Ich protest inspirowali liderzy Stronnictwa Ludowego, którzy zamierzali wykorzystać go do tego, by znów mieć wpływ na władzę.

W latach 1932, 1933, 1936 i 1937, podczas tłumienia masowych wystąpień polskiej wsi, policja zabiła ponad 100 osób, w tym kilka kobiet i sześcioletnie dziecko.

Sanacyjny premier Felicjan Sławoj-Składkowski oskarżał:

„Przelana krew chłopska zaciąży na tych, którzy w imię własnych interesów politycznych, oszukańczo pchnęli nieodpowiedzialne jednostki do aktów gwałtu i terroru, nie licząc się z ofiarami, jakie musiało to za sobą pociągnąć".

Odnosząc się zaś do oskarżeń policji o brutalność, stwierdzał: „Niewątpliwie są to rzeczy tragiczne… Naturalnie trzeba było strzelać, bo to były rozruchy anarchistyczne, które obejmowały kilka powiatów".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Interesujące są bezpośrednie przyczyny powstania leskiego z czerwca 1932r. Otóż we wsi Bóbrka koło Soliny prowadzono prace drogowe wymagające przesunięcia kapliczki, pod którą w 1848 roku lud zakopał po zniesieniu pańszczyzny lokalne księgi powinności pańszczyźnianych . Stąd poszła plotka, że władze chcą wykopać te księgi w celu przywrócenia pańszczyzny. Zbiegło się to w czasie z próbą zorganizowania nieodpłatnych prac publicznych budowy dróg w niedalekich Berehach Dolnych. Nic dziwnego, że lud nie uwierzył, że to przypadek i pogłoska o planach przywrócenia pańszczyzny zaczęła być traktowana jako niezbity fakt
    @Exuconton
    Jak to świadczy o II RP? Większość społeczeństwa obawiała się przywrócenia pańszczyzny, która zniósł Car.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Setki trupów
    Sanacja jednak była gó...ana
    No ale zawsze fajniej niż ZSRR - tam trupów były miliony...
    już oceniałe(a)ś
    27
    3
    818 osób zabito podczas brutalnego tłumienia przez policję protestów społecznych w latach 1932-1937. Premier i minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj-Składkowski, w wystąpieniu przed komisją budżetową Sejmu 24 stycznia 1938 r. podał następujące liczby zabitych w wyniku siłowego tłumienia przez policję strajków i manifestacji w latach 1932-1937: 1932 r. – 141 zabitych, 1933 r. – 145 zabitych, 1934 r. – 118 zabitych, 1935 r. – 143 zabitych, 1936 r. – 157 zabitych, 1937 r. – 114 zabitych, w tym 44 podczas tłumienia powszechnego strajku chłopskiego2. Razem 818 osób.
    Źródło: Przegląd
    @tomi00768
    Tomcio gratuluję wiedzy, ale źrodło podane jest fatalnie. Proszę o uzupelnie. Tytuł, data, nazawa pełna, bo może w tym źrodle są fajniejsze info.... byłbym wdzięczny.... ukłony
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    @48paka
    Racja, uzupełniam :Autor: Bohdan Piętka, 30 maja, 2016 nr 22
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Teraz wystarczy gwizdnięcie zaszczanego dziada i parę traktorków
    już oceniałe(a)ś
    18
    2
    Żywią nas, doją nas (płacimy za nich podatki) i trują nas (pestycydy i fatalna jakość żywności) a do tego wszystkiego podoba im się ruski mir.
    już oceniałe(a)ś
    25
    10
    Chłopom w Polsce było gorzej w okresie dwudziestolecia niż w okresie przed I wojna światowa i stąd te protesty
    @mezzo12345
    W pełni się zgadzam !
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Pozostawali w świecie przednowoczesnej monarchii, która nie zajmowała się wsią, a jedynie interweniowała w jej życie od przypadku do przypadku."
    Czemu?
    Bo sanacja wiecej wydawała na defiladowe wojsko (40% pkb) niz na edukacje i inne potrzebne spoleczenstwu inwestycje,a do tego kosciol katolicki utwierdzal ciemnote chlopstwa, co zreszta zostalo do dzis.
    już oceniałe(a)ś
    18
    6
    No tak, wreszcie Polacy przyznają przed światem, skąd ich ród. I dobrze, bo polska szlachta zasłużyła sobie na niejednego Jakuba Szelę youtu.be/sJnidHOkOc8
    już oceniałe(a)ś
    14
    3