"Wielki brat" – tak, zaskakująco mało oryginalnie, o setkach tysięcy kamer z funkcją rozpoznawania twarzy, masowo instalowanych przez władze w miastach, mówią Rosjanie. Choć wielu, mimo że każdego dnia ich twarze, sylwetki, a nawet sposób poruszania się są rejestrowane i rozpoznawane, nie mówi, a nawet nie myśli o nich wcale.
Nie ma możliwości, by nie zwrócić w Moskwie uwagi na kamery rozmieszczone w najdziwniejszych miejscach. O ile nie dziwią w metrze, autobusach, tramwajach, na głównych placach i ulicach, o tyle konieczność spojrzenia w obiektyw podczas wpisywania kodu do domofonu, schodzenia do piwnicy czy wchodzenia na dach panelki, w której mieszkamy, choćby znajdowała się w najbardziej peryferyjnej dzielnicy, może zastanowić. Do podobnych wniosków w 2002 r., podczas pierwszej kadencji prezydenckiej Putina, kiedy system był odpalany, dochodzili nawet deputowani Dumy. Bali się – władza trochę jeszcze przejmowała się takimi rzeczami – pozwów i protestów aktywistów, którzy już wtedy przebąkiwali coś o „chińskim scenariuszu". Ich obawy uspokoili prawnicy: dopóki nie będzie kamer w prywatnych mieszkaniach, nikt nie ma prawa mieć pretensji.
Wszystkie komentarze
Pytanie tylko - ilu z nich wie, że można inaczej?
Świat poszedł do przodu, postęp, kokaina, a ich serca pompują wciąż tę samą ruską krew.
a Chiny blokują dostęp do internetu
Polska stan umysłu niewiele odmienny id rosyjskiego
Momentami podobny, ale generalnie kompletnie inny. Beznadziejny na swój własny sposób.
taaaaaa a my to wolnościowcy :lol:
Bardziej mnie śmieszy że Polak to nie określenie narodowości tylko diagnoza.
Jedyna różnica między nami a nimi jest taka że oni się skazują na niewolę u państwa( dobrze że przynajmniej swojego) a my na niewole u globalnych korporacji takich jak Facebook czy Google. Nie wiem co gorsze.
To jak Polacy.
to przypomina mi opis innego kraju, kraju leżącego na zachód od Moskwy
Korporacje (przynajmniej poniżej pewnej wielkości - a to póki co kontroluje lewica i w EU i w USA) nie mają swojego siłowego ramienia i działają głównie dla zysku.
Przykładem takiego lewicowca był Trump !
A dziś milczy nawet w temacie cyberataków na instytucje USA, już tylko Biden odpowiada mimo że jeszcze nie jest zaprzysiężony.
A to proste zdecydowac! Pomysl chwile i przypomnij sobie kiedy ostatnio Google albo Facebok wsadzil cie do wiezienia i kiedy oba a nawet moze Twitter próbowal cie otruc.
Pomogla ci ta pamiec w rozwiazaniu twojego problemu?
Wiec na drugi raz nie pi..l, please
przeciez nie musisz korzystac. Ale nie masz wyjscia...
Nie będz taki cwaniaczek. Pamiętam jak kilka lat temu, Polacy śmiali się z Rosjan, że są głupi bo pozwalają na dyktaturę putina. Minęło zaledwie pięć lat i mamy to samo w Polsce z kaczym sqoorwielem.
A u nas w Polsce inaczej? Rodacy sprzedali się za "miskę ryżu" czy inne 500+
Sprostowanie.
Musi być: spirit, sało i garmoszka.
Czyli spirytus, słonina i harmonia.
USA to tez stan umyslu
A co powiesz o pewnym kraju, gdzie ludzie głosują na partię, która ciągnie ich na wschód i sami łożą na szamanów, którzy ich ogłupiają byle tylko mieli obietnicę "życia wiecznego"?
To nie tylko o Rosję chodzi. Oprócz Chin podobny i świetnie działający system ma na przykład UK czy Francja. Rozwijają też pozostałe kraje UE, włączając w to Polskę (która jak zwykle jest trochę w tyle). Trudno tu coś zrobić, bo jest to wprowadzane metodą gotowania żaby. Po trochu, po trochu. Niedługo obudzimy się z kamerką w dudzie i nikt nie będzie sie dziwił z tego powodu.
pytanie kto kontroluje dane i pod jakim kontem sa zbierane
tutaj system UK czy Francji znacznie rozni sie od chinskiego czy rosyjskiego... chyba zdajesz sobie z tego sprawe?
w UK czy Francji nie profiluje sie obywateli pod wzgledem pogladow politycznych... systemy sluza walce z przestepczoscia kryminalna, terorryzmem
Jakies takie znajome jakby...
A ty na niewolę Wielebnego Ojca Rydzyka.
znam dobrze ten z UK i mam do niego mnóstwo zastrzerzeń.
Lista tego co narodowe nieskończenie długa. Ostatecznie również gó... może byc narodowe.
O, to, to! Dziś wstawiłem do łazienki takie naczynko z wlewem w kształcie solidnej rury. Z patriotycznym napięciem obmalowałem to barwami narodowymi i mam teraz kaczkę narodową, która bardzo się spodobała pierwszej trójce użytkowników.
Spokojnie. Jeszcze parę lat i na bieriozkach i w moczarach też będzie kamera... kanalizacji nie będzie, ale kamera będzie
Mądralo, a kto na zadupiu będzie robił jakieś protesty czy inne nieprzyjemne rzeczy dla władzy? Po to wyjechał na zadupie, żeby być od wszystkiego z dala. W miastach inna bajka, tam władza się martwi.
I nie chodzi o powierzchnię, tylko o ludzi. W miastach żyje pewnie połowa Rosjan.
Nie ważny % powierzchni. Ważne jaki % Rosjan w nich mieszka. Bardzo duży. Reszta z racji odległości nie ma znaczenia politycznego. Poczekają.
???????? ??????????...???????.
Dokladnie ! Wlasnie to chcialem powiedziec !
Oni tam realizuja powiedzenie koscielno-pisowskie: Nie wazne czy Polska bedzie bogata czy biedna byleby byla katolicka.
A tam - nie wazne czy ludzie maja co jesc czy nie, wazne zebysmy my o nich wszystko wiedzieli.
"W miastach inna bajka, tam władza się martwi."
Eee, chyba juz sie nie martwi. Jak chca to cie otruja albo zastrzela na ulicy.
Ten kraj nigdy nie bedzie ani demokratyczny ani nawet wolny.
Znaczy sie: ... wolny od wlasnej paranoi.
A który jest?
Drony z kamerą może już tam latają, choć raz dziennie, żeby władza w obłasti znała kto, szto, kagda i paczemu.
?????????? ??????????? ... ???????
A na ch... w gołubince żyć?
Prawie 80% rosjanow mieszka na zachod od Urala, powiniennes wiedziec odkad troszke wiesz o Rosji.
?? ??? ?????? PiS???.
Za to każda wsiowa babinka powie kazdemu pytającemu co robiłeś i z kim. Inwigilacja istniejąca na wsiach od wieków, to niedościgniony i nieosiągalny wzór dla autorytarnych służb specjalnych.
Ostatnio czytałem o nowych możliwościach rozpoznawania twarzy w maseczce.
Nowe jest to ze spod takiej wadzy juz sie nikt nie wywinie.
W tym kraju (w Rosji, znaczy sie) nic juz sie nigdy nie zmieni. Nawet drugiego Gorbaczowa juz nigdy nie bedzie.
Czyli jednak koniec historii, tylko odwrotny niż u Fukuyamy?