Powszechna opinia na temat schizofrenii przyzwyczaiła nas do stereotypowego obrazu pacjenta z urojeniami i omami, nieprzewidywalnego, nadmiernie pobudzonego. Okazuje się jednak, że schizofrenia ma dwie twarze. Objawia się całkowitym wycofaniem z życia społecznego i obojętnością na świat zewnętrzny - miesiącami potrafią nie opuszczać mieszkania.

Jak wynika z raportu „Schizofrenia z objawami negatywnymi. Obciążenie chorobą pacjentów i ich bliskich”, 70% pacjentów z objawami negatywnymi przebywa na rencie z tytułu niezdolności do pracy, a blisko połowa przerwała edukację.

Osoby cierpiące na schizofrenię stanowią ogromną, drugą co do wielkości grupę hospitalizowanych psychiatrycznie, zaraz po pacjentach leczonych z powodu zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. W Polsce ze schizofrenią żyje co najmniej 250 tys. osób. Ich liczba może być większa nawet 400 tys.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze