Wedle Henryka Sienkiewicza zamek w Tykocinie, w którym bronił się szwedzki kolaborant hetman Janusz Radziwiłł, zdobyli do spółki pan Wołodyjowski i pan Zagłoba. Historia jego zdobywania była jednak nieco bardziej skomplikowana

Większość z nas, czerpiąc wiedzę historyczną z „Trylogii”, przysięgnie, że było tak: W zamku zaś wielki zdrajca patrzył w kilka dni później na zapadający na całuny śnieżne mrok i słuchał wycia wiatru. (…) Z jego ziem, z jego włości i starostw można było niejedno udzielne królestwo wykroić. (…) Przed kilkoma zaledwie miesiącami z sąsiednimi królami jeszcze traktował, dziś jeden kapitan szwedzki z niecierpliwością i lekceważeniem słuchał jego rozkazów i wolę jego śmiał naginać do swojej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Sienkiewicz sam był katolikiem, i to dość ortodoksyjnym, ale nie przeszkadzało mu to patrzeć na szlachecki katolicyzm z XVII wieku z pisarską ironią - stąd też m.in. cytowane w artykule słowa Zagłoby o Szwedach-heretykach spadających z nieba, jak również charakterystyczny opis kłopotów religijnych które miał pan Andrzej Kmicic podczas eksterminacji przez podległych sobie Tatarów cywilnej ludności pruskiej: "Przecie elektor, lennik, zatem sługa Rzeczypospolitej z dobrodziejstw jej żyjący, pierwszy podniósł świętokradzką rękę na swą królową i panią, więc należała mu się kara, więc pan Kmicic był tylko narzędziem gniewu bożego. Dlatego co wieczora spokojnie odmawiał różaniec przy blasku płonących osad niemieckich, a gdy krzyki mordowanych zmyliły mu rachunek, tedy zaczynał od początku, aby duszy grzechem niedbalstwa w służbie bożej nie obciążyć."
    Pzdr
    @kapitan.kirk
    pytanie, czy to ironia pisarza, czy zapis tak powszechnej i dziś w polokatolicyźmie schizofrenii
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @homo_lupus
    Zapewniam cię, że w momencie kiedy to pisał (lata 80. XIX wieku) była to z cała pewnością ironia.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Tykocin jest trochę jak podlaski Kazimierz Dolny, tylko mniej popularny. I niech tak zostanie. Przepiękne miasteczko i region. Dzięki za ten artykuł!
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    Bajki Sienkiewicza są traktowane przez pożal się Boże historyków polskich jako objawiona prawda.
    już oceniałe(a)ś
    23
    5
    Bardzo interesujący dla mnie artykuł. Zwłaszcza ten wątek o Żydach. Pochodzę z Warszawy a rodzina ojca ze wsi spod samej Warszawy a nawet słynnego Sulejówka. Kiedyś mama próbowała mi opowiadać o tym co działo się w czasie i tuż po wojnie na wsi w stosunku do Żydów. Oburzona nie chciałam słuchać. Po latach i głębszych studiach tego tematu żałuję, że nie słuchałam ale prawda to smutna, iż nieciekawe to były i są fakty dla nas Polaków. Faktem jednak jest, iż w innych krajach Europy nie było lepiej jeśli nie gorzej. W Polsce jest wiele pięknych miasteczek z piękną historią ale większość z nas woli odkrywać dalsze kraje a szkoda.
    @kandrzej1

    Poczytaj o polskich pogromach na ludności żydowskiej na Podlasiu.

    Ten wątek historii nie jest powodem do dumy.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @kandrzej1
    A ja, szukając swoich korzeni(ze strony Ojca) dziwiłam się, że mój pradziadek, wyjechawszy do Ameryki jako Kawka, wrócił(po ożenku z Apczyńską) jako Kawczyński. W rodzinie o tym sza...:(
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Jeżeli ktoś mnie zapyta, komu wierzę, to odpowiem, że Henrykowi Sienkiewiczowi, a nie Pawłowi Smoleńskiemu. Żeby się uwiarygodnić, musi najpierw postarać się o Nagrodę Nobla. I wszystko na ten temat.
    @akst1@gazeta.pl
    Wszystko już rozumiem, pisowski trollu: jak ci ładnie stylistycznie piszą, we wszystko uwierzysz...
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @akst1@gazeta.pl
    Bo Noble, jak wiadomo, dają za prawdę historyczną.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @akst1@gazeta.pl
    Rozumiem wiec ze jako Nobliste cenisz i szanujesz Lecha Walese. Dziekuje w imieniu myslacej czesci narodu :)
    już oceniałe(a)ś
    10
    0