Czasem przeceniamy rozróżnienie między rybą a zwierzęciem lądowym

Jest w różnych religiach taka tradycja. Polega ona, mówiąc najprościej, na narzuceniu sobie pewnych rygorów żywnościowych. Pytanie zasadnicze: po co? Co ma do tego właściwie Bóg? Otóż wydaje mi się, że post jest swoistym ćwiczeniem charakteru, które możemy poświęcić Bogu.

Chodzi tylko o to, by nie wpadać w pułapkę formalizmu. Grozi nam to na przykład wtedy, gdy przeceniamy rozróżnienie między różnymi kręgowcami, między rybą a zwierzęciem lądowym, zakładając dodatkowo tezę „językoznawczą”, że ryba to nie mięso.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jonaszu! Mamy całą panoplię ćwiczenia kontroli nad soma i psyche. Panoplię świecką i niekoniecznie kościelną.Jonaszu, dlaczego "dogmatyzujesz" post? Człowiek od niedawna żyje w zasobności pożywienia, zapewniającej ciągłość. Dawniej żył ten człowiek, w przepaltaniu dostatku i niedostaku żywności.Raz miał dużo, raz mało lub wcale. W miarę rozwoju cywilizacji człowiek pozbył się okresowego głodu. Prorocy tworzący religie, jako pierwsze kodeksy postępowania, zauważyli, że głodówki są rzeczą zbawienną dla organizmu, stanowia bowiem naturalny cykl przez historię gatunku uwarunkowany. Włączono więc post (głodówkę) do kodeksu postępowania i by to było przestrzegane nadano temu charakter religijny. Dzisiejsza dietetyka, wcale nie kościelna, potwierdza słuszność pewnej amplitudy w odżywianiu. Tak jakościowej jak i ilościowej. Tak więc wiara medyczna zastępuję tę religijną. A umartwianie? To jeden z wymysłów Kościoła. Po to by wierni na wykorzystywanie przez kler nie narzekali. By panować nad ciałem i duchem nie potrzebujemy zniewolenia kościelnego. A za powyższy artykuł - Serdeczne Bóg zapłać.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0