Powszechne jest przekonanie, że naziści w swym zbrodniczym antysemityzmie inspirowali się pismami Marcina Lutra. Reformator istotnie nie miał dla Żydów sympatii

Co prawda jego stosunek do narodu wybranego nieco ewoluował na przestrzeni lat. Zrazu zarzucał Kościołowi rzymskiemu, że zamykając wyznawców religii mojżeszowej w gettach, uniemożliwia im nawrócenie na chrześcijaństwo. W 1523 r. w broszurze pod znamiennym tytułem „Jezus urodził się Żydem” Luter pisał: Nasi błazenkowie, papiści, biskupi, sofiści i mnichy. Tak się dotychczas obchodzili z Żydami, że kto był dobrym chrześcijaninem, wolałby zostać Żydem. A gdybym ja był Żydem i widział, że takie kpy przewodzą w Kościele, to byłbym wolał zostać świnią niż chrześcijaninem. Albowiem postępowali z Żydami jak z psami, nie ludźmi; na nic się prócz złorzeczeń zdobyć nie mogli. Są oni krewnymi, kuzynami i braćmi naszego Pana, ijeżeli chlubić się mamy krwią i ciałem, to Żydzi są bliżsi od nas Chrystusa. Proszę tedy moich kochanych papistów, aby zaczęli wymyślać mi od Żydów, gdy się im sprzykrzy wymyślać mi od heretyków (…). Oni [tzn. katolicy] postępowali z Żydami tak, jak gdyby byli oni psami, anie ludzkimi istotami. Nie zrobili dla nich nic, tylko przeklinali ich i przechwytywali ich mienie. Doradzam więc i proszę każdego z was, abyście traktowali Żydów uprzejmie i nauczali ich Pisma Świętego. Wtedy będziemy mogli spodziewać się, że przyjdą do nas. Musimy przyjąć ich dobrze i pozwolić im konkurować z nami w zarabianiu na życie (…), a jeżeli któryś pozostanie uparty, to co z tego? Nie każdy może być przecież dobrym chrześcijaninem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Teksty w Wyborczej są coraz bardziej niechlujnie redagowane. Jeśli mówimy, że niemieccy ewangelicy sprzeciwiali się Hitlerowi, to jak można w tym kontekście dawać przykład POLSKIEGO (co z tego że o niemieckich korzeniach) duchownego ewangelickiego? Jeśli już kogoś mamy wymieniać, to np. Dietricha Bonhoeffera.
    @Robespiotr
    Proszę zauważyć, że to wprawdzie kontekst, ale raczej dwa dodatkowe akapity o Bursche. Bardzo ciekawa postać. A Bonhoeffera, niech mi wybaczy, chyba już "każdy" zna.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Wracam do szkoły uczyć się, bo chyba teraz uczą jakiejś nowej matematyki. Jeśli " Uwięziono go w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen 22 stycznia 1940 r. Po DWÓCH LATACH wysłany został stamtąd na przesłuchania w berlińskim gestapo. Był okrutnie torturowany. Zmarł z wycieńczenia najpewniej 20 lutego 1 9 4 0 r. w szpitalu w Moabicie."
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Luter był fanatykiem. Gdyby nim nie był, nie zdołałby oderwać połowy Europy od papiestwa.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Hej, hej! czy leci z Wami redaktor techniczny, który POWINIEN dokonywać korekty?
    @zoil36
    O co chodzi???
    już oceniałe(a)ś
    3
    0