Charles Ponzi - amerykański 'inwestor' wymyślił genialny sposób zarabiania pieniędzy na... znaczkach pocztowych. Ponad 100 lat temu stworzył pierwszą w historii piramidę finansową. Ale Historia! - CZYTAJ CO PONIEDZIAŁEK z papierowym wydaniem 'Gazety Wyborczej'.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bańka spekulacyjna to coś jak ta przypowieść: Dawno, dawno temu, w pewnej wiosce w Indiach pewien mężczyzna obwieścił, że będzie kupował małpy płacąc po 10 dolarów za sztukę. Wieśniacy, widząc, że małp dookoła pod dostatkiem, wyruszyli do lasu, aby je łapać. Mężczyzna kupił tysiące małp po 10 dolarów, ale kiedy ich populacja zaczęła się zmniejszać, wieśniacy zaprzestali starań. Mężczyzna zatem ogłosił, że zapłaci za małpę po 20 dolarów. To sprawiło, że wieśniacy wzmogli starania i znowu zaczęli łapać małpy. Wkrótce populacja małp jednak spadła jeszcze bardziej i ludzie zaczęli wracać do swoich gospodarstw. Stawka została podniesiona do 25 dolarów, a małp zrobiło się tak mało, że problemem było w ogóle zobaczyć jakąś małpę, a co dopiero ją złapać. Mężczyzna zatem ogłosił, że kupi małpy po 50 dolarów za sztukę! Ponieważ jednak musiał udać się do miasta w ważnych interesach, jego asystent pozostał w wiosce, aby prowadzić skup w jego imieniu. Pod jego nieobecność asystent zaproponował wieśniakom: - Popatrzcie na tę ogromną klatkę i te wszystkie małpy, które zebrał. Sprzedam je wam po 35 dolarów, a gdy mężczyzna wróci z miasta, odsprzedacie mu je po 50 dolarów. Wieśniacy wydobyli wszystkie oszczędności i wykupili wszystkie małpy. I nigdy więcej nie zobaczyli ani owego mężczyzny, ani jego asystenta, tylko wszędzie małpy. Witajcie na WALL STREET!
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Jak zawsze jesteście bałamutni i niestety niedouczeni. Jeśli piszecie "pierwsza piramida" to powinniście przypomnieć sprawę "gorączki tulipanowej" w Niderlandach,będącej właśnie typową piramidą. Zapewne znawcy antyku też mogą coś powiedzieć o "pierwszych piramidach finansowych" Jest to zjawisko stare jak świat i ludzka chciwość,do którego wcale nie trzeba pieniędzy i rynków finansowych,wystarczą jak widać tulipany,szynszyle,twaróg,pieski i kotki nowej modnej rasy,a zapewne nawet jakieś kamyki (vide Malinowski i Triobrandczycy) W tym wszystkim chodzi aby zdążyć wyjąć kasę przed klapą która jest oczywista ale dotyka spóźnialskich. To oni wołają o oszustwie choć sami chcieli być oszustami i gdyby się nie spóźnili wszystko byłoby wspaniale. A tak to rząd winien. Po prostu Kalemu krowę ukradli a nie on ukradł A czym jest giełda? Piramidą i pralnią w jednym.Ale dozwoloną.Tak jak dozwolone papierosy i alkohol a już konopie zwalczane choć mniej szkodliwe Hipokryzja władców.
  @alorroman No bez przesady, gorączka tulipanowa nie była żadną piramidą finansową, tylko klasyczną bańką spekulacyjną. Jakby na to nie patrzeć, te cebulki tulipanów ISTNIAŁY NAPRAWDĘ.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Co się czepiacie człowieka? Chyba najstarszą piramidą w Polsce jest ZUS. Zastanówcie się dobrze, że jego działaniejako żywo oparte jest na zasilaniu przez późniejszych wchodzących tych co juz na szczycie piramidy - a może nie? I zarządca Polski przeforsował uczestnikom piramidy 7 lat wypłaty przyrzeczonej dywidendy, strasząc, że zabraknie zasilaczy na wypłaty emerytur przez 7 lat. A ci, którzy wpłącali tzw. składki na początku wiedzieli, że od 60 roku życia będą mieć dywidendę - a tu figa z makiem. Nie doczytali tego, co było drobnym druczkiem? Więc to ich wina? A może i za tę piramidę zabrałby się jakiś łebski prokurator?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  to wcale nie była piramida, klasyczna piramida polega na czym innym
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  W USA facet dostał 14 lat pierdla i nikt tam się nie zastanawiał,czy to wina klientów.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Najważniejsze jest to,że Ponzi siedział w pierdlu 14 lat,a u nas szef AG w ogóle.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Ciekawe ile Tusk dostał od Plichty? O tym napiszcie
  @tony.c to podobno Kaczoruski dotał od Plichty złoto które ma przechować spółka Srebrna :)
  już oceniałe(a)ś
  18
  12
  @dereks Poproś towarzysza majora żeby ci sfinansował raz jeszcze kurs językowy. Słabo jak na tyle lat w Polsce!
  już oceniałe(a)ś
  1
  15
  @hotdoq1 świetny nick, rzeczywiscie ujadasz jak psina
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @tony.c Póki co mam wrażenie, że Michał Tusk nie dostał nic od Plichty i zrobił ten cały cyrk za darmo. I to chyba najdobitniej świadczy o jego głupocie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  `