Alana Sheparda w wyścigu na orbitę okołoziemską o parę dni wyprzedził Jurij Gagarin. Ale Amerykanin został pierwszym człowiekiem, który zagrał na Księżycu w golfa.

Lot wyznaczono na 26 kwietnia 1960 r., lecz termin wiele razy przekładano przez konieczne, acz nieplanowane wcześniej prace niezbędne do wystrzelenia załogowej rakiety w kosmos. Ale nawet jeśliby dotrzymano wszystkich dat i tak Amerykanów ubiegłby Jurij Gagarin, który 12 kwietnia jako pierwszy człowiek okrążył Ziemię. Dla USA była to porażka prestiżowa i wizerunkowa: główny przeciwnik epoki zimnej wojny zrobił to, do czego oni ciągle się przygotowywali.

I nie była to porażka jedyna. Prezydent Dwight D. Eisenhower,ogłosił przystąpienie do wyścigu kosmicznego dopiero wtedy, gdy na orbicie okołoziemskiej krążył radziecki satelita (NASA, czyli Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, powołano 1 października 1958 r.). W kolejnym roku astronauci, rekrutowani spośród wojskowych pilotów doświadczalnych, zebrali się na Florydzie, by oglądać lot rakiety Atlas SM-65D, podobnej do tej, która miała wynieść na orbitę kapsułę z człowiekiem. Niebawem po starcie nocne niebo zrobiło się jasne, gdyż rakieta widowiskowo wybuchła. Trzeba było wielkiej odwagi i desperacji, by po takim spektaklu nie wycofać się z programu. Alan Shepard – wówczas po trzydziestce i z bogatą, mimo młodego wieku, biografią – miał jedno i drugie. Nie miał za to pojęcia, że jego życiorys dopiero się rozpoczyna.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Alan Shepard, który w wyścigu na orbitę okołoziemską o parę dni wyprzedził Jurij Gagarin"
    Po jakiemu to jest napisane?
    @prawdziwy_Sarmata
    Coraz czestsze niechlujstwo GW.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @prawdziwy_Sarmata
    Niezależnie od problemów językowych, to merytorycznie to też jest nieprawda, bo Shepard nie był na orbicie okołoziemskiej, ale jedynie odbył lot balistyczny.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ciekawostką jest fakt, że operacja Sheparda mająca skorygować jego zmysł równowagi okazała się być kompletnie nieskuteczna - zadziałał jedynie efekt placebo, na tyle silnie, że Shepard został uznany za zdrowego i zdolnego do odbycia misji. Hecę szczegółowo opisał Arnold van de Laar w znakomitej książce "Pod Nóż".
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Jeśli Shepard znalazł się na orbicie 10 lat to Gagarinie.... to jakim cudem Gagarin o kilka dni wyprzedził Sheparda w locie orbitalnym ?!?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0