Nie wszystkie badania są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wiele jednak można wykonywać, ale ciężarne się boją

Część kobiet jest przekonana, że w tym okresie – poza USG – nie może wykonywać żadnych badań, w tym rezonansu magnetycznego (MRI). To nieprawda.

– Rezonans magnetyczny działa dzięki falom radiowym i polu magnetycznemu, które są całkowicie bezpieczne. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania tego badania u kobiet w ciąży – tłumaczy lek. med. Witold Jarosiński, radiolog z Centrum Medycznego Affidea.

I dodaje: – Zaleca się jednak poczekać z badaniem do II trymestru ciąży, bo chociaż nie ma dowodów na to, że rezonans mógłby zaszkodzić przyszłej mamie lub dziecku, to z zasady na początku ciąży odradza się wykonywanie jakichkolwiek procedur medycznych, które nie są absolutnie konieczne. Warto jednak wiedzieć, że MRI może wręcz być zalecanym badaniem diagnostycznym dla kobiet spodziewających się dziecka. Jest znacznie bardziej szczegółowy niż USG, dlatego czasem służy do oceny patologii ciąży.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze