Uchwalenie ustawy norymberskich i pierwsza bitwa z użyciem czołgów. Co jeszcze wydarzyło się 15 września?

15 września 1454 r. Król przyparty do muru

Przymuszony przez szlachtę wielkopolską król Kazimierz IV Jagiellończyk wydał przywilej zwany cerekwickim. Zgromadzona w obozie pod Cerekwicą koło Chojnic szlachta zgodziła się na udział bez zapłaty w rozpoczętej właśnie wojnie z Krzyżakami. Król zaś zobowiązał się m.in., że nie będą ustanawiane nowe prawa ani powoływane pospolite ruszenie bez zgody sejmiku ziemskiego, co było wymierzone w możnowładców wielkopolskich zasiadających w radzie królewskiej oraz w dominujących w niej panów małopolskich. Przywilej dotyczył tylko Wielkopolski, ale większość jego zapisów przejęły statuty nieszawskie wydane przez Kazimierza kilka miesięcy później dla szlachty poszczególnych ziem Polski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Jeśli przyjąć mentalność polskich sędziów, to przestrzeganie ustaw norymberskich było dowodem praworządności państwa hitlerowskiego.
    @steuermann (Jeśli przyjąć mentalność polskich sędziów,...):

    zgoda, ale tylko tych ziobrowych; bo Ziobro w swoich "reformach" wyraźnie inspiruje się praktyką i teorią nazistów - wiadomo: wola ludu, wyrażana przez przewodnią siłę, ważniejsza jest od prawa i tradycji prawnej; to zresztą też teoria i praktyka komunistów.
    już oceniałe(a)ś
    9
    1