Jego zegarek stanął na godzinie 9.10. Rano czy wieczorem? Obiecuję sobie, że wieczorem o dwudziestej pierwszej zawsze pomyślę o How Chow.

Magdalena Parys – pisarka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej, autorka powieści „Tunel”, „Magik” i najnowszej „Książę”. Mieszka w Berlinie

Jakiś czas temu gazeta „Süddeutsche Zeitung” zamieściła na pierwszej stronie zdjęcia przedmiotów należących do więźniów z obozów koncentracyjnych: biżuterię, fotografie rodzinne oraz przedmioty codziennego użytku, grzebienie, puderniczki. Pozostałości po ofiarach, przedmioty, które mieli przy sobie w chwili aresztowania. Pod zdjęciami krótkie opisy, czasem tylko nazwisko albo dzień aresztowania. Niekiedy, jak w przypadku szklarza Augusta Zeplita, dowiadujemy się więcej: pochodził z Łotwy, przywieziono go do Sachsenhausen w październiku 1944 roku, pięć miesięcy później już nie żył. Najpewniej aresztowano go w pracy, bo jedyne, co miał przy sobie, to nóż do szkła. Po Danielu Kosaku pozostał tylko scyzoryk i data urodzenia: 10 lutego 1914. Spoglądam na modny różowy naszyjnik z koralikami, należał do dziewiętnastoletniej Klary Ermak. Widziałam ostatnio bardzo podobny na szyi młodej dziewczyny w berlińskim metrze. Czasem moda lubi powrócić nawet po 80 latach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jaki sens ma wydawanie w Polsce choćby naukowe, choćby najbardziej krytyczne książki „Mein Kampf”, i czym wytłumaczyć jej pierwsze miejsce na listach historycznych bestsellerów?

    Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Lektura tej książki znakomicie ułatwia zrozumienie tego , co z Polską wyczyniają Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i ich akolici.
    @buffalo96
    W pełni podzielam ten pogląd. jednak wiele osób nie łączy zachowań i poczynań tych dwóch facetów z tym co robił Hitler. Wszystko dlatego, że myślenie nie jest mocną stroną większości moich rodaków. Żal. Niestety jest to skutek naszego systemu edukacji.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Również zadaję sobie to pytanie: "jaki sens ma wydawanie w Polsce choćby naukowe, choćby najbardziej krytyczne książki „Mein Kampf”, i czym wytłumaczyć jej pierwsze miejsce na listach historycznych bestsellerów?" Choć z większym naciskiem na drugą część. W kraju, w którym KAŻDA rodzina została przetrącona przez tę ideologię.
    @Alina7777
    może tym, żeby lepiej rozumieć teraźniejszość i zapobiec tragedii w przyszłości?
    Nie jest winą odpowiedzialnych historyków, że nikt ich nie chce słuchać.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @Czytelnicki
    Owszem, ale to argument dla ludzi światłych. A nie sądzę, aby ta pozycja jedynie do nich dotarła. Więcej, jestem pewna, że głównymi nabywcami jest to hajlujące towarzystwo z Greniuchem na czele.
    I bardzo wątpię, aby oenerowcy przypisy czytali.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Wstrząsający artykuł.
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    CIA wykupilo polowe wydania, żeby podarować każdemu seminarium.
    Strasznie nudna książka.
    @JimmyDore
    Wprost przeciwnie, jest to bardzo ciekawa książka. Można w niej znaleźć m. in. jasno sformułowane przez autora zasady, według których od kilkunastu lat prowadzona jest w Polsce kaczystowska propaganda. Zob. tom I rozdział 10 i tom 2 rozdział 11.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @buffalo96
    Przegladalem kilkanaście lat temu,
    sprawdza jeszcze raz.
    Co mnie bardzo dziwi to to, ze Konfederacja i jej sojusznicy maja codziennie wiele godzin profesjonalnie zrobionego programu telewizyjnego na Youtube,
    krytykuja politykę władz i omawiaja tematy społeczne i historyczne,
    podczas gdy Razem i Lewica sa
    nieobecni i nieusprawiedliwieni.
    Taka postawa zapewni kolejne 30 lat władzy korporacyjni- kościelnej.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Bo nią inspirują się pisowcy. Zbiorowy charakter tego gatunku nie pozostawia złudzeń. Po owocach ich poznacie, nie ukryją się pod kryptopoprawnością tzw. prawicy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Z rozdziału o propagandzie przykładowo, garściami czerpie TVPinfo i glówne twarze prezentujące polskie władze tzw. Zjednoczonej Prawicy. Jest tych więcej analogii. Wyborczo! Przestań palić głupa udając, że nie rozumiesz czym jest Polska PiS.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Musi być w człowieku nuta sadyzmu lub chorego zboczenia żeby sięgać po takie śmieci jak „Mein Kampf”. Po wielu latach, warto zadać sobie pytanie czy my wszyscy jako naród, jako ludzie, podołaliśmy wyzwaniu i odpowiednio chroniliśmy naszych obywateli przed nazistami. Czy zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i czy zrobiliśmy wszystko żeby chronić słabszych i prześladowanych? Naszą powinnością jako spadkobierców dramatów na naszych ziemiach, powinien być szacunek do zmarłych, ocalałych oraz ich rodzin i ich historii. Kupowanie takiego szmatławca jest natomiast jak plucie w twarz, wszystkim ofiarom
    już oceniałe(a)ś
    4
    5
    No cóż, ja jednak wierzę że kupują tę książkę ludzie, którzy interesują się historią 2 wojny światowej. Ci sami, którzy kupują książki o czołgach i umundurowaniu. To jednak ważny materiał źródłowy, nawet jeśli taki fanatyk, książki nie przeczyta, to takie must have na półce. Nakład książki to do tej pory zdaje się 6 tys. egz. to trochę zmienia wydźwięk słowa bestseller w tym wypadku.
    @Damian_Wislocki
    o ile dobrze zrozumiałem, chodzi o kategorię czyli o listę historycznych bestsellerów. Sześć tysięcy to raczej sporo jak na słabe czytelnictwo w Polsce.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0