Odpowiednio dobrana rehabilitacja zwiększa u chorych na alzheimera siłę, elastyczność, zwinność, a także poprawia równowagę i pamięć wzrokową.

Powinieneś modlić się o zdrowy umysł w zdrowym ciele – tak pisał pod koniec pierwszego wieku naszej ery rzymski poeta satyryczny Juwenalis z Akwinu (60–130). Niespełna 2000 lat później wciąż nie do końca wiemy, jak skomplikowane są związki między zdrowiem fizycznym, zdrowiem psychicznym i chorobą.

Wiadomo jednak, że aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w chorobie Alzheimera. Nie tylko w obniżeniu ryzyka zachorowania, ale także w opóźnianiu rozwoju choroby.

Ogólną aktywność fizyczną pacjent może wykonywać samodzielnie, jak choćby nordic walking. Jeśli jednak chcemy bardziej zaangażować się w zajęcia ruchowe, najlepiej skorzystać z porady trenera osobistego. Jeśli natomiast chcemy ćwiczyć – najlepiej to czynić pod okiem fizjoterapeuty znającego się na usprawnianiu osób starszych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze