Ogród, w którym wszystko jest widoczne jak na dłoni, może wydać się nudny. Nawet w najmniejszym warto stworzyć niewidoczne na pierwszy rzut oka tajemnicze zakamarki

Ogród o regularnych kształtach będzie wyglądał na większy i ładniejszy, jeśli np. zakomponujemy go, uwzględniając murki lub inne stałe elementy wykonane z takich samych materiałów.

Ogród. A może nieregularny ?

W małym ogródku możemy zastosować układ nieregularny, choć jest on rzadziej spotykany. Charakteryzuje go większa, bliższa naturze swoboda, pozbawiona konkretnej formy, a zaprojektowane linie rabat, ścieżek, murków czy oczka wodnego są miękkie i opływowe. Urządzając ogród w takim stylu, najlepiej umieścić w nim elementy z materiałów naturalnych, np. kostki granitowej, otoczaków, płyt kamiennych i żwiru, w miarę jednolitych na całym terenie. Przegrodami pomiędzy poszczególnymi częściami mogą być rośliny umieszczone tak, jakby rosły tam od zawsze.

Jeśli nasz ogród ma kształt wąskiego i długiego korytarza, należy taki obszar podzielić na mniejsze części. Każdą z nich możemy zaprojektować jako odrębną przestrzeń połączoną z pozostałymi ścieżkami. Wbrew pozorom w takim ogrodzie łatwiej zaprojektować np. boisko do kosza, altanę na narzędzia, parking lub garaż, które możemy oddzielić od części wypoczynkowej i ozdobnej roślinami, murkami czy płotkami drewnianymi z puszczonymi na nich pnączami. W takiej przestrzeni z łatwością możemy znaleźć także miejsce na ognisko, ogród ziołowy, różany czy bylinowy. Każde z nich może mieć inny charakter i układ. Poszczególne części ogrodu możemy zaprojektować np. w jednej określonej barwie, tak by wszystkie drzewa, krzewy i byliny miały kwiaty w tym samym kolorze. Wijąca się przez cały ogród ścieżka będzie łączyć wszystkie części. W każdej z nich można umieścić jakąś niezauważalną na pierwszy rzut oka, niespodziankę – roślinę, kamień, rzeźbę lub kaskadę.

Ogród. Naturalny i ekologiczny

Podział można również uzyskać, wykorzystując naturalną różnicę poziomów terenu lub stworzyć takie różnice samemu, podwyższając lub obniżając niektóre partie ogrodu. Części można połączyć wijącym się wśród kamieni i roślin strumykiem wypływającym z górnego stawku i wpływającym do dolnego (to trudne do realizacji przedsięwzięcie lepiej powierzyć specjaliście). Gdy mamy do dyspozycji duży obszar, możemy go przeznaczyć na przestronny ogród z dużym trawnikiem i stawem, z dużą liczbą drzew, krzewów i roślin. Warto wspomnieć o nowej modzie, która narodziła się w Szwajcarii. To ogród bardzo naturalny, ekologiczny, gdzie niemal niezauważalna jest ingerencja człowieka. Najlepiej prezentuje się w sąsiedztwie lasów i pól. Projekt takiego ogrodu jest zazwyczaj bardzo prosty – jego głównymi elementami są rośliny. Trawnik zastąpiony jest łąką pełną okolicznych kwiatów. Własną łąkę tworzymy poprzez wysianie odpowiedniej mieszanki nasion (już dostępnej w niektórych sklepach ogrodniczych) na przygotowany wcześniej grunt, który będzie nam służył przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Trawnik należy kosić kilka razy w ciągu roku, w zależności od rodzaju roślin. Chabry, maki, kosaćce syberyjskie, dziewanny, dziurawce, a także rośliny powszechnie uważane za chwasty z pewnością zwabią okoliczne zwierzęta, które nie będą mogły się oprzeć tysiącom kwiatów.

Komentarze