W polskiej polityce młodość jest czymś, co trudno stracić. Będąc prawie 40-latkiem robię za młodzieżowca, podobnie jak Biedroń, siwy jak gołąbek

Adrian Zandberg – ur. w 1979 r., historyk, doktor nauk humanistycznych. Współzałożyciel i członek zarządu Partii Razem

DONATA SUBBOTKO: Nie oddzwania pan, nie odpisuje na esemesy. Dystansuje się pan od ludu?

ADRIAN ZANDBERG: Zdarza mi się nie odbierać telefonów, przyznaję. Staramy się skłonić dziennikarzy do tego, żeby widzieli też inne twarze z Razem. Polska polityka zyskałaby na tym, gdyby nie żyła w kulcie lidera, a stała się polityką, w której chodzi o sprawy. Najłatwiej kontaktować się przez naszą rzeczniczkę. Ona wie, gdzie jesteśmy, co robimy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Nie zagłosuję na Razem, ale szalenie szanuję Zandberga. Ten wywiad jest świetny, pokazujący, jak wiele on rozumie, jak wiele wie, jak wiele czytał. To jest człowiek, który ma poglądy - i to poglądy oparte na wiedzy - a nie sondaże wyborcze.

    A nie zagłosuję, bo mam poglądy, które w normalnym europejskim kraju byłyby uznane za prawicowe. W końcu Angela Merkel reprezentuje niemiecką prawicę. Mazowiecki też był konserwatystą, dla naszej prawicy wszyscy oni są lewakami. Niesamowite, jak bardzo prawdziwa jest teza Zandberga z tego wywiadu, że jesteśmy bliżej prawej ściany niż się komukolwiek wydaje.
    @poncjusz.pilat
    Jeśli chodzi o historyczną liczbę trupów i ilość ludzkiego nieszczęścia, to lewa ściana jest chyba sporo gorsza niż prawa. Czy twoim zdaniem koniecznie trzeba się zataczać od ściany do ściany?
    już oceniałe(a)ś
    0
    50
    @drskues
    A kto się zatacza od ściany do ściany? Zandberg wprost mówi pod koniec wywiadu, że nie jest rewolucjonistą.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    @poncjusz.pilat
    Mądrze się rożnić, czyż nie o to chodzi w demokracji?
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @drskues
    No nie wiem. Jeżeli kategoryzujemy ilością trupów to chyba najgorsza była grypa.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Lubię Adriana. Nie ma najmniejszych szans na miejsce w parlamencie ale uważam że jest potrzebny w polskiej polityce.
    @pan-troglodytes
    a nie ma szans, bo? bo Polska nie dojrzala, aby miec polityka inteligentnego, myslacego, pelnego wiedzy i do tego lewicowca? a dlaczego nie?
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @pan-troglodytes
    Kilka miesięcy później i oto Adrian jest parlamencie. Spudłowałeś
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    I o to chodzi, wreszcie partia na którą można głosować!
    @ojrawes
    Masz na myśli PiS???
    już oceniałe(a)ś
    12
    28
    @ojrawes
    Nie bardzo. Razem z Biedroniem patrzą tylko na własny tył i nie liczy się szkodnik, a koalicja jest be, równie dobrze można sobie kałem wysmarować buzię i udawać, że nic się nie stało, że nie mamy faszystowskiej opcji w parlamencie. Liderzy patrzą tylko na własne interesy i dostać stołeczek, a Polska się nie liczy, no to sorry.
    Możecie wejść do obozu demokratycznego, ale wy macie jakieś obiekcje, co do tego. Nie pasuje Zandbergowi demokracja? Nie widzi szkodnika? To nie jest tak, że są dwa obozy, a my jesteśmy z boku. Z boku będziemy, gdy wyemigrujemy, a tu mamy Polskę.

    Sorry Panie Zandberg, ale z taką polityką nikt na was nie będzie głosować.
    Trzeba pomóc Polsce, żarty się skończyły. Jeżeli PiS wygra wybory, to ja nie chciałbym być w skórze Zandberga i Biedronia. Niech sobie razem idą osobno beze mnie, ja nie będę osobno i dziś nic poza KE nie widzę.
    już oceniałe(a)ś
    4
    21
    @janzdechlak
    Pierwszy raz będę głosować na Zielonych.
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    @Czesio_
    Zandberga bardziej interesuje własne ideologiczne dziewictwo, niż realne działanie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    12
    @ojrawes
    Można, pewnie - tylko po co?
    już oceniałe(a)ś
    1
    8
    @tomekm1804
    Tak.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @tomekm1804
    To ja dziękuję za taką politykę, bo szkoda głosu. Jak już się otrząsną i pomyślą o polityce, to wtedy może, ale będą musieli działać.
    Dzisiejsza polityka partii Zandberga, to duża porażka oraz brak szans przebicia i odkładanie tego w realnym czasie.
    W partii Zandberga jest kilka fajnych rzeczy i oczarowali mnie swoim programem, ludzkim podejściem do tylu ważnych spraw, ale taktycznie szorują dno z kretesem i nie mogę ich popierać. Lubię Pana Zandberga, ale na tę chwilę, niestety. Wejście do KE, albo nie ma o czym gadać. To samo piszę o Biedroniu, którego obdarzam mniejszym szacunkiem, ale też, nie ma KE, nie ma o czym gadać, wystarczy mi już, że mam PiS u władzy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @Czesio_
    Zandberg pieknie wytlumaczyl w tym wywiadzie dlaczego w Koalicji nie bedzie i jego argumenty trzymaja sie kupy. A pan jest kolejna osoba, ktora wywiadu nie przeczytala (za zrozumieniem). Romans lewicy z liberalami to mezalians.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    cóż, Zandberg może w pewnych kwestiach zgadzać się z PiS (także z PO Wiosną itd.)

    wynika to z rzadkiego faktu - otóż posiada on coś zapomnianą cechę jaką są poglądy polityczne, które chce realizować, nie zaś tylko mocne parcie na władzę (stąd PO jest partią liberalno-socjaldemokratyczno-konserwatywno-centrowo-prawicową-pro/antyLGBT-prochoice-prolife)
    @montag78
    W czym Zandberg zgadza się z PO?
    W tym, że kiedy PO mówi o łamaniu praworządności Zandberg oświadcza, że też protestował?
    Daj jeden przykład jakiegoś działania PO które Zandberg pochwalił na równi z tym jak wychwala 500+.
    już oceniałe(a)ś
    4
    6
    @montag78
    nie mam nic do adriana i też szanuję i lubię jego poglądy (choć podzielam jakoś umiarkowanie), ale wspomniana przez ciebie cecha to za mało, bo i "krul internetów" ma swoje poglądy od niemal 30 lat... :/
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @anty.ekolog
    Co więcej, Marcelina Zawisza powiedziała w 2015 wprost, że jej zdaniem Polacy mają większe problemy niż niezależność TK. To bolszewicy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    @anty.ekolog
    A PO podejmowała w ogóle jakieś działania bądź inicjatywy, które zostały tak tendencyjnie pominięte ? Oświeć mnie - daj jeden przykład.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @proprius
    No właśnie. PO nie zrobiła nic dobrego, bo to przecież wredni liberałowie odpowiedzialni za całe zlo. PiS przynajmniej dał 500+ i za to należy go pochwalić.
    Powyższe to wyważona, neutralna opinia, wbrw podziałowi na PiS-PO nękającemu nasze społeczeństwo a spowodowanemu przez neoliberalną transformację.
    Razem i Wiosennie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    5
    Podpisuję się pod wszystkim co Adrian powiedział. Po upadku komunizmu jakaś część obywateli, myślę że większość, w tym i ja oczekiwała budowy państwa na wzór krajów skandynawskich. Co wyszło z tych nadziei każdy widzi. Głosowałem ostatnio na Razem, później żałowałem, że nie dostali się do parlamentu, a mój głos zawłaszczyła szajka PiS. Teraz znów stoję w rozkroku, moje poczucie sprawiedliwości społecznej (sam materialnie mam się nieźle) dyktuje mi bym głosował za Razem, a rozsądek za Koalicją, zwłaszcza gdy w ojczyźnie larum grają.
    @mopus11
    "moje poczucie sprawiedliwości społecznej"

    Miło spotkać człowieka, który po pracy nie tłoczy się wraz z innymi patriotami gospodarczymi w portugalskiej Biedronce lecz płaci(ł) godne ceny w polskim Piotrze i Pawle.
    To fajnie, że ty również dajesz kasjerkom w markecie napiwki, aby sprawiedliwie dzielić się zyskiem.
    Brawo! Tak trzymać!
    już oceniałe(a)ś
    3
    29
    @vertret
    Sprawiedliwość społeczna nie polega na dawaniu napiwków, głąbie. Utrzymywanie się pracowników sektora usług z napiwków to właśnie logika najdzikszego kapitalizmu.
    już oceniałe(a)ś
    17
    2
    @mopus11
    "W ojczyźnie"? Czyżbyś był jednym z tych - nadmiernie licznych - mądrali, którzy z zagranicy wybierają nam władze?
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @mopus11
    Policzmy się. Te wybory to próba generalna. Oczywiście to ważne, kto będzie nas reprezentował w Strasburgu. Ale dobry wynik Lewicy Razem ośmieli lewicowych wyborców do głosowania na Razem w wyborach parlamentarnych. A zdrowej lewicy brakuje nam w parlamencie jak powietrza..
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Zandberg ma rację.
    @naczelnytrollrp
    ...i 2% głosów wyborców...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @janzdechlak
    Racja nie nie musi być skorelowana z poparciem. Można ją mieć bez względu na wyniki sondaży.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Porażająca logika Zanberga i jednocześnie porażający brak wiedzy dziennikarza, wieczne spychanie rozmówcy do pseudowojennej logiki "PIS vs PO"...wy naprawdę jeszcze nie wiecie, że ta tematyka rzekomego niszczenia demokracji zbiera oklaski tylko w Warszawie? Poza nią też jest Polska...

    Deklaracje "Jak nie głosujecie na PO to jesteście przeciwko Demokracji" - odbieram jako przekomiczne i żałosne...

    RAZEM, mojego głosu nie macie, ale szacunek za ciekawe poglądy i trwanie w nich :)
    @sawilos
    Jasne, bo ty głosujesz na PiS? Prawda?
    już oceniałe(a)ś
    4
    5
    @sawilos
    "rzekomego niszczenia demokracji "

    Rzekomego, tak? Zacznij może jakiś magnez łykać, potas, ryby jeść, bo z główką cieniutko...
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Panie Zandberg, II RP nie powstała ani dzięki staraniom lewicy, ani prawicy. Powstała dzięki armii niemieckiej, która pokonała armię rosyjską, oraz armiom Francji, Wielkiej Brytanii i USA, które pokonały armię niemiecką, zmuszając Niemcy do przyjęcia niekorzystnego pokoju i oddania dużej części terytorium na wschodzie. Rozumiem sentyment do dawnej lewicy w Polsce, ale nie popełniajmy odwiecznego błędu Polaków, którym się wydaje, że zawsze są w centrum wydarzeń...
    już oceniałe(a)ś
    29
    10