W warstwie retorycznej Olszewski zrywał z Balcerowiczem, ale jego ministrami finansów byli nadal ortodoksyjni liberałowie. Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem.

Prof. Antoni Dudek (ur. 1966) - politolog i historyk, pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2010-16 członek i przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Jego najnowsza książka to „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Polskie rządy w latach 1989-1993”, Znak Horyzont, 2019

Paweł Wroński: Przeczytałem pana książkę „Od Mazowieckiego do Suchockiej”. Złagodniał pan.

Prof. Antoni Dudek: Złagodniałem, bo człowiek z wiekiem zwykle łagodnieje, a to podobno historykom wychodzi na dobre. Przez złagodnienie rozumiem używanie w tym, co piszę, bardziej wyważonego języka, niuansowanie stanowiska poprzez pokazywanie kontekstu i okoliczności zdarzeń. W pewnym stopniu jest to też reakcja na narastającą w Polsce histerię, czyli używanie coraz ostrzejszych słów do opisywania rzeczywistości.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ulubiony komentator tvn24 przechodzi te same przemiany, co pislam tysiącletni.
    Od uwielbienia i szyderczych uśmieszków pod adresem opozycji antypisowskiej- okres '15- '18, przez wystudiowany, asekurancki indyferentyzm, aż po dzisiejsze...a nie mówiłem?
    Syndrom nienagrodzonych akolitów, a przecież orlenami wszystkich nie dało się nagrodzić. Nawet Jan Maria Zygmunt łasił się i miauczał, a nic nie dostał. Bugaj szpagaty robił i znów bez sensu. Cała ta partia plujek antybalcerowiczowskich kolejny raz dostaje po łbie , bo źle zainwestowali i znów dywidend nie dostaną.
    Całe życie na kościelnych etatach. Horror, horror.
    @bra-tanki
    No tak, ale pracy mózgowcowi w wielu rejestrach jeszcze starczy "Rząd PiS-u próbuje robić czystkę, odwołując się do historycznych uzasadnień sprzed blisko 30 lat"
    Także pocotowanie panie w następnym odcinku.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Nie historyczna tylko Ideologiczna ocena i krytyka powszechnej prywatyzacji Lewandowskiego. Polska nie miała kapitału i wiedzy, aby utrzymać i rozwijać te przedsiębiorstwa jako własność państwa. Ich prywatyzacja polegała na tym, że je oddano obywatelom, poprzez bony, które następnie skupowali ci, którzy firmy fizycznie chcieli przejąć. I tak tzw. rynek zdecydował, które z tych przedsiębiorstw przetrwały, a które (w większości) upadły. Prywatny właściciel wie, że utrzyma się na rynku firma, która przynosi zysk, firma przynosząca straty zbankrutuje. Jako obywatel miałem udział w prywatyzacji Lewandowskiego. Sprzedałem swój bon prywatyzacyjny, otrzymany za darmo od państwa, na wolnym rynku za chyba 150 zł (dzisiejsze może 600 zł) i z taką korzyścią przestałem być udziałowcem 500 polskich przedsiębiorstw... Może kontrowersyjna, ale racjonalna prywatyzacja Lewandowskiego, sprzedaż firm, których państwo nie było w stanie utrzymać z ich roszczeniowymi pracownikami ("czy się stoi, czy się leży dwa tysiące się należy"). Toi był jeden z kosztów wyjścia z realnego socjalizmu.
    @@jk
    Masz nikłą wiedzę o prywatyzacji z lat 90-ych XX w. Prosty przykład z branży budowlanej : Działania koncernu Lafarge, który przejmował cementownie, by je w większości zaraz zamykać, a tym samym likwidować potencjalnego konkurenta. A że bezrobocie, upadek miejscowości, ... kogo to obchodziło, a teraz zdziwienie, że PiS tam wygrywa.
    już oceniałe(a)ś
    4
    7
    @rainmaker
    Jak miałeś kasą to mogłeś sam inwestować w cementownie... A jak nie miałeś kasy to państwo je sprzedało innym chętnym, np. Niemcom, którzy je kupili i w nie zainwestowali (np. Górażdże). A inne przedsiębiorstwa kupili po to żeby jej zamknąć i usunąć konkurenta... Co niby poczniesz z prawem właściciela ? Czy Twoim zdaniem państwo powinno być właścicielem cementowni ? Jeśli tak to się frustruj.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    Prof. Dudek zamierza teraz przystroić się w piórka obiektywnego historyka i ocenia niezbyt stronniczo minione dekady początków tzw. III RP, porywa się nawet na dostrzeżenie plusów. Cóż , można by powiedzieć lepiej późno niż wcale,
    ale od tak noszącego się z wysoka profesora wymagać należy jednak obiektywnego spojrzenia na ten miniony czas, w jego wcześniejszych wypowiedziach. Ale wtedy było w modzie dokopać, płynąć z nurtem prawicowych krytyków.
    Prof. Dudek w swych wypowiedziach jakoś tak zawsze wtórował przedstawicielom obecnego reżymu. To wychwalanie zdolności jarkacza , wzbudzało zawsze odruchy wymiotne, jak można takiego typa chwalić, dostrzegać jakieś racjonalne twórcze myśli. jarkacz potrafi tylko burzyć, destabilizować, niszczyć, uprawiać intrygi, szydzić, poniżać. A czym on sam jest . dyktatorkiem z pisiej sekciarskiej łaski, co swoim wyznawcom szambo w mózgach zrobił.
    I o tym niech jaśnie Profesor książkę napisze.
    I tyle. Niech te pozytywne oceny prof.Dudek opowie w towarzystwie " zacnych kato-piso kaczobolszewików" , którzy obecnie dokonują totalnej dewastacji wszystkiego czego to państwo mozolną pracą prze te lata się dorobiło, udolnie , czy też nie , ale krok po kroku.
    A teraz zostawiają nam prawicowi bolszewicy z nowogrodzkiej w każdej instytucji państwa jeno zgliszcza. Bolszewickie metody wyniszczania wszystkiego , co nie jest ich autorstwa, likwidacji z życia publicznego wszystkich , którzy im prawdą w twarz plują.
    już oceniałe(a)ś
    27
    2
    Ależ oczywiście. AWS (a w jej składzie dzisiejsi pisowcy) też rzucała gromy na "złodziejską prywatyzację", ale to ta ekipa sprzedała większość banków, PZU (nierozliczona do dziś megaafera), a nawet Domy Towarowe Centrum, za cenę niższą niż cena działki, na której stały. Im głośniej ktoś wrzeszczy, tym więcej chce ukryć.
    @dorik
    Bo jest prawda dla ,,suwerena'' i prawda dla aparatu ;)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Pan historyk, który przez lata dostarczał pissowi amunicji nagle doznał oświecenia?
    już oceniałe(a)ś
    25
    3
    "używanie w tym, co piszę, bardziej wyważonego języka, niuansowanie stanowiska poprzez pokazywanie kontekstu i okoliczności zdarzeń. W pewnym stopniu jest to też reakcja na narastającą w Polsce histerię, czyli używanie coraz ostrzejszych słów do opisywania rzeczywistości."

    No coz, kto się do tej histerii przyczynił?
    @piotrj1970
    Przyczynił się, ale przynajmniej zmądrzał. W dodatku stopniowo, a nie skokowo, jak to się zdarza innym, szczególnie pożegnanym kopniakiem karła żoliborskiego.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @jac_l_w
    Do dzisiaj wielu nie potrafi pojąć, że we wysoce kapitałochłonnym, skoncentrowanym i konkurencyjnym przemyśle motoryzacyjnym nie ma miejsca na jakąś samodzielną fabryczkę-skansen a la FSM czy FSO.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Taki drobiazg co do fabryki w Tychach: Olszewski nie tyle sprzedał, co podarował tę fabrykę Fiatowi. I bardzo dobrze zrobił, bo w przeciwnym razie mielibyśmy drugie FSO.
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    Ten wywiad utwierdza mnie w przekonaniu że na prawicy nie ma intelektualistów dużego kalibru.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0