Z jednej strony bankructwa Matrasu i Merlina oraz upadek setek księgarń. Z drugiej - nadprodukcja książek, "polski Steve Jobs" i wielkie kariery.
O nagrody walczyć będzie 150 reportaży zgłoszonych przez 34 wydawnictwa.
Czy te książki są ponadczasowymi fenomenami, czy tymczasową modą?
"Mam jeden taki tytuł. Ale nie wiem, czy wypada. Pan się będzie ze mnie śmiał". Małgorzata Szejnert o książkach, które zabrałaby na bezludną wyspę.
Nie żyje Martin Pollack. Jego książka "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu" jest wspaniałym przykładem uczciwego i bolesnego rozliczenia z wojenną historią.
Do końca lutego 2025 r. można zgłaszać książki do 29. edycji Nagrody Literackiej "Nike" 2025.
Michaśka Literatka ma na karku pół wieku? Przecież jeszcze niedawno wchodziła do mieszkania Patrycji i Lukrecji, dwóch wrocławskich "ciot".
Czy polska fantastyka to tylko dziadersi i Andrzej Sapkowski? Kogo warto poczytać?
Być może miarą wybitności literatury jest to, że potrafi nas nakłonić do rezygnacji z naszych przekonań.
Paulo Coelho, Grochola, Kalicińska okupowali listy polskich bestsellerów. Ale jaką książkę Polacy kupowali najchętniej?
Emmy, Oscary, Złote Globy, Booker i wielomilionowa publiczność. Polscy twórcy nie mają już żadnych kompleksów i zdobywają najważniejsze laury.
Ojciec nie był religijny, ale chyba chciał się czuć częścią społeczności. W szkole, na trzydziestu chłopców w mojej klasie kilku było żydowskiego pochodzenia. Moi najbliżsi przyjaciele nie byli...
Która zachwyciła, która nas zmieniła. Wspólnie wybierzmy Książkę 25-lecia.
Czy to jest kanon tego ćwierćwiecza? Oto 25 tytułów, na które można głosować w plebiscycie na Książkę 25-lecia.
Barbara Rylska nie żyje. To ona w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" Stanisława Barei wypowiadała kwestię, która przeszła do historii kina.
Dla wielu czytelniczek (i czytelników) Małgorzaty Musierowicz herbata u Borejków stała się nie do przełknięcia. Dlaczego więc, choć krztuszą się i plują, wciąż usiłują ją pić?
Niewielka galeria. Wstęp wolny. A na wystawie dzieła jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.
- Konwiccy mogli nie dojadać, ale kot Iwan musiał mieć pełny żołądek, dostawał paczki z całego świata. Ja też wysyłałam dla niego jedzenie z Ameryki - opowiadała "Wyborczej" Maria Konwicka, córka...
Wielokrotnie słyszała, że niczego nie osiągnie. Toksyczną relację z matką opisała w autobiografii. To wstrząsająca historia.
Philip Roth swój horyzont kreśli jasno: urodziłem się w czasach sprzed wynalezienia rajstop i mrożonek, siedem tygodni po dojściu Hitlera do władzy i dziewięć tygodni po zaprzysiężeniu Roosevelta.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.