W serialu "Wikingowie" Rollo jest bratem głównego bohatera Ragnara Lodbroka. W rzeczywistości nie był z nim spokrewniony ani nawet nie żył w tym samym czasie. Kim naprawdę był Rollo, pierwszy władca Normandii?

Wikingowie – stale gotowi do walki, wręcz przyrośnięci do mieczy i toporów, żądni łupów, nieznający litości – tacy byli... według przekazów pochodzących z najeżdżanych przez nich krajów. Mówi się, że historię piszą zwycięzcy, tymczasem w ich przypadku czarną legendę napisali zwyciężeni. Wizerunek wikingów ukształtowały dokumenty ich wrogów, bo Skandynawowie długo nie tworzyli historiografii.

Zdaniem współczesnych badaczy nie wyróżniali się pod względem stosowania przemocy – inne ludy dorównywały im w okrucieństwie. Jednak nie jest to powszechna wiedza, dlatego wiking, najlepiej w hełmie z rogami (którego wcale nie nosił!), świetnie nadaje się na bohatera masowej wyobraźni. I jest nim od XIX w. aż do dziś. Na fali tej niesłabnącej popularności powstał m.in. serial „Wikingowie” (szósty sezon właśnie wypuszcza kanał History Polska).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Grammar-Nazi w natarciu godnym wikingów! Czy rzeczywiście jeden błąd jest tak istotny w tym skądinąd bardzo ciekawym artykule? Tak oczywiste błędy u wykształconych osób nie są spowodowane ich nieuctwem, tylko pomyłką pisarską. Kto dużo pisze, ten wie, że to normalne; że się robi czasem nawet głupie błędy, w tym ortograficzne i to w słowie które milion razy napisaliście poprawnie. Wzrasta wam poczucie własnej wartości, czujecie się lepsi jak komuś coś wytkniecie? To słabe.
    @LazyBum
    Nie chodzi o uczucie bycia lepszym. Zgadzam sie, że to słabe. Zawsze. Ale to nie ten przypadek. Czym innym jest literówka w tekście, a czym innym błąd w odmianie. Szczególnie wtedy, gdy tekst pochodzi z jednej z najważniejszych gazet. Język ulega ciągłym zmianom, nigdy nie był i nie jest stały w swoich formach. Ostatnimi czasy jednak coraz bardziej prostaczeje. Nie dokladajmy zatem więcej do tego chaosu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    @LazyBum
    Dokładnie to co pisze yurekg. To co napisałem nie było atakiem osobistym na jedną osobę która popełniła jeden błąd, tylko zwróceniem uwagi na to, co wyprawia ostatnio Gazeta. Schodzi dramatycznie na poziom ulicy i to nawet nie w dużym mieście.
    Tak, artykuł jest dobry. Ale jeden taki błąd w tytule nastawia bardzo negatywnie do reszty. I to nie chodzi o poczucie własnej wartości, ani o autorkę, tylko o przerażenie, że Gazeta takie coś przepuszcza - po raz kolejny.
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @uk-pfs
    To co napisałeś to nie był atak osobisty tylko zwykły hejt.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Uzupełnię tylko o taki szczegół. Robert Mocny kilkukrotnie pobił wikingów, a kiedy dochodziło do połączenia sił kilku hrabiów często kończyło to się dla skandynawskich najeźdźców smętnie. Dlatego tchórzostwo Karola III Otyłego tak bardzo wzburzyło Franków i zakończyło erę Karolingów jako władców zachodniofrankijskich. Bardziej zwarte królestwo wschodniofrankijskie lepiej radziło sobie z najazdami, więc po kilku wyprawach wzdłuż Renu Wikingowie dali sobie spokój.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Skąd przydomek Prostak? Bo nie chcę wg dzisiejszych standardów oceniać :)
    @RadicalCritic
    Kwestia interpretacji łacińskiego przydomka Simplex, który nb. najprawdopodobniej dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci Karola nadał mu kronikarz Richer z Reims. Sądząc z wydźwięku jego dzieła, miało to w jego interpretacji oznaczać "szczery", "prostolinijny" etc. Dopiero późniejsi kronikarze, głównie ci co bardziej podlizujący się Kapetyngom, nadali mu bardziej negatywny kontekst.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Szanowni Państwo,
    Za błąd językowy w tytule odpowiada redakcja, nie autorka. Mam nadzieję, że pomyłka nie odebrała Państwu satysfakcji z lektury całości.
    Pozdrawiam,
    Igor Rakowski-Kłos, "Ale Historia"
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie odnosząc się ile jest prawdy w serialu - to pozycja kultowa w wielu domach. U nas też się ogląda. Szczególnie panowie lubią go. Super, że jest nowa seria!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Serial jest wypuszczany przez HISTORY.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Jedyny Rollo, którego znałem, był lemurem a nie Wikingiem. Nie znam żadnego Wikinga. Wikingowie nie istnieją.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    Widzę, że ktoś już zwrócił uwagę na błąd. I to błąd KARDYNALNY. Niestety, takich wpadek coraz więcej w Wyborczej.
    już oceniałe(a)ś
    3
    8