Mleczna łagodna i słodka, a może czarna o wyrazistym aromacie? Kawa to drugi po wodzie najpopularniejszy napój świata

Kawa jest podawana na mnóstwo sposobów. Każdy z nich zależy od naszych preferencji, ale także pory dnia, w jakiej ją pijemy.

Kawy z mlekiem

Latte, Cappuccino, Flat white, Macchiato, Latte macchiato – to, co łączy te wszystkie rodzaje kawy, to baza z espresso i spienionego mleka. – Są one jednak łączone ze sobą w odmienny sposób, tak aby osiągnąć zamierzony efekt wizualny i smakowy. Latte macchiato charakteryzuje się trzema widocznymi warstwami: mlekiem na spodzie, kawą i pianą na wierzchu. W Latte natomiast mleko nie rozwarstwia się, a łączy z kawą. Cappuccino zawiera więcej kawy niż spienionego mleka i często jego podanie wykończone jest szczyptą startej czekolady lub kakao posypanym na wierzchu. W Flat white na pierwszy plan wyłania się mleczna pianka, która konsystencją przypominać ma rzadką śmietanę – mówią w Melitta.

Kawy czarne

Espresso, Double espresso, Ristretto, Lungo, Americano, Long black – gdy myślimy o tych rodzajach kaw, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jest ich mocnym smak i duża zawartość kofeiny. – Espresso charakteryzuje się niewielką objętością (30 ml) oraz gęstą pianą. Double espresso, znane również jako „espresso doppio", to po prostu podwojona ilość tego klasycznego, wiążąca się z silniejszym działaniem pobudzającym. Ristretto natomiast to tzw. skrócone espresso, wyróżniające się gęstym naparem o objętości 15-20 ml. Kolejną modyfikacją jest Lungo, które tworzy się poprzez przedłużenie przepływu wody po uzyskaniu bazowego espresso. Podobnie jest w przypadku Americano. Różnica polega na tym, że do już zaparzonej kawy wlewa się gorącą wodę – dodają eksperci.

Komentarze