HyperView prężnie rozwija swoją działalność i wychodzi szeroko poza granice naszego kraju. Prezes zarządu - Wojciech Jeszka opowiada o współpracy małych i średnich przedsiębiorstw z Górnego Śląska z Afryką oraz o roli jaką może odegrać HyperView w tym przedsięwzięciu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak wyglądają plany HyperView na pozostałą część 2022 roku?

Nasze plany ulegają ciągłym zmianom. Mamy głowy pełne ciekawych pomysłów, które sukcesywnie realizujemy. Stąd druga połowa roku jest dla nas bardzo pracowita. Bierzemy udział w wielu postępowaniach ogłoszonych na poziomie centralnym i mamy nadzieje, że w części z nich będziemy uczestniczyć jako wykonawca. Jesteśmy tuż przed rozstrzygnięciem postępowania w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. W tym półroczu realizujemy również bardzo duży projekt dla Głównego Instytutu Górnictwa i dla Województwa Śląskiego – jego motywem przewodnim są tereny poprzemysłowe. Chcemy pomóc w znalezieniu inwestorów dla tych terenów poprzez udostępnienie jak największej ilości informacji na ich temat.

Od jakiegoś czasu współpracują Państwo z Afryką, czy planują państwo poszerzyć współpracę o inne części świata?

Nie są to plany, a realna praca, którą jakiś czas temu zaczęliśmy. Najbardziej zaangażowaliśmy się jednak we współpracę na rynku afrykańskim. Tam prowadzimy rozmowy oraz podpisaliśmy umowy partnerskie z przedsiębiorstwami z Wybrzeża Kości Słoniowej. W sierpniu miała miejsce wizyta Mera Cocody, czyli gminy w Abidżanie, w której mieszka większość zamożnych biznesmenów, ambasadorów i polityków. Abidżan to w zasadzie przemysłowa, handlowa i inwestycyjna stolica Wybrzeża Kości Słoniowej. By być bliżej tego rynku i naszych przyszłych klientów podpisaliśmy umowy partnerskie ze spółką STMW oraz STMW West Africa z siedzibą w Abidżanie. Obecnie HyperView pomaga w wyborze pracowników STMW West Africa, którzy będą odpowiedzialni za dostosowanie produktów spółki do zgodności z tamtejszymi obowiązującymi przepisami prawnymi. Pod koniec września planujemy konferencje, która oficjalnie otworzy naszą współpracę z krajami Afryki Zachodniej. Mierzymy wysoko i liczymy na to, że nasza kooperacja osiągnie poziom ministerialny/decyzyjny. Najważniejsze – czyli zaufanie osób odgrywających kluczowe role w Abidżanie – już zdobyliśmy.

Skąd pomysł na tego typu działania?

Fundusz Górnośląski postanowił sięgnąć po środki zewnętrzne na internacjonalizację, a w szczególności na wizyty studialne w wybranych krajach Afryki i Azji Jako HyperView wyraziliśmy chęć współpracy, złożyliśmy odpowiednie dokumenty i zostaliśmy uznani godnym zaufania partnerem. Pierwsza wizyta miała miejsce pod koniec 2021 roku w Tunezji, kolejne odbyły się na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Libanie, a ostatnia w Egipcie. Mamy nadzieję, że potwierdziliśmy gotowość do udziału w takich misjach i będziemy mogli uczestniczyć w następnych.

Proszę powiedzieć coś więcej na temat możliwości współpracy z Libanem?

Przedsiębiorcy z Libanu są przygotowani do ponownego nawiązania kontaktu z krajami europejskimi, ale mają świadomość trudności związanych z ich sytuacją polityczną. Potrzebują naszego pośrednictwa i wsparcia, interesuje ich głównie wymiana towarowa. Wspólnie z naszym partnerem, spółką STMW wyraziliśmy chęć udzielenia im takiej pomocy oraz zaproponowaliśmy przygotowanie dokumentów niezbędnych do jej rozpoczęcia.

Rozmawiała Julia Czechowicz

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.