Ten festiwal to szczepionka na wirusa nienawiści etnicznej i religijnej. Chodzi o to, by nie wróciła choroba, za którą tak wielką cenę zapłaciła w XX wieku nasza część Europy i ludzie tu żyjący. W tym Bruno Schulz - wystąpienie podczas tegorocznego festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Kilka razy przychodziło mi uczestniczyć w otwarciu festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu i stawać także na tej scenie. Dziś sytuacja jest inna, bowiem Wiera Meniok poprosiła mnie o wygłoszenie jednego z wykładów otwierających festiwal. Wahałem się długo, mając w pamięci wybitnych pisarzy i myślicieli, którzy otwierali poprzednie festiwale. Pamiętałem także frapujące wykłady podczas sesji naukowych poprzednich edycji festiwalu. I wiedziałem także, kto został zaproszony w tym roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Czytam Schulza ciągle, z niewielkimi przerwami, nawet "na wyrywki". Dla mnie jest jednym z największych polskich pisarzy. A że był Żydem? Każdy kimś jest.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0