W wielkim kurhanie, jakim jest wolska nekropolia, pochowano m.in. towarzyszy broni z oddziału Wandy Traczyk-Stawskiej, rocznik 1927.

Krzysztof Wodiczko od lat w swych instalacjach na całym świecie oddaje głos ofiarom przemocy. W Bostonie pomnik upamiętniający bitwę o Bunker Hill z czasu amerykańskiej wojny o niepodległość w 1775 r. ubrał w zdjęcie matki opowiadającej o synu, który zginął w przypadkowej strzelaninie. Z okien publicznej biblioteki w Saint Louis przemawiali bliscy osób, które straciły życie w wyniku przestępstwa, a także odbywający karę sprawcy. Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie stała się ekranem opowieści o losach ofiar promieniowania. W Warszawie od 2 października w zamkniętej przestrzeni Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy przemówili razem cywilni i zbrojni uczestnicy powstańczego zrywu oraz ich potomkowie. Mówią o cierpieniu, którego doświadczyli w trakcie walk, w czasie późniejszej popowstańczej tułaczki i w dalszym naznaczonym traumą życiu. Instalacja nosi tytuł „Głosy pamięci" i składa się na nią 14 opowieści.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A my musimy oglądać czarne schody na najważniejszym naszym placu a Warszawie. Czas to zmienić.
    @lwx1
    Przemalować....na tęczowo najlepiej!
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @lwx1
    Niech na nie wejdzie kaczor i skoczy...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0