Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fot. Piotr Bernać / Agencja Wyborcza.pl
księdza Halika

Tego autora nigdy dosyć. Nie znam innego, który by równie śmiało pisał o religijnej wierze i niewierze. Który by równie roztropnie dialogował o sprawach religijnych z człowiekiem XXI stulecia.

Przede wszystkim na swój warsztat bierze kogoś uważającego się za katolika. Traktuje go nieraz złośliwie. Pisze o takich, co to ''gdy tylko spotkają się w wierze z czymś bardziej skomplikowanym, uważają, że widzą diabła''. Albowiem ''od powierzchownej, miałkiej religii droga wiedzie wyłącznie do coraz większego bagna albo na wyschnięty ląd, ale nie na głębię''. Albowiem istnieje ''błogosławiona wątpliwość, która otwiera drzwi do wiary. Wiara i wątpliwość nie są po prostu przeciwieństwami, jak się to wydaje przy powierzchownym i zewnętrznym spojrzeniu. To dwie równoległe odpowiedzi na dwuznaczność Bożej obecności w świecie, na paradoks bliskości i oddalenia, intymności i nieprzeniknioności''.

Gdy jednak intelektualista katolicki tak mozolnie zasypuje przepaść między wiarą i niewiarą, teizmem i ateizmem, gdy podważa myślowe pewności, gdy atakuje zarozumialstwo religijne ludzi wierzących, wydawać by się mogło, że tylko burzy, że zlaicyzowanemu światu zachodniemu wciąż kłania się w pas.

Krytycyzm księdza Hal~ka jest jednak obrotowy: ''Gdyby chrześcijaństwo odwróciło się plecami od współczesności, wpadłoby w bigoterię i fundamentalizm religijny. I gdyby na odwrót - świeckość chciała się odwrócić od chrześcijaństwa, sama stałaby się nietolerancyjną pseudoreligią''.

Nie, autor nie burzy wiary religijnej, przeciwnie, umacnia ją, ale przez oczyszczanie - poleruje ją, aby zaczęła naprawdę błyszczeć Ewangelią.

Jak często trzeba tracić wiarę

 

urzędową

 

nadętą

 

zadzierającą nosa do góry

 

asekurującą

 

głoszoną stąd dotąd

 

żeby odnaleźć tę jedyną

 

wciąż jak węgiel jeszcze zielony

 

tę która jest po prostu

 

spotkaniem po ciemku

 

kiedy niepewność staje się pewnością

 

prawdziwą wiarę bo całkiem nie do wiary

To już co prawda, inny ksiądz - Jan Twardowski.

Książka ''Hurra, nie jestem Bogiem!'' już w księgarniach, na Publio.pl i Kulturalnysklep.pl

Ks. Halik w Polskim Radiu:

''Chrześcijaństwo nigdy nie będzie masowe''

 

Wystąpienie ks. Halika ''Chrześcijanie - sól Europy?''

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze