Stare poniemieckie zbiorniki zatrzymały dużą część wody. Ale gdyby nie kilkoro bohaterskich mieszkańców, Jelenia Góra nie miałaby co pić.

- Huczy jeszcze, słyszysz? Jak huczy to dobrze. To znaczy, że woda ze zbiornika retencyjnego przelewa się tym spustem pośrodku muru do koryta rzeki - mówi Henryk, przedsiębiorca z Cieplic, dzielnicy Jeleniej Góry. - Ciszy się boimy. Gdyby zrobiło się cicho, to byłoby wiadomo, że już po nas - dodaje.

To nie jest "tama"

Poniedziałek, 16 września. Czytam nagłówek na portalu Jelonka.com: "Zapora uratowała Cieplice". "Zbiornik całkowicie został wypełniony wodą. I chociaż wczoraj nieco z niego wylało, to nadal - mimo, że powstał ponad 100 lat temu - trzyma całość w ryzach".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Żadnego niemieckiego geniuszu w tych budowlach nie ma, są to zupełnie klasyczne, typowe konstrukcje hydrotechniczne (jestem inżynierem budownictwa wodnego). W innych krajach są setki podobnych zapór i zbiorników. Zasługa Niemców jest taka, że budowali je bardzo porządnie i - przede wszystkim - systemowo. A zasługa Polaków, że utrzymali je w przyzwoitym stanie. Okazało się natomiast, że dzisiejsze opady bywają większe, niż Niemcy wyliczyli w XIX wieku. W kwestiach klimatu trudno jest być prorokiem.
    @hubba_hubba
    A może jednak nasi hydrolodzy przyjrzeli się tym systemom retencyjnym w Jeleniej Górze i może coś podobnego wymyślili w Kotlinie Kłodzkiej. Wiadomo, że na lasy nie ma co liczyć, pozostają zbiorniki, wały, tamy, piargi i tereny zalewowe.
    już oceniałe(a)ś
    48
    0
    @hubba_hubba
    To jest właśnie geniuszem, wykonywanie prac dobrze i solidnie,
    a nie to co robili i robią ignoranci Wód Polskich ! Gdybyśmy byli
    tak solidnymi wykonawcami prac jak Niemcy, nie mieli byśmy
    tylu tragedii związanych z powodziami, nie wspominając już o
    obsadzie Wód Polskich poprzez kolesi i rodzinnych nieuków !!!
    już oceniałe(a)ś
    80
    3
    @hubba_hubba
    "...Zasługa Niemców jest taka, że budowali je bardzo porządnie i - przede wszystkim - systemowo..."
    No to może przynajmniej w tej dziedzinie (zamiast "politykować" i słuchać "proroków") działać efektywnie, skutecznie i długofalowo.
    już oceniałe(a)ś
    59
    0
    @hubba_hubba
    To jeżeli nie ma tu zastosowania niemieckiego geniuszu, to czemu Polacy nie zastosują inżynierii odwrotnej w tych dziedzinach które stosowane są od wieków z powodzeniem w innych krajach i w krajach tych ludziom żyje się lepiej niż w Polsce a tak trudno naszym rządzącym czy nawet samym Polakom to zrozumieć by tak postępować jak w tamtych krajach by żyć jak tam, w którą stronę ciągle spoglądają.
    już oceniałe(a)ś
    33
    0
    @hubba_hubba
    jedni przyzwoicie zbudowali, inni utrzymali w przyzwoitym stanie. Czyż to nie jest genialne w powodzi (nomen omen) tandety i bylajakości?
    już oceniałe(a)ś
    45
    1
    @hubba_hubba
    Z tym przyzwoitym stanem bym się spierał, polder zalewowy w Cieplicach porasta las.
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    @hubba_hubba
    Marcin Ryłko, rzecznik prezydenta (...) uśmiecha się, gdy słyszy hasło: "genialna niemiecka myśl inżynieryjna". - Myśl niemiecka tak, ale te zbiorniki przede wszystkim są konserwowane, uszczelniane, poddawane przeglądom". Uśmiechaj się kretynie, nie wiesz, ile instalacji inżynieryjnych na tzw. ziemiach odzyskanych zostało zmarnowanych, zniszczonych po wojnie z powodu nieznajomości podstaw inżynierii.
    już oceniałe(a)ś
    27
    10
    @hubba_hubba
    No i typowa zaściankowa reakcja. Byle nie przyznać, że Niemcy coś lepiej potrafią, czy potrafili. A może by się od nich czego nauczyć?
    już oceniałe(a)ś
    17
    6
    @Jagodzianka3
    Tak się akurat składa, że parę lat temu zorganizowałem i przeprowadziłem w całości (jako szef projektu), mieszcząc się w budżecie i terminie, budowę największej chyba obecnie budowli hydrotechnicznej w Polsce, porównywalnej co do rozmiarów tylko z zaporą w Solinie i wielokrotnie większej od każdej z tych poniemieckich zapór. Obiekt ten zaprojektował -wyobraź sobie - Polak, do tego repatriant z Kazachstanu, wykształcony na uczelniach radzieckich i Politechnice Gdańskiej. Też korzystasz na co dzień z tej inwestycji, chociaż możesz o tym nie wiedzieć. Z inwektywami w necie należy więc uważać, bo prawie nigdy nie wiesz, z kim rozmawiasz. Samochody Niemcy robią może lepiej od nas, ale z hydrotechniką różnie bywało. To właśnie ci "genialni" Niemcy tak przeregulowali (dla celów transportowych) rzeki w dorzeczu Renu, że powodzie większe od naszych przytrafiają im się dość regularnie.
    już oceniałe(a)ś
    10
    5
    @fuki50
    A jednak Ci Niemcy.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @piotr.nowy
    No przecież rzecznik właśnie mówi, że konserwowali, a nie niszczyli.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @hubba_hubba
    No tak, ważniejsze, że się na uczelniach radzieckich kształcili. 100 lat później.
    już oceniałe(a)ś
    6
    7
    @fuki50
    Niemcy wpakowali miliardy w ochrone przeciwpowodziowa a i tak maja powodzie. Natura jest madrzejsza od czlowieka. ktoremu sie wydaje ze rzadzi swiatem
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    @hubba_hubba
    Kolego, zasługą Niemców jest przede wszystkim to, że powstały. Prawie wszystkie lokalizacje w zachodniej Polsce, są wynikiem studiów niemieckich sprzed II Wojny. Nie podważaj ich zasług, nie ma po co.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @Jagodzianka3
    On się kształcił na radzieckiej uczelni w latach siedemdziesiątych ub. wieku, a nie 100 lat temu. Radzieckie uczelnie, wbrew twojemu ideologicznemu zaślepieniu, kształciły bardzo dobrych inżynierów. Inna rzecz, że potem 90% z nich trafiło do sektora militarnego i zajęło się budową wojskowych lotnisk, kosmodromów, hangarów dla bombowców i silosów dla rakiet balistycznych. Niestety.
    już oceniałe(a)ś
    4
    4
    @zulawi
    Podziękujmy Niemcom (Prusakom) za wycięcie lasów bukowych i na sadzenie na ich miejsce szybciej rosnących świerków powodujących degradację gleby. Podziękujmy za skracanie rzek co poeoduje szybszy spływ wody. Jak dziękować to za wszystko.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @sloniu65
    (...) inżynierii odwrotnej w tych dziedzinach które stosowane są od wieków z powodzeniem w innych krajach i w krajach tych ludziom żyje się lepiej niż w Polsce a tak trudno naszym rządzącym czy nawet samym Polakom to zrozumieć by tak postępować jak w tamtych krajach by żyć jak tam, w którą stronę ciągle spoglądają. (...)
    - - - - - -
    Jprdl, ale bełkot...
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Czyli już 100 lat temu wiedzieli, że kluczowe w zatrzymywaniu wody są lasy. Wczoraj byłem na spacerze, wzgórza pod Wrocławiem, las liściasty. Woda do tej pory spływa, stoi po różnych kałużach. Po tygodniu pod opadów, powoli. Potrzebujemy więcej takich lasów, nie prostowania rzek i betonowania koryt
    @hararimbur
    Oczywista oczywistość, ale kto to zdoła wytłumaczyć "ludziom"?

    Lasy to nie tylko ochrona przed powodziami, "gąbka" która zatrzymuje wodę.

    Lasy, to czyste powietrze, lasy, to niższa temperatura powietrza, za "złego PRLu" sadzono lasy, za kapitalizmu lasy się wycina.

    Ludzkość traci wiedzę, którą posiadała przez wieki lub nawet tysiąclecia, kasa rządzi, nic innego się nie liczy ... za wyjątkiem jeszcze filmików na Tik-Toku i durnych postów na fejsie.

    Ludzie tracą głupio czas w mediach "społecznościowych", zamiast spędzać go w prawdziwym świecie z rodziną lub przyjaciółmi, a wieczorami czytać książki, które są o wiele lepsze od wszystkiego innego.
    Wynalazek Gutenberga był przełomowy dla kultury, dzięki niemu wiedza "poszła w lud", z czasem coraz więcej ludzi mogło się dzięki niemu uczyć czytania i pisania, a później czytać książki dla zdobywania wiedzy i dla przyjemności.

    Uwielbiam komputery i internet - ale wszystko musi być w miarę.
    Nasz mózg działa inaczej w różnych warunkach, "mechanizm nagrody" też może działać różnie - wiem, że kiedy dostaję "łapki" w górę tutaj, to uruchamia to właśnie "mechanizm nagrody".
    Ale nie spędzę przez to całego wieczoru tutaj, bo jeszcze jest film do obejrzenia, a wieczorem, książka do czytania w łóżku.

    Wszystko może być dobre - byle w miarę i z sensem używane. ;)

    O lasach i ich OGROMNEJ roli i ważności, wiem z książek oraz filmów przyrodniczych, na żadnym Tik-Toku czy fejsie, tego bym się nie dowiedziała....
    Niestety.... ja już jestem chyba z pokolenia ostatnich "dinozaurów".
    Ludzkość jako całość, kroczy raźnie ku zagładzie, nie przejmując się lasami ani niczym innym...
    już oceniałe(a)ś
    53
    1
    @hararimbur
    Bardzo blisko każdego lasu, czasem właściwie już w lesie a z dala od innych zabudowań są wydzielone/ogrodzone działki budowlane, czasem z już rozpoczętą budową. To samo dotyczy wszystkich terenów zielonych w mieście i poza nim - każdy kawałek zieleni jest najpierw zawłaszczany przez budownictwo a potem zieleń wokół posesji stopniowo zanika. Lasów nie zastąpi rząd nawet najpiękniejszych tui posadzonych jako żywopłot. Gminy jednak nadal wydają pozwolenia na budowę niemalże w każdym miejscu.
    już oceniałe(a)ś
    33
    0
    @adep2
    <<< Lasy, to czyste powietrze, lasy, to niższa temperatura powietrza, za "złego PRLu" sadzono lasy, za kapitalizmu lasy się wycina. >>>

    Od 1946 wskaźnik zalesienia Polski wyłącznie, rok po roku się zwiększa; nigdy nie było i nadal nie ma żadnego trendu odwrotnego.
    już oceniałe(a)ś
    11
    21
    @adep2
    To o internecie i książkach pięknie napisane !
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @adep2
    Prostowanie koryt rzecznych powoduje szybszy przepływ wody i dlatego fala orzychodzi np. po 20 minutach, a nie po 2 godzinach. Polecami podręcznik do fizyki z końcówki podstawówki lub z liceum (dokładnie nie pamiętam) ze starej komunistycznej szkoły.
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    @hararimbur
    Wszystko jest potrzebne. Jedno nie wyklucza drugiego. Jak rzeczka płynie przez wieś, czy miasto to musisz ją obetonować!. Powyżej i poniżej możesz sadzic lasy i rożne inne "gąbki" ( łąki, mokradła ), suche zbiorniki itp .
    już oceniałe(a)ś
    7
    4
    @kapitan.kirk
    jest jeszcze kwestia jakie to lasy.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @Isia1500
    A kto by się jakiejś fizyki uczył. A o potopie to wszystko w Biblii napisali( oczywiście , wszyscy ją przeczytali).
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @hararimbur
    Nikt nie prostuje rzek i nie betonuje ich. Powtarzasz głupoty pseudoekologów. Jak się nie znasz - milcz.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    @hararimbur
    Nie wiem czy 100 lat temu wiedzieli ale wtedy wycięli lasy liściaste w górach i posadzili świerki, bo szybciej rosły. No i osiągnięcia w prostowaniu rzek mieli duże.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Czy PiS już zhejtował niemiecką myśl techniczną ?
    @wmr200
    Przecież wiadomo, że nasza myśl smoleńska jest lepsza, efektowniejsza.
    już oceniałe(a)ś
    37
    0
    @wmr200
    Dziwne, że nie hejtuje jeszcze zamków i innych konstrukcji zbudowanych przez Krzyżaków. Bo to też niemiecka myśl techniczna.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @Lasentinelle
    Pewnie ćwoki nie wiedzą, że to Niemcy je budowali.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Jak genialna niemiecka myśl inżynieryjna od stu lat broni Jeleniej Góry przed wielką wodą

    Bo nie mieli swojego Sasina!
    już oceniałe(a)ś
    121
    0
    Bardzo dobry artykuł. I historia i codzienność obecna, a w niej różni ludzie.
    Jeszcze nie tak dawno napisanie takiej historii budziłoby sprzeciw i dziwne protesty.
    Staje się normalność.
    Teraz tylko czas... by Polacy stali się społeczeństwem, w takich chwilach między sobą.
    Bo pomoc jaką wysyłają potrzebującym, jest wzorem i wielkim dobrem.
    już oceniałe(a)ś
    121
    3
    Byłem pod wrażeniem gdy odwiedziłem rok temu tamę w Pilchowicach i Leśnej. Na pierwszy rzut oka wygląda że jest to majster sztyk budowli tego typu. Są porządnie wybudowane kamień przy kamieniu stal użyta do budowli jeszcze nie zardzewiała. Wszystko działa jest w stanie prawie idealnym jeszcze dużo wytrzyma, oby tak było.
    już oceniałe(a)ś
    94
    0
    Kto komu ma płacić te reparacje?
    @grashop
    Niemcy nam za zniszczenie kraju i śmierć milionów ludzi.
    już oceniałe(a)ś
    8
    37
    @grashop
    Do większości ludzi w Polsce nie dociera, że w ramach przesuwania granic po II W.Ś. otrzymaliśmy, jako kraj niezwykle piękne i gospodarczo rozwinięte tereny. Oczywiście tracąc ziemie Wschodnie...
    Powiedziałbym, trawestując znane powiedzenie, "zamienił stryjek kijek na siekierkę" .)
    już oceniałe(a)ś
    63
    4
    @tt
    Podoba mi się trawestacja, ale lepiej: zamienił kijek na siekierkę stryjek.
    już oceniałe(a)ś
    36
    1
    @tt
    Przymusowe wysiedlanie ludzi z ich domów i ojczyzn oraz osiedlanie ich na obcych terenach ma swoją bardzo konkretną nazwę: są to czystki etniczne. I fakt, że "repatrianci" z Kresów często osiedlali się w lepszych domach i na lepiej zagospodarowanych terenach niż wcześniej, nie ma tu nic do rzeczy. W USA, Afryce, czy Australii nader często koloniści siłą wysiedlali miejscowe ludy, osiedlali w nowoczesnych domach, wymuszali nowoczesną edukację szkolną - ale jakoś nikomu nie przyszłoby do głowy traktować tego dziś jako dobrodziejstwa, nawet jeśli poziom ich życia faktycznie się teoretycznie podniósł.

    Btw. ziemie poniemieckie włączone do Polski nie były nigdy uznawane za reparacje wojenne; byłby to zresztą absurd zważywszy na fakt, że terytorium państwa po wojnie per saldo znacznie się zmniejszyło w stosunku do przedwojennego. Niemcy stracili te obszary po prostu dlatego, że przegrali wojnę, którą sami wcześniej wywołali, w jej trakcie doprowadzając do niewyobrażalnych wcześniej zniszczeń i tragedii. A reparacje Niemcy, zupełnie niezależnie od tego, grzecznie wypłacali w pieniądzu i w naturze do czasu, aż ZSRR wspaniałomyślnie ich się zrzekł, także w imieniu swoich kolonii - w tym Polski - i oczywiście nie pytając się ich o zdanie.
    już oceniałe(a)ś
    27
    10
    @tt
    Fakt, otrzymaliśmy. Tyle, że ten rozwój gospodarczy najpierw wyszabrowała Armia Czerwona, wywożąc maszyny, wyrywając kable i rury ze ścian, a jak już zostały gołe cegły, to nastała "odbudowa Warszawy" i cegły też poszły się...
    już oceniałe(a)ś
    33
    1
    @grashop
    Albo: zamienił stryjek na siekierkę kijek ;-)
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @grashop
    stryjek to bardziej nagnoił
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @kapitan.kirk (ziemie poniemieckie włączone do Polski nie były nigdy uznawane za reparacje wojenne):

    ale de facto nimi były - Stalin w tak szczwany sposób wynagrodził nam zajęcie tzw. kresów, nb. wraz z ludnością (tylko Polaków odesłał); nawet mimo złupienia tych nowych terytoriów przez Armię Czerwoną majątek jaki tu został i poziom cywilizacji technicznej jaki reprezentował był nieporównanie znaczniejszy od tego co zabrał Stalin; część z tego zmarnowano wskutek szabru, braku wiedzy i kadr, ale reszta została i służy dobrze - jak widać - do dziś;

    nb. o te sławne "reparacje wojenne" to właśnie od Ruskich powinniśmy się dopominać, bo to oni mieli nam wypłacić część tego, co złupili; cała ta akcja "dojnej zmiany" wobec Niemiec to "śmiech na sali", żenująca, powalająca głupotą impreza, zrozumiała tylko, kiedy właściwie określi się uzależnienia polityczne w tych stronach, o których zresztą przezornie się nie wspomina.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    @tt
    I w czasie kilkudziesięciu lat tak pięknie wiele z tego , nazwijmy to dziedzictwa, zniszczyliśmy.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @Samotnik1990
    Już zapłacili,ale ukradli nam sowieci
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Brakuje polskiej myśli technicznej, ale czy taka w ogóle jest? Edukacja ciągle jest taka jak była, dzieci nie będzie, w końcu kobiety nie chcą tracić życia z powodu ciąży. Na naukę państwo przeznacza niewiele ponad 1 % budżetu. Czarno to widzę.
    @Ecres
    Mieliśmy przez lata dwie lekcje religii to się nie czepiaj.
    już oceniałe(a)ś
    35
    1
    @Ecres
    W kwestii budowy zapór polska myśl techniczna jest identyczna jak niemiecka, włoska, radziecka czy jakakolwiek inna, to są typowe i dość proste rzeczy, nie jakaś wiedza tajemna.
    już oceniałe(a)ś
    20
    7
    @hubba_hubba
    Cała sztuka to dobre zarządzanie tym systemem. A tu już się kłania sprawne państwo.
    już oceniałe(a)ś
    33
    0
    @Ecres
    A to kościoły nie ochronią?
    już oceniałe(a)ś
    24
    0
    @Ecres
    Zgoda co do edukacji. Ale spadek dzietności w Polsce jest typowy dla krajów o podobnym poziomie zamożności i rozwoju gospodarczego. To, że kobiety w ciąży narażają życie, jest skandaliczne, ale to raczej nie to powoduje spadek dzietności. Jest on skutkiem urbanizacji, wzrostu zamożności, wykształcenia etc. - to przede wszystkim kwestia wzrostu edukacji i aktywności zawodowej kobiet.
    już oceniałe(a)ś
    19
    3
    @Albina Mościcka
    Wieże wartownicze okupanta służą do tego do czego służą wieże wartownicze.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @__sparrow__
    Nie do końca mogę się z tą diagnozą zgodzić. Gdybym miała większe dochody, urodziłabym więcej dzieci. Niskie dochody i tragiczny poziom opieki medycznej sprawiły, że poprzestałam na trojgu. Jestem "wykształcona" , "zurbanizowana" i byłam zawodowo aktywna. Obecnie ogromny wpływ na dzietność ma bardzo często stan zdrowia rodziców. Wiele par chciałoby mieć potomstwo, a stan zdrowia na to nie pozwala. Przyczyny niskiej dzietności są naprawdę różnorodne i jest ich wiele. Na przykład prozaiczny brak mieszkania.
    już oceniałe(a)ś
    17
    1
    @Ecres
    NO nie czepiaj się religii !
    Przecież sam wiesz że po rządach PIS - tylko łaska Boska może nas URATOWAĆ!
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @W.K.
    czy sugerujesz że powinniśmy dawać mieszkania za darmo. Nie znam takiego kraju.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @hubba_hubba
    A ty hubbahubba chyba nie lubisz Niemców wzorem swojego wodza. Nikt nie mówi o wiedzy tajemnej, tylko o solidnej, rzetelnej i opartej na dobrej wiedzy technicznej staranności o bezpieczeństwo ludzi. Której w Polsce niestety brakuje.
    już oceniałe(a)ś
    7
    4
    @Jagodzianka3
    Niemcy to naród jak każdy inny, w jednych dziedzinach (w tym w organizacji) czasem lepszy, w innych - również w tym, na czym się znam, czyli w hydrotechnice - wcale nie. Ale jeśli chodzi o słuchanie wodzów, to akurat Niemcy są tu zdecydowanie najlepsi na świecie. Problem tylko, że różni im się ci wodzowie przytrafiają.
    już oceniałe(a)ś
    4
    4
    @Ecres
    Polskiej myśli technicznej nie brakuje, problem pojawia się na etapie jej realizacji - tak jak było z zaniechaniem budowy wszystkich 9 zbiorników dla Dolnego Śląska. A najlepszym przykładem tej polskiej myśli jest Racibórz Dolny, bez niego dramat byłby znacznie większy niż w 1997.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @__sparrow__
    Nieprawda. Porównaj sobie np. demografię Francji, W. Brytanii i krajów skandynawskich. Nie mówiąc już o USA.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0