Najwygodniej podróżuje się samochodem. Przed wyjazdem i w czasie postojów trzeba go wietrzyć. Absolutnie nie wolno zostawiać zwierzaków w zamkniętym aucie! Często kilka minut wystarczy, aby zwierzę padło z gorąca. W czasie podróży należy mniej więcej co trzy, cztery godziny robić przerwy. Wtedy poimy zwierzaka, wyprowadzamy na krótki spacer. Jeżeli jest bardzo gorąco, w czasie postoju możemy okładać zwierzaka mokrymi ręcznikami.
Psy najbezpieczniej przewozi się w klatkach plastikowych lub metalowych (100-600 zł). Możemy też przypiąć go specjalnymi szelkami (30-60 zł), dopinanymi do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Zanim jednak przypniemy psa, należy go do pasów przyzwyczaić, by uniknąć buntu czy ataku paniki. Jeśli pies jest spokojny, może podróżować na tylnym siedzeniu lub z tyłu samochodu kombi. Należy wtedy oddzielić część, w której przebywa, plastikową kratką. Tylne siedzenie możemy zabezpieczyć przed zabrudzeniem specjalną matą (ok. 100 zł).
Kota nie powinno się wozić samochodem luzem. Przestraszony lub rozzłoszczony może wyrwać się i np. skoczyć kierowcy na plecy. Mruczka należy umieścić w specjalnie przystosowanej do podróży torbie transportówce (ok. 100 zł), w klatce albo w wiklinowym koszyku.
Pies musi mieć kaganiec i być na smyczy. Musimy mieć przy sobie jego aktualną książeczkę ze szczepieniami. W pociągu za przewóz psa płacimy pół ceny biletu II klasy. Jeżeli inni podróżni wyrażą zgodę, możemy jechać z pupilem w przedziale, jeśli nie – na korytarzu. Kot zawsze musi podróżować w klatce. Wtedy zarówno autokarem, jak i pociągiem jedzie bezpłatnie.
Zasady dotyczące przewożenia zwierząt drogą powietrzną są bardzo różne, w zależności od linii lotniczej. Zwykle jednak na pokładzie może przebywać jeden mały pies: w jednych liniach mały oznacza to do 4 kg, w innych, np. w Locie, do 8 kg. To samo dotyczy kota. Inne zwierzaki podróżują w luku bagażowym. Za przelot psa i kota do kraju europejskiego płaci się tyle ile za nadbagaż. Jeśli natomiast wybieramy się za ocean, musimy kupić pupilowi bilet.
Jeśli wybieramy się z psem lub kotem za granicę, musimy dopełnić kilku formalności. Jadąc do kraju Unii Europejskiej, musimy wyrobić naszemu pupilowi paszport. Wystawia go uprawniony lekarz weterynarii. Jeżeli zwierzę nie ma tatuażu, to przed wyrobieniem paszportu będziemy musieli wszczepić mu czip. Jeżeli wybieramy się poza Unię, potrzebny jest certyfikat od powiatowego lekarza weterynarii. Przed podróżą do Szwecji, Anglii lub Irlandii musimy wykonać zwierzakowi badanie krwi pod kątem obecności przeciwciał wścieklizny.
Wszystkie komentarze