Václav Havel poprowadził Czechów ścieżką "wielkiej historii". Ale czy na pewno na niej pozostaną?

Książka "Niesamowita era", której bohaterem jest Václav Havel, ale też Adam Michnik, rozpoczyna się od opisu słynnego spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji na Śnieżce, na polsko-czeskiej granicy, w lecie 1978 r. Było ono początkiem stałej współpracy dwóch głównych grup dysydenckich w obydwu krajach - KOR-u i powstałej w Czechosłowacji Karty 77.

Na Śnieżce Michnik i Havel spotkali się po raz pierwszy. Obaj się istotnie różnili. Michnik, syn komunistów, był przywódcą buntu studenckiego w 1968 r. i redaktorem drugoobiegowych wydawnictw. Starszy od niego o dziesięć lat Havel, uznany dramaturg, pochodził z zamożnej rodziny przedsiębiorców. Zarazem znany był od kilku lat ze swoich publicznych wystąpień, np. z napisanego w 1969 r. listu do Aleksandra Dubc!eka, szefa KPCz w okresie Praskiej Wiosny. Namawiał go wtedy, żeby nie kapitulował wobec radzieckich nacisków, wyrzekając się "socjalizmu z ludzką twarzą".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze