Dokładna liczba mieszkańców Górnego Śląska wywiezionych w 1945 r. do Związku Radzieckiego nie jest znana. Pierwszy wykaz sporządzony przez polskie władze kilka miesięcy po transportach zawierał 25 tys. nazwisk. Dziś niektórzy badacze mówią nawet o 150-200 tys.

Tragedia Górnośląska, 1945

 

sobota 19:45 TVP Historia, film dokumentalny, Polska 2015, reż. Aleksandra Fudala, Adam Turula

Film opowiada o wydarzeniach, o których ich świadkowie milczeli przez całe lata. - Ojciec otworzył się dopiero, gdy zostałem księdzem. Wtedy sobie trochę porozmawialiśmy, ale zawsze zastrzegał: "Nie mów tego na zewnątrz" - opowiada Jan Wieczorek, biskup gliwicki. Krewny żony Karola Jarosza dopiero przed śmiercią wyjaśnił powody ponad 30-letniego milczenia: - Jak nas wywieźli na Sybir, to po dwóch latach ludzie z NKWD powiedzieli: "Pamiętaj, że o tym, co widziałeś, nic nikomu nie mów, bo my cię znajdziemy, choćbyś siedział w buszu w Afryce".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze