"W Nicei i Dublinie podczas pandemii bezdomni dostali mieszkania z Airbnb. Za wynajem zapłaciły władze ". Rozmowa z Julią Wygnańską, członkinią Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich

Mateusz Kowalik: Od początku epidemii najczęściej powtarzane zalecenia to: zostań w domu oraz często myj ręce. Co miały wtedy zrobić osoby bezdomne?

Julia Wygnańska: – Też się nad tym zastanawiałam, ale wiele osób poczuło potrzebę aktywnej pomocy ludziom bezdomnym. Restauracje, które jakoś działały, chętniej oddawały jedzenie. Podobnie mieszkańcy, którzy przygotowywali posiłki bezdomnym ze swojej okolicy, oddawali ubrania.

Ale ciepły posiłek nie rozwiązuje braku dachu nad głową. Czy rząd lub samorządy wystosowały jakieś komunikaty bezpośrednio do osób bezdomnych?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Gdyby Warszawa nie miała tak długiej listy oczekujących na miejskie mieszkania, realizacja programów wykorzystujących metodę „Najpierw mieszkanie” byłaby łatwiejsza."
    Prawda. Dlatego proponuję, aby w Warszawie zrobić solidny audyt mieszkań komunalnych: sprawdzić ich wielkość, stan, możliwość zasiedlenia przez różne grupy, oraz obecnych lokatorów (czy to jest faktycznie osoba potrzebująca, czy hrabia, który ma inne lokale pozapisywane na rodzinę).
    Stopniowo oczekiwać, że lokatorzy, których sytuacja (finansowa, rodzinna) się zmienia, będą się wyprowadzać lub zmieniać im lokal. I nadzorować - jak zniszczysz przydzielone mieszkanie, WYPAD i ban na kilka lat. Jak wyremontujesz przyjęte w kiepskim stanie - masz prawo do lokalu na 5 lat.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Deweloperzy w KAŻDYM nowo budowanym domu powinni jedno mieszkanie przeznaczyć na socjalne oczywiście nie za darmo, państwo powinno w budowie takiego mieszkania partycypować.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    W sejmie leży i kurzy się projekt ustawy Tak dla Łodzi, zakładający odzyskiwanie w mieszkaniach u dewelopera, wydatków gminy na dostosowanie układu drogowego do potrzeb wynikających z jego inwestycji. Nawet udawana lewica nie tknęła go kijem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0