Jerzy Kukuczka zdobył Koronę Himalajów, a Tyberiusz został cezarem. Co jeszcze wydarzyło się 18 września?

18 września 1939 r. Samobójstwo Witkacego

Nad ranem w lesie w Jeziorach na Polesiu 54-letni Stanisław Ignacy Witkiewicz rozpuścił kilkadziesiąt tabletek luminalu, do których o 17 lat młodsza Czesława Oknińska-Korzeniowska dodała cibalginę, po czym szybko wypiła zawartość. Z kolei Witkacy zażył pastylki efedryny na pobudzenie krążenia. Sam naciął sobie żyły na przegubie lewej dłoni, później na przedramieniu, a w końcu żylak na nodze. Krew płynęła słabo. „Jak ty zaśniesz, to poderżnę sobie gardło" – powiedział do kochanki, która chwilę później straciła przytomność. Po kilku godzinach kobieta odzyskała przytomność. Uratowały ją torsje. Obok leżało ciało Witkacego we krwi. Dzień wcześniej artysta dowiedział się o wkroczeniu do Polski Sowietów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    muzhp.pl/pl/e/1648/operacja-frantic-7-zrzuty-dla-walczacej-warszawy
    "18 września 1944 roku amerykańska 8. Armia Powietrzna wykonała siłami 110 bombowców B-17 dzienny lot zaopatrzeniowy nad objętą powstaniem Warszawę. W wyniku akcji zrzucono ok. 1250 zasobników. Z powodu dużego rozrzutu spowodowanego zastosowaniem spadochronów bez opóźnionego otwarcia (czas opadania wynosił siedem minut) oraz skurczenia się terenu zajętego przez powstańców w stosunku do stanu z początku Powstania, większość ładunku wylądowała na terenach zajętych przez Niemców lub na Pradze, opanowanej wtedy już przez Rosjan. W ręce powstańców dostało się wg meldunków 228 zasobników, ponadto 32 trzeba było przejąć w walce, a przy 28 zasobnikach spadochrony zostały zniszczone przez pociski zapalające. Podejrzewano też przejęcie pewnej ilości ładunku przez ludność cywilną poszukującą żywności."
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    " nie jesteś drugi, jesteś wielki "... taki telegram Reinhold Messner napisał do Jerzego Kukuczki....a ponieważ rozumiem że dla osób urodzonych po 1989 słowo " telegram " może być niezrozumiałe :)... telegram to był taki SMS albo email w czasach gdy nie było internetu i smartfonów, tylko trochę wolniej dochodził do odbiorcy :)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Tyberiusz swoją sukcecję po Auguście zawdzięczał przede wszystkim swojej matce Liwi. Oktawian nie lubił pasierba chociaż ten był dobrym wodzem i nawet podbił dla rzymu trochę nowych terenów nad Dunajem, co potem poszło na chwałę jego boskiego ojczyma, z woli którego spędził kilka lat na wygnaniu na wyspie....Oktawian liczył że jego następcą będzie Marcellus, syn jego siostry Oktawi, a po jego śmierci w młodym wieku miał nadzieję że władzę przejmą wnuki: Lucjusz i Gajusz, którzy też młodo umarli...nie jestem zwolennikiem teori z serialu " ja, Klaudiusz", że to Liwia wytruła wszystkich potencjalnych rywali syna a na końcu wykończyła samego Oktawiana...tylko nawet pewien historyk zauważył że " zgony na dworze Oktawiana zdarzały się bardzo często, nawet jak na tamte czasy "... I w tej sytuacji Oktawian sporządził testament który zaczął od słów: " ponieważ okrutny los zabrał mi ukochanych wnuków, więc moim następcą niech będzie Tyberiusz ".... w chwili śmierci Oktawiana żył na wygnaniu na wyspie jego ostatni wnuk: Agryppa Postumus, ale i on został zgładzony...tak więc sukcecja w rodzinie Oktawiana nie była gorsza od " sukcecji" serialowej...a to przecież był dopiero początek. Prawdziwe emocje były przy dalszych sukcesjach w dynasti julijsko-klaudyjskiej: tyberiusza uduszono poduszką, kaligulę zadźgali pretorianie, Klaudiusz otruty grzybami....
    już oceniałe(a)ś
    1
    0