Aż 78 proc. badanych stwierdziło, że przy wyborze karmy szczególną uwagę zwraca na warianty smakowe. Szczególnie ważne jest to dla 81 proc. kobiet - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Butcher's Pet Care Polska

Co ciekawe, tylko 73 proc. mężczyzn przykłada do tego taką wagę. Wszyscy jednak stawiają nie tylko na smak, lecz także na konsystencje produktów dla swoich czworonogów.

Karma. Ważny jest wybór

Około 80 proc. psich rodziców przed zakupem karmy lubi rozejrzeć się nad ofertą danego produktu. Szczególnie ważne jest to dla 81% kobiet, dla których istotne jest nie tylko to, jaki skład oferuje posiłek, lecz także jakie występują warianty smakowe. Co ciekawe jednak, w porównaniu do kobiet blisko 10 proc. mniej mężczyzn zwraca na to uwagę. Na co jednak oboje zwracają szczególną uwagę? Konsumenci lubią mieć wybór i liczą na to, że marka będzie oferowała im spory wybór. – Podobnie rzecz ma się z wariantami smakowymi, gdzie ponad 3/4 badanych zadeklarowało, że przywiązuje wagę do tego, ile jest ich dostępnych. W naszej najnowszej linii poza najpopularniejszymi smakami, takimi jak kurczak i wołowina, znajdują się także receptury z jagnięciną i indykiem oraz z dodatkiem takich przysmaków jak nerki i wątróbki, za którymi psy po prostu przepadają. Poza nimi pet parents znajdą w naszej ofercie flagowy produkt Butcher’s, czyli karmy Tripe ze żwaczem wołowym, czyli flaczkami – mówi Magdalena Sztylkowska, head of marketing w Butcher’s Pet Care Polska. Badania Kantar zostało przeprowadzone w drugiej połowie lipca 2022 roku wśród respondentów w wieku 20–39 lat mieszkających w dużych miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Karma. Śledź etykiety

A jak dobrać odpowiednią karmę dla kota, psa? Rafał Śliwiński, prezes Empire Super Petfood: – Przede wszystkim wybierając karmę dla swojego pupila, trzeba czytać etykiety i śledzić jej skład. Radziłbym całkowicie wyeliminować karmy zawierające zboża. Są one tanim wypełniaczem. Oczywiście dostarczają zwierzęciu kalorii, ale nie są one odpowiedniej jakości. Zboża często powodują alergie i powodują nietolerancję pokarmowe. Zawierają również gluten. Należy pamiętać również o tym, że zboża w wyniku nieodpowiedniego procesu przetwarzania mogą zawierać bardzo szkodliwe mykotoksyny, czyli substancje określane jako rakotwórcze i toksyczne dla organizmu. Dlatego sugeruję podawanie karm bezzbożowych. Kolejnym wyznacznikiem dobrej karmy jest zawartość mięsa. Nie tylko tego z mięśni, lecz także podrobów. To gwarantuje, że w karmie będzie odpowiednia ilość witamin i mikroelementów. Przy wyborze karmy suchej trzeba także kierować się wielkością naszego pupila. Innego granulatu będzie wymagał duży pies o masywnych szczękach, innej malutki czy drobny. Pamiętajmy także, iż młode szczeniaki czy kociaki potrzebują więcej białka. Co do smaku karmy, to z doświadczenia naszych klientów wynika, że chętniej są jedzone te karmy, które w swoim składzie mają dwa – trzy rodzaje mięsa czy podrobów. Dobrze, aby zawierała także różne warzywa, owoce i zioła, które są źródłem węglowodanów. Taka mieszanka może być bardzo smaczna i zdrowa, a na tym nam przecież zależy.

Komentarze