Zwycięstwo pod Lepanto i powstanie NRD. Co jeszcze wydarzyło się 7 października?

7 października 1882 r. Matejko oddaje "Hołd"

Podczas posiedzenia sejmu krajowego we Lwowie Jan Matejko uroczyście ofiarował właśnie ukończony obraz "Hołd pruski" krajowi. Dzieło przedstawia wydarzenie z 10 kwietnia 1525 r., gdy na krakowskim Rynku wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi Staremu. Oznaczało to koniec państwa zakonnego i początek Księstwa Prus. Podarunek Matejki miał zapoczątkować zbiory sztuki w mającym się odrodzić Zamku Królewskim na Wawelu, w którym Austriacy urządzili koszary. Obraz wystawiany był m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu i Budapeszcie, a w 1885 r. wrócił do Krakowa. Dziś można go oglądać w krakowskich Sukiennicach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Sułtan turecki swoją klęskę pod lepanto przy jednoczesnym zdobyciu Cypru podsumował następująco:" pod lepanto chrześcijanie spalili moją brodę. Przez zdobycie Cypru ja odrąbałem im rękę. Moja broda odrośnie...."
    @marekpoplawski
    Sęk w tym, że właśnie nie odrosła; tj. znacznie skromniejsza ;-) Wcześniejszej potęgi swojej floty Turcy - po utracie tysięcy najbardziej doświadczonych marynarzy i wskutek ograniczonych możliwości produkcji statków - nigdy już nie odbudowali. A Wenecja faktycznie zaczęła podupadać, ale też w jej miejsce po stronie chrześcijańskiej rozwijały się inne morskie mocarstwa...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @kapitan.kirk
    Tylko że tak " Bogiem a prawdą ", to po co im była ta flota ? Przecież nie do zdobycia wiednia czy Krakowa. Albo Gdańska....
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @marekpoplawski
    >>to po co im była ta flota ?

    Do kontroli nad szlakami komunikacyjnymi Morza Śródziemnego. Tamtędy szedł handel ze Wschodem, przynoszący wielkie bogactwa. Stąd wzięła się potęga Wenecji na przykład. To taka główna przyczyna, były i inne, np. żeby im giaurzy nie zrobili jakiejś konkwisty w Afryce Północnej albo żeby móc ich od czasu do czasu najechać i złupić jakieś portowe miasto, ale to już powiedzmy mniej ważne.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    " król polski będzie durniem jeżeli teraz nie skończy z zakonem".... tak król Dani podsumował łaskawość jaką Zygmunt stary okazał swojemu siostrzeńcowi i wielkiemu mistrzowi zakonu jednocześnie....w początku lat 20tych 16ego wieku rzesza niemiecka pogrążona była w religijnych sporach i wielkim ludowym buncie, cesarz Karol był zajęty problemami w itali, jego protestantcy najemnicy złupili rzym...wielki mistrz nie miałby stamtąd pomocy. Hołd pruski to połowiczne zwycięstwo i zalążek przyszłych problemów, co Matejko ukazał na obrazie: Albrecht klęczy, ale jego sztandar dumnie powiewa, zadumana twarz Stańczyka....
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Queen i 1977 r. Ech, co wywiecie o tamtych czasach. Już nigdy nie będzie takiej dekady.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Źródła podają, że RFN powstała w maju 1949, a nie we wrześniu
    @hallscore
    To się różnie przyjmuje, bo też i właściwie nie było konkretnego momentu. W maju 1949 faktycznie została przyjęta konstytucja i formalnie powołano państwo federalne, ale jeszcze bez żadnych konstytucyjnych organów; z kolei pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Federalnego odbyło sie dopiero właśnie 7 września, a pierwszy rząd powołano 20 września. Przy czym RFN nigdy nie obchodziła żadnej z takich rocznic jako swojego święta, więc nie miała w sumie oficjalnego "początku" - głównym świętem narodowym jest Dzień Jedności Niemiec do 1990 obchodzony 17 czerwca, w rocznicę powstania antykomunistycznego w Berlinie w 1953 r., a potem 3 października, w rocznicę ostatniego (jak dotąd ;-) zjednoczenia Niemiec.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0