Według legendy prawykonanie kolędy "Stille Nacht" ("Cicha noc") odbyło się przy akompaniamencie gitary, ponieważ myszy tak pogryzły piszczałki kościelnych organów, że nie dało się na nich grać.

Austriacy dwusetną rocznicę powstania najsłynniejszej kolędy świata świętowali przez cały 2018 r. Odbyło się wiele wystaw i imprez, a apogeum obchodów nastąpiło rzecz jasna w Wigilię. Szczególnie uroczyście świętowali mieszkańcy miasteczka Oberndorf bei Salzburg, gdzie pieśń powstała. A towarzyszyły temu wyjątkowe okoliczności.

Oberndorf, miasto rzeką podzielone

Do 1816 r. Oberndorf był częścią zamożnego bawarskiego miasta Laufen leżącego nad rzeką Salzach. Jednak w kwietniu tego roku Bawaria podpisała z Austrią traktat, na mocy którego miasto zostało podzielone. Prawobrzeżny Oberndorf przeszedł w ręce Austrii, lewobrzeżna część pozostała przy Bawarii.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Najpiekniejsza koleda na swiecie.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Byłam w tej kapliczce Cichej nocy :) Nastrojowe maleństwo :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Dlaczego z Mainz, a nie Moguncji?
    @icodalej
    O ile wiem to owe miasto nazywa sie Mainz.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0