Jej podpis na diagnozie rasowej oznaczał wyrok śmierci dla Cygana lub człowieka mającego nawet bardzo odległego romskiego przodka. A jednak po wojnie żyła spokojnie i aż do śmierci w 1966 r. kontynuowała badania dotyczące Romów. W Niemczech o ich zagładzie zaczęto mówić publicznie dopiero w latach 80.

27 stycznia 2025 r. minie 80 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W "Wyborczej" przypominamy nasze archiwalne teksty odnoszące się do tematu Holocaustu. Poniższa publikacja pierwotnie ukazała się 27 stycznia 2020 r.

Dzieci wyglądają na szczęśliwe. Na kolorowym filmie widać, że tego dnia pogoda dopisała. Beztrosko hasają po podwórku, śmieją się do kamery. Była jesień 1942 r. Niemcy walczyli o każdą piędź ziemi w zamienionym w gruzowisko Stalingradzie, w Afryce Rommel wdarł się do Egiptu, ale w wirtemberskim miasteczku Mulfingen w połowie drogi między Heilbronnem a Würzburgiem wojny się nie odczuwało. Na filmie widać dziecięcą idyllę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Szkoda, ze w furnych Niemczech mało kto wtedy zastanawiał się wtedy nad czystoscią rasową Hitlera i Himmlera.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    > w 1971 r. I Światowy Kongres Romów zalecił zastąpienie tego słowa [Cygan] określeniem "Rom"

    A kiedy jakiś Kongres zaleci zastąpienie słowa "gadź" określeniem nie-Cygan ?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wstrząsające. I nieźle udokumentowane. Trochę razi owa dyskretna próba dopisania sióstr do tej drogi przez mękę dzieci idących na śmierć i oszukiwanych do końca. A o Januszu Korczaku autor nie czytał, jak do ostatka, ofiarą własnego życia, choć mógł uciec, chronił podopiecznych przed koszmarną wizja? I skąd taki ukłon nazywania morderców naukowcami? Czyżby autorytet Himmlera zaważył na tak delikatnej ocenie? Chyba nie zauroczenie jeszcze jedną o włosach koloru brązu? Należało się parę słów wyjaśnienia, dlaczego to Rumuni i Chorwaci zostali i przez kogo zmuszeni do Holocaustu Romów? Na szczęście Białorusini, Polacy, Rosjanie i Ukraińcy , byli tylko normalnie zabijani, nieprawdaż?
    @qamyq
    katolickie zakonnice byly bardzo gorliwe w czystkach rasowych a zwlaszcza religijnych…. do dzis są
    już oceniałe(a)ś
    3
    2