To dzisiaj sztuka, choć są narzędzia, które to ułatwiają. Firmy bardzo uważnie przyglądają się rachunkom, bo ceny mediów użytkowych rosną.

Mimo mrożenia cen energii w Polsce (ciągle jeszcze), wzrasta wysokość opłaty mocowej, stawki płacone z tytułu ponadumownego poboru energii biernej, opłat handlowych i dystrybucyjnych. Tu raczej nie będzie zmiłuj. Spalanie paliw kopalnych, a od tego nasza energetyka jest nadal w znacznej mierze uzależniona, będzie coraz droższe. Do tego, kosztownych modernizacji wymaga infrastruktura sieciowa. Wniosek: tanio już było.

Zużycie energii. Najpierw zmierzyć

Można poszukać oszczędności na mediach, bo są na to coraz lepsze sposoby. Ale najpierw trzeba precyzyjnie zmierzyć zużycie energii elektrycznej (jak również wody, gazu czy ciepła) w pomieszczeniach, budynkach, na wydziałach produkcyjnych czy wręcz na poszczególnych liniach technologicznych.

– Przedsiębiorcy, producenci, gminy, zarządcy nieruchomości – wszyscy potrzebują rzetelnych danych. Wiemy jednak, że zarówno brak danych, jak i ich nadmiar może być problemem. Z naszej praktyki wynika, że system do zarządzania zużyciem mediów energetycznych musi być nowoczesny, ale jednocześnie prosty w obsłudze i elastyczny. Klienci chcą oszczędzać, a nie jest to możliwe bez bieżącej analizy kosztów ponoszonych w poszczególnych lokalizacjach, procesach lub obszarach działalności. Dlatego pierwszym krokiem jest opomiarowanie miejsc, które chcemy monitorować – mówi Łukasz Zaworski, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju produktów Apator SA. – Koszty mediów stanowią coraz większe obciążenie dla działalności – klienci oczekują szybkich efektów i my wiemy, że takie efekty mogą nastąpić już w pierwszych tygodniach po implementacji naszego systemu. Oszczędności mogą wynieść nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od skali działalności.

Zauważa, że nadmiarowe koszty wynikają często z przeszacowania mocy umownej: – A niejednokrotnie w wyniku przekroczenia mocy i kar z tym związanych. W innych przypadkach system pozwala zidentyfikować kosztochłonne procesy i bardziej optymalnie zaplanować pracę urządzeń.

Dodaje, że systemy do zarządzania mediami pozwalają też lepiej wykorzystać energię produkowaną z OZE.

– Dzięki funkcji alarmów dostajemy informację o wyłączeniach instalacji PV lub awariach. Zarządcy nieruchomości mogą usprawnić rozliczanie najemców. Przypadków i zastosowań może być wiele. Wniosek jest jeden: podstawą jest dobre narzędzie do zbierania i analizy danych. Bez danych nie jesteśmy w stanie zarządzać, działamy po omacku – podsumowuje.

Zużycie energii. Trzymać w ryzach koszty

Nowoczesne systemy mogą odczytywać wszystkie najważniejsze parametry dotyczące energii elektrycznej, w tym również dane dotyczące mocy biernej (indukcyjnej oraz pojemnościowej), energii biernej, a także tangensa ?. Te parametry umożliwiają szeroką analizę, której efektem może być optymalizacja kosztów ponoszonych na energię bierną. Systemy mogą także analizować dane dotyczące zużycia i produkcji energii. Za ich pomocą można wyznaczyć ilość energii oddanej do sieci coraz efektywność produkcji z fotowoltaiki.

Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje inteligentne urządzenia i aplikacje, w tym także rozwiązania chmurowe. Można zdecydować się na rozbudowany system, który będzie relatywnie drogi, ale za to kompleksowy (pytanie, czy wszystkie funkcjonalności są od razu potrzebne). Można też wybrać rozwiązania elastyczne i rozszerzać funkcjonalności o kolejne moduły, w miarę rozwoju skali działalności i pojawiania się nowych potrzeb.

Np. w przypadku zakładów przemysłowych wiedza na temat poboru energii pozwala identyfikować kosztochłonne procesy i zarządzać operacjami. Tu przydatne mogą być choćby funkcje strażnika mocy. Na czym to polega? Taki strażnik sygnalizuje możliwe przekroczenia mocy umownej i pomaga dzięki temu uniknąć kar. Przedsiębiorca może zatem sterować procesami, wyłączać lub załączać urządzenia w zależności od bieżącej sytuacji.

Z kolei zarządcy nieruchomości mogą zbierać dane z wielu lokalizacji i na ich podstawie rozliczać najemców. Natomiast dla pracowników administracji publicznej zarządzających wieloma budynkami problemem jest analiza dużej ilości danych – system usprawni gromadzenie i analizowanie danych, pomoże identyfikować kosztochłonne urządzenia i optymalizować zużycie mediów.

Na rynku są dostępne rozwiązania do zarządzania zużyciem mediów dla różnorodnych grup odbiorców. Problemem nie jest zatem dostępność technologii, ale raczej dopasowanie systemu do swoich możliwości i potrzeb.

Komentarze