Wprowadzone tuż po obaleniu Ludwika XVI tzw. asygnaty miały być sposobem na opanowanie długu publicznego, ale jeszcze go zwiększyły.

W przedrewolucyjnej Francji królewskie finanse były w opłakanym stanie, z długiem szacowanym na 4-5 mld liwrów (około połowy królewskiego budżetu), który stale rósł. Kolejne próby uporania się z nim kończyły się niepowodzeniem. Główną przyczyną był nieefektywny system podatkowy. Z coraz trudniejszą sytuacją finansową mierzyli się kolejni ministrowie finansów Ludwika XVI, z których szczególną rolę odegrał Jacques Necker (1732-1804).

Merkantylista z Genewy

Nic nie predysponowało go do sprawowania tak wysokiej funkcji: nie miał żadnego doświadczenia w administracji, niewiele też wiedział o samej Francji, gdyż pochodził z Republiki Genewskiej, a w dodatku był protestantem. Jego córką była Anne-Louise Germaine Necker – baronowa de Staël?Holstein, pisarka i krytyk literacka, słynna później jako Madame de Staël.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    znacjonalizowano majątki emigrantów,
    zdelegalizowano handel (sprzedaż i kupno) kruszcem,
    wprowadzono ustawę o cenach maksymalnych na żywność, drewno, węgiel oraz inne dobra

    cos to przypomina...
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Cóż. Mieli pecha Francuzi, że nie mieli wtedy takiego asa finansjery jak my, który opanowałby sytuację błyskawicznie, czyli Adam "inflacja na nie grozi" Glapiński...
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Wstyd, gdy zespół redakcyjny nie odróżnia kosztów obsługi długu od jego wartości nominalnej. Wpływy budżetowe przedrewolucyjnej Francji to około 500 mln liwrów. Dług publiczny to dziewięcio-dziesięciokroć rocznych wpływów budżetowych. Ta "połowa", o której pisze redaktor to koszty jego bieżącej obsługi wynoszące nieco ponad 200 mln liwrów (nieco ponad 40 procent rocznych dochodów państwa).
    już oceniałe(a)ś
    4
    0