Kapitalista ?neoneoliberalny? powinno oznaczać: uczciwy, spolegliwy, wrażliwy

Do dziś trwa spór, czy wielki kryzys lat 30. ubiegłego wieku skończył się dzięki polityce interwencjonizmu państwowego Roosevelta, czy też interwencje go wydłużyły.

Spór o przyczyny i przebieg kryzysu rozpoczętego w 2007 roku trwać będzie jeszcze przez wiele lat. Ale kilka spraw nie ulega wątpliwości.

Liberalne (jak ktoś chce: "neoliberalne") reformy w okresie prezydentury Ronalda Reagana i premierostwa Margaret Thatcher nadały gospodarce amerykańskiej i brytyjskiej dynamikę, która trwała 15 lat. Ten okres nazywany jest w USA "Great Moderation", czyli "wielka stabilizacja". Gospodarka rozwijała się w szybkim tempie, inflacja była umiarkowana, na rynku pojawiła się wielka liczba innowacji. Wielka Brytania uporała się z wszechwładzą związków zawodowych, które blokowały jakiekolwiek sensowne rozwiązania gospodarcze, pozbyła się nierentownych gałęzi przemysłu, Londyn stał się najważniejszym na świecie centrum finansowym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze