał - napchać kasę przed spodziewanymi sankcjami za napaść na Ukrainę)
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Dodajmy do tego antyatomową kampanię
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Dzisiejsza Rosja na wielką skalę kopiuje Niemcy lat 30-tych. W warstwie ideologicznej jest tak samo zanurzona w przeszłość (Germanie-Aryjczycy i Warego-Rusowie), Szojgu jak Himmler zanurzony jest w okultyzmie. U zwykłych Rosjan pycha imperialna łączy się ściśle z poczuciem krzywdzenia przez porządek międzynarodowy. Rosja gotowa jest w obronie rzekomo uciskanej własnej mniejszości za granicą zburzyć porządek międzynarodowy. I tu i tu, kryje się za tym chęć budowy imperium. Rosja skopiowała nie tylko napaść bez wypowiedzenia wojny o 4 rano, ale i coraz jawniej sięga po antysemityzm.

    W warstwie zaś gospodarczej, III Rzesza także była izolowana od rynków i technologii, i na wielką skalę substytuowała import. Wiele tu osiągnęła - ale ogromnym kosztem dopłat budżetowych i znacznie wyższych cen dla konsumenta niż światowe. Skutkiem tego w latach 30-tych realne płace robotnicze w Polsce i Niemczech były na zbliżonym poziomie - z tym, że w Polsce robotnik mógł kupić masło i kiełbasę, a niemiecki musiał zadowalać się margaryną i mizernym przydziałem kartkowym mięsa. Jak wiemy jednak, nie przeszkodziło to Niemcom zebrać silnej armii i przez 6 lat prowadzić wojny.

    Moim zdaniem główną praprzyczyną agresywnej, od wieków, polityki Rosji jest posiadanie Syberii. Dawała ona ogromne dochody z bogactw naturalnych, które Kreml zawsze zużywał na armię i napaści na sąsiadów. Oderwanie od Rosji Syberii i stworzenie z niej międzynarodowego (amerykańsko-chińskiego) protektoratu zmusi rosyjskie elity do dbania o normalny rozwój gospodarczy, drogą rozwoju nauki, techniki i handlu międzynarodowego.
    @Azzo
    W sferze symbolicznej trudno się nie zgodzić, natomiast technologicznie Rosja i Niemcy to dwa swiaty; pierwsi sa na peryferii , nie produkuja zaawansowanych urzadzen (skladaja), nie maja wlasnych technologii. Nawet metalurgia poupada z braku specjalistów. Juz dzisiej ich zbrojeniówka stoi, maja nawet problemy z produkcja materialów wybuchowych. Niemcy natomiast byly technologicznym leaderem.
    Pewnie wkrótce stanie produkcja gazu i ropy e braku częsci zamiénnych.

    Oby Zachód przestal dawać im sznur na którym chca na powiesić.
    już oceniałe(a)ś
    37
    0
    @Azzo
    "główną praprzyczyną agresywnej, od wieków, polityki Rosji jest posiadanie Syberii"

    Eeee, to już może niedługo ;-)
    A porównywanie niemieckiej potęgi przemysłowej do kraju, który bez kradzieży technologii nawet autka porządnego nie potrafi skręcić to chyba faktycznie nie ma sensu
    No nic, zobaczymy jak sobie poradzą z tymi sankcjami
    Za Stalina w końcu budowali tę swoją potęgę nie za własne pieniądze, tylko za ZACHODNIE (plus technologie i know how od zachodnich ekspatów)
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    @Azzo
    @Azzo
    Niewątpliwie analogie są. Np. gdyby Zachód wtedy pomógł nam i Czechom realnie, a Czesi i my mieli poziom obecnego przywództwa UA, to Niemcy dostałyby wpier.dol od nas jak RU teraz
    już oceniałe(a)ś
    18
    2
    @Azzo
    chinczycy już kolonizują syberię, co złości rosjan. nie będzie między nimi trwałej współpracy.
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    @Azzo
    Polski robotnik w latach 30 zarabiał lepiej od niemieckiego - niesamowite, jakbym czytał paski w ku...zji. Cała reszta wywodu jest tyle samo warta.
    już oceniałe(a)ś
    10
    16
    @wan4
    Jak Czesi i my? Wyscie Czechow przeciez najechali, jak Rosja Ukraine! A Churchill mowil o Polsce "hiena Europy"!
    już oceniałe(a)ś
    3
    8
    @swietylolekdrugi
    To Czesi najechali nas w 1919. Z rozstrzeliwaniem jeńców włącznie
    W 1938 nikt nie zginął, wszystko odbyło się oficjalnie, lege artis (choć politycznie to był błąd)
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @swietylolekdrugi
    a u was murzynow biją!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @rattus-rattus
    Niemcy w latach 30 były bardzo nastawione na produkcję zbrojeniową, czyli produkcja towarów do konsumpcji była znacznie mniejsza. Ówczesne Niemcy propagandowo "wstawały z kolan" zatem ten robotnik był skłonny akceptować sytuację - zwłaszcza, że pensja może nie była wielka, ale była stabilna - co Niemcy po kryzysie hiperinflacji i potem 1929 cenili. Natomiast widziałem takie analizy, że gdyby nie wojna, to około 1940-41 niemiecki model gospodarczy musiał się załamać - nie byłoby jak wykupić obligacji które miały termin zapadalności na początek lat 40, a forsa była wydana na zbrojenia. Wielu Niemców zainwestowało w te państwowe obligacje i byłby kryzys. No ale Hitler uciekł do przodu - wywołał wojnę i zawiesił obsługę obligacji. Putin teraz podobnie - przecież analizy pokazujące słabnącą Rosję były wszystkim znane - po 2030 Rosja i tak straciłaby sporo odbiorców w Europie, więc Putin zdecydował się najechać Ukrainę, aby mieć więcej zasobów w ręku.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wręcz narzuca się potrzeba wprowadzenia systemowego zakazu dostarczania Rosji zaawansowanego sprzętu - maszyn, półprzewodników, technologii - na wzór tego co funkcjonowało w czasach "Zimnej Wojny", czyli COCOM-u (Komitet Kontroli Eksportu).
    już oceniałe(a)ś
    48
    0
    wojna rosyjsko-chińska to tylko kwestia czasu. Chiny lepiej wyjdą na sojuszu z USA i Unią. Odpuścić Tajwan (już widać, że się nie opłaci) i czekać na odpowiedni moment do zaatakowania spróchniałej poradzieckiej Rosji. Chiny mają czas, pieniądze, technologie i broń.

    "Zastąpienie Rosji w światowych dostawach będzie ogromnym wyzwaniem. "

    A trwanie w tej przemocowej relacji jeszcze większym. Tak jak kobita, która opuszcza chłopa po pierwszym wymierzonym jej policzku, jeśli jest od niego zależna finansowo, idzie na ogromne wyzwanie. Ale zostając z takim chłopem jej sytuacja się pogarsza. Bo jeśli odejdzie po "pierwszym laniu", to jest szansa, że drań będzie się kajał i ona ujdzie z tego z życiem, by za jakiś czas stanać na nogi. Jeśli zaś zostanie, to następnym razem mogą zacząć lecieć w jej kierunku noże i żelazka.
    już oceniałe(a)ś
    48
    4
    „ Po rozpoczęcia agresji z kraju wyjechały tysiące wykształconych Rosjan z „klasy kreatywnej". Tę nazwę, podobnie jak nazwę „suwerenna demokracja", wymyślił Władisław Surkow…”

    Pojęcie klasy kreatywnej wymyślił Richard Florida („The Rise of the Creative Class”, 2002). Surkow to może to wynalazł jak jak radziecki uczony Żarówkow żarówkę - na śmietniku ambasady amerykańskiej.
    już oceniałe(a)ś
    44
    3