Bez przeprosin z energetyką jądrową Europa ma małe szanse na wyzwolenie się z kleszczy Kremla

Marzec 2020. Niewzruszenie zadowolony z siebie Donald Trump ogłasza stan pogotowia narodowego – pierwsze lockdowny, puste lotniska. Światowa gospodarka hamuje. Lider eksportu ropy – Arabia Saudyjska, próbuje przekonać Rosję, wicelidera, do zmniejszenia wydobycia. Moskwa mówi „niet", więc Arabia wypowiada wojnę cenową i zalewa rynek ropą. Ceny ropy spadają, brakuje magazynów do jej składowania. Na stacjach w USA litr benzyny kosztuje 52 centy. Ale Arabowie i Rosjanie zawieszają broń, bo to wojna zbyt droga, a gospodarka odżywa. Wydobycie maleje, cena pnie się w górę. Putin może odetchnąć.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Bardzo smutny i bardzo prawdziwy tekst.

    Zacząłem coś jeszcze pisać, ale właściwie wszystko już autor napisał. Może tylko jedno zdanie - UE właśnie zarzyna własny przemysł samochodowy i transport.
    @asinau

    Chiny I Indie wezma kazda ilosc gazu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @asinau
    Nie napisał najważniejszego - martwmy się mniej o Europę a bardziej o siebie. Bo odejście od węgla będzie wymagało zwiększenia importu gazu z obecnych 15 mld m3 do ok. 75 mld m3, na elektromobilność jeszcze dodatkowe 20 mld m3. W sumie niewiele mniej niż wydajność obu nitek Nordstream, przepustowość Gazoportu to 5 mld m3, budowanego Balticpipe 10 mlod m3. I teraz popatrzcie na mapę i odpowiedzcie sobie jakie tego będą skutki, czyli kto będzie miał kurek do naszych kaloryferów i bezpieczniki do naszych gniazdek. Autor tego też nie napisał, więc ktoś może przypomnieć nazwiska polityków, którzy 20 lat temu w imię urojonej solidarności z Ukrainą nie zgodzili się, aby nowy gazociąg do Niemiec szedł przez terytorium Polski?
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    @mirkomz
    No i jakie to ma znaczenie?
    Niechżeby powstał był ten rurociąg, jaką byłoby to przeszkodą dla NS?
    Działania Rosji są czytelne. Działania Chin również.
    Do dziś nie wiem, o co Niemcom chodzi? W jakim celu chcą się uzależnić od gazu z USSR i litu z ChRL.
    Mogąc kupić kopalnie uranu w Afryce i budować energetykę jądrową, bardzo głupio od niej się odwracają.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Cyt: Chińczycy kopiowali, czasem kradli.... Powinno być Chińczycy kradli, czasem kopiowali. Nie róbmy sobie złudzeń. Moralność uniwersalna, wobec obcych, to jednak wyjątkowa cecha
    już oceniałe(a)ś
    45
    1
    smutny artykuł i pesymistyczny, jak bardzo nasi wybrańcy demokracji są cyniczni i sprzedajni, a także jak bardzo logika została wrzucona do kosza, ludzie nie myślą perspektywicznie i nie analizują przyczyn i skutków, ważne jest dla nich tu i teraz, a nie tam i potem,
    już oceniałe(a)ś
    35
    0
    To najlepszy tekst z analizą globalnej sytuacji jaki czytałem w ostatnim czasie, choć z diagnozą w ostatnim zdaniu się nie zgodzę. Demokracja bez profesjonalizmu i odpowiedzialności jest jak anarchia, autorytaryzm jeszcze gorszy. Rozwiązanie leży gdzie indziej...
    już oceniałe(a)ś
    34
    0
    Bardzo dziękuje za dobry artykuł...oby takich więcej
    już oceniałe(a)ś
    33
    1
    Jedynie uran może dać nam niezależność od rosyjskich rurociągów, surowiec dostępny na całym świecie.
    Paliwo bardzo kaloryczne.
    @makeintosch
    Piszesz głupoty na poziomie podstawówki. Uranu jest tyle (i to wcale nie wszędzie na świecie), że starczy go góra na 100 lat przy obecnych elektrowniach i zużyciu. A my chcemy budować kolejne.
    Poza tym Chińczycy, którzy nie są tak głupi i leniwi już położyli łapę na dużej części złóż np. w Afryce.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @xerra1
    elektroonline{kropka}pl/news/9407,Swiatowe-zasoby-uranu-wedlug-najnowszego-raportu-NEA-OECD
    Polecam szczególnie ostatni akapit.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Trzeba przyznać poczynania byłego kanclerza Niemiec, Gerharda Shrödera powinny być uznane za zdradę, Nie, nie jestem PISowcem, nawet częściowo rozumiem argumenty Merkel za dobudowaniem NS
    już oceniałe(a)ś
    20
    1
    dziadekzbielan: Spalanie węgla, ropy i gazu w celach energetycznych to straszliwe marnotrawstwo, do tego na długo ich nie starczy. Niszczymy bezpowrotnie zasoby powstałe przed milionami lat. Czym będziemy zasilać przemysł chemiczny, gdy je spalimy? Nie pokryjemy zapotrzebowania na prąd wiatrem i fotowoltaiką, bo nie zawsze jest wiatr i świeci słońce, a nie umiemy efektywnie i masowo magazynować energii elektrycznej. Jedynym dostępnym dostawcą energii zamiast węgla i węglowodorów jest energia jądrowa. Paliwa starczy na tysiące lat (uwzględniając zasoby niekonwencjonalne, w tym woda morska). Jednak niesprawdzalna praktycznie hipoteza globalnego ocieplenia wywołanego przez człowieka spowodowała światową panikę i zamykanie energetyki opartej o węgiel. Jednocześnie wiele krajów uznaje energetykę jądrową za złe rozwiązanie. W Niemczech zamyka się działające elektrownie jądrowe i pokrzykuje na sąsiadów, którzy chcą je budować. Jeśli do tego dodamy ustaloną w UE, a sprzeczną z prawami chemii tezę, że spalanie gazu ziemnego nie wytwarza dwutlenku węgla, to gaz ziemny od putina ma świetlaną przyszłość. Trzeba przyznać, że putin odniósł niebywałe sukcesy w skorumpowaniu niemieckich elit politycznych: likwidacja energetyki jądrowej, zwiększenie zapotrzebowania na gaz, budowa Nord Stream 2, to genialne.
    @babciazbielan
    Wszystko pięknie ładnie, tylko ta "niesprawdzalna praktycznie hipoteza globalnego ocieplenia wywołanego przez człowieka" to bąk jakich mało i przykład na niesłuchanie ekspertów. Mamy kryzys klimatyczny do którego sami doprowadziliśmy i nieuznawanie tego FAKTU jest oszołomstwem z wyboru.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @hubert454
    dziadekzbielan: Jak dzisiaj sprawdzisz praktycznie tą rewolucyjną hipotezę klimatyczną? Wsiądziesz do maszyny czasu i przeniesiesz się 20-30-50 lat do przodu? Dzisiaj są to wyniki przeliczania modeli matematycznych, których nikt nie jest w stanie sprawdzić. Gdyby ci specjaliści od modelowania potrafili z wysokim prawdopodobieństwem (np. 0,99) przewidzieć pogodę za miesiąc, to można spróbować te modele ekstrapolować na lata.
    Eksperci? Są różni, tacy co w to wątpią też. Może jakaś publiczna dyskusja panelu IPCC z zespołem adwokatów diabła? A tak zlikwidujemy gospodarkę światową, bo tak chcą "modelarze". To tylko nowa religia klimatyczna, mamy wierzyć i już. Nawet jeśli to prawdziwe przewidywania, to za dwa lata może wybuchnąć wulkan Yellowstone i będziemy mieli epokę lodowcową. Może lepiej gospodarki nie likwidować. Gdy widzę jak próbuje się zastąpić elektrownie cieplne przez OZE, to trudno wierzyć tym "ekspertom".
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @babciazbielan
    "spalanie gazu ziemnego nie wytwarza dwutlenku węgla,"

    Nikt nie mówi, że wcale nie powoduje emisji , ale zgodnie z prawami chemii:
    C + O2 => CO2 plus 28 MJ /kg spalonego węgla
    CH4 + 3O2 => CO2 + 2 H2O plus 55 MJ / kg palonego metanu
    różnica w spaleniu 4 atomów wodoru
    (dla uzyskania tej samej ilości energii przy spalaniu metanu emitujemy połowę ilości CO2 emitowanej dla uzyskania tej s\mej energii ale przy spaleniu węgla)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Andrzej12
    dziadekzbielan: Niemieccy zieloni antyjądrowi twierdzą, że spalanie gazu ziemnego nie wytwarza CO2.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0