Jakie są granice oportunizmu? Czy udawanie, że nic się nie dzieje, równa się uczestnictwu w kłamstwie? - pyta Maciej Wierzyński. Pisze o PRL-u ale PRL nie ma na te pytania patentu

________________________________________________

Małgorzata Szejnert – reporterka, pisarka. W czasach PRL-u była m.in., w latach 1973-81, reporterką i kierowniczką działu reportażu w tygodniku „Literatura”. Po wybuchu strajków na Wybrzeżu w 1980 r. pojechała do strajkującej Stoczni Szczecińskiej. Efekt: reporterski zapis strajku „Szczecin: Grudzień – Sierpień – Grudzień” (współautor Tomasz Zalewski). W stanie wojennym współpracowała z prasą podziemną. W 1984 r. wyjechała do USA, gdzie pracowała w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, wróciła w 1986 r. Współzałożycielka „Wyborczej”, przez 15 lat kierowała w niej działem reportażu. W ostatnich latach wydała książki reporterskie: „Czarny ogród” (2007, finał nagrody Nike i Nagrody Angelus), „Wyspa klucz” (2009, Nagroda Literacka „Gdynia”), „Dom żółwia. Zanzibar” (2011, finał Nike), „My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u” (2013), „Usypać góry. Historie z Polesia” (2015, Nagroda Odry)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Partia ma listę tych, których nie należy zapraszać do studia, bo nabroili, a to niestety najwybitniejsi; miernoty się raczej nie narażają." -- jakież to aktualne. Pamiętam go z "Pegaza", który uwielbiałem oglądać w latach '70, wyznam, ze nie zauważyłem, ze zniknął z TV, nb w latach '80 mało oglądałem. Mam nadzieje w najbliższej przyszłości przeczytać ta książkę.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0