Nasze plany ulegają ciągłym zmianom. Mamy głowy pełne ciekawych pomysłów, które sukcesywnie realizujemy. Stąd druga połowa roku jest dla nas bardzo pracowita. Bierzemy udział w wielu postępowaniach ogłoszonych na poziomie centralnym i mamy nadzieje, że w części z nich będziemy uczestniczyć jako wykonawca. Jesteśmy tuż przed rozstrzygnięciem postępowania w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. W tym półroczu realizujemy również bardzo duży projekt dla Głównego Instytutu Górnictwa i dla Województwa Śląskiego – jego motywem przewodnim są tereny poprzemysłowe. Chcemy pomóc w znalezieniu inwestorów dla tych terenów poprzez udostępnienie jak największej ilości informacji na ich temat.
Nie są to plany, a realna praca, którą jakiś czas temu zaczęliśmy. Najbardziej zaangażowaliśmy się jednak we współpracę na rynku afrykańskim. Tam prowadzimy rozmowy oraz podpisaliśmy umowy partnerskie z przedsiębiorstwami z Wybrzeża Kości Słoniowej. W sierpniu miała miejsce wizyta Mera Cocody, czyli gminy w Abidżanie, w której mieszka większość zamożnych biznesmenów, ambasadorów i polityków. Abidżan to w zasadzie przemysłowa, handlowa i inwestycyjna stolica Wybrzeża Kości Słoniowej. By być bliżej tego rynku i naszych przyszłych klientów podpisaliśmy umowy partnerskie ze spółką STMW oraz STMW West Africa z siedzibą w Abidżanie. Obecnie HyperView pomaga w wyborze pracowników STMW West Africa, którzy będą odpowiedzialni za dostosowanie produktów spółki do zgodności z tamtejszymi obowiązującymi przepisami prawnymi. Pod koniec września planujemy konferencje, która oficjalnie otworzy naszą współpracę z krajami Afryki Zachodniej. Mierzymy wysoko i liczymy na to, że nasza kooperacja osiągnie poziom ministerialny/decyzyjny. Najważniejsze – czyli zaufanie osób odgrywających kluczowe role w Abidżanie – już zdobyliśmy.
Fundusz Górnośląski postanowił sięgnąć po środki zewnętrzne na internacjonalizację, a w szczególności na wizyty studialne w wybranych krajach Afryki i Azji Jako HyperView wyraziliśmy chęć współpracy, złożyliśmy odpowiednie dokumenty i zostaliśmy uznani godnym zaufania partnerem. Pierwsza wizyta miała miejsce pod koniec 2021 roku w Tunezji, kolejne odbyły się na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Libanie, a ostatnia w Egipcie. Mamy nadzieję, że potwierdziliśmy gotowość do udziału w takich misjach i będziemy mogli uczestniczyć w następnych.
Przedsiębiorcy z Libanu są przygotowani do ponownego nawiązania kontaktu z krajami europejskimi, ale mają świadomość trudności związanych z ich sytuacją polityczną. Potrzebują naszego pośrednictwa i wsparcia, interesuje ich głównie wymiana towarowa. Wspólnie z naszym partnerem, spółką STMW wyraziliśmy chęć udzielenia im takiej pomocy oraz zaproponowaliśmy przygotowanie dokumentów niezbędnych do jej rozpoczęcia.
Rozmawiała Julia Czechowicz