Nawet najstaranniej dobrany produkt nie sprawdzi się, jeżeli nie spełnia preferencji zwierzęcia dotyczących smaku, zapachu lub konsystencji - mówi Agnieszka Górecka, lekarz weterynarii, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu

Karol Rogalski: Jak dobierać karmę dla swojego pupila? Na co zwracać uwagę?

Agnieszka Górecka: Wybierając karmę dla psa lub kota, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze karma powinna być dopasowana do wieku i potrzeb zwierzęcia. Dla młodych zwierząt wskazane są produkty skomponowane dla szczeniąt czy kociąt. W przypadku zwierząt dorosłych możemy dobrać produkt np. do poziomu aktywności naszego pupila. Dodatkowo na rynku dostępne są karmy dla psów ras małych, średnich oraz dużych. Różnią się one nie tylko wielkością krokiecików, ale także składem, który dopasowywany jest do specyficznych potrzeb wynikających z wielkości psów.

Po drugie karma musi być zbilansowana. Na rynku dostępne są karmy pełnoporcjowe oraz uzupełniające. Pierwsze spełniają zapotrzebowanie zwierząt na wszystkie składniki odżywcze i mogą być podstawą ich diety. Karmy uzupełniające to natomiast jedynie przysmaki służące urozmaicaniu codziennych posiłków. Warto zatem zwracać uwagę, jak oznaczony jest dany produkt.

Finalnie karma musi być po prostu smakowita dla psa lub kota. Nawet najstaranniej dobrany produkt nie sprawdzi się, jeżeli nie spełnia preferencji zwierzęcia dotyczących smaku, zapachu lub konsystencji.

Jakie substancje mogą szkodzić psom i kotom?

– Jedną ze szkodliwych dla psów substancji jest ksylitol. Jest to zamiennik cukru stosowany w wielu produktach typu „light", jak ciastka czy cukierki. Nigdy nie powinniśmy zatem dzielić się z psem swoimi przekąskami, jeżeli nie wiemy, czy są dla nich bezpieczne. Mówiąc o słodyczach, trzeba pokreślić, że nie dla psa… czekolada! Zawarta w niej teobromina powoduje u psów zaburzenia rytmu serca i trudności w oddychaniu. Kolejne szkodliwe substancje to kofeina i teofilina. Znajdują się one w kawie, herbacie czy napojach energetycznych.

Nasze zwierzęta stykają się także z wieloma różnymi substancjami chemicznymi w domach czy ogrodach. Jako opiekunowie możemy zapobiegać zatruciom, przechowując środki do sprzątania lub pielęgnacji roślin poza zasięgiem psa i kota. Często jednak narażamy nasze zwierzęta nieświadomie. Środowisko, w jakim bytują psy i koty, ma ogromne znaczenie. Przykładowo, nasze psy kochają zabawy w ogrodzie i tarzanie się w trawie. Jeżeli stosujemy tam pestycydy, możemy narażać je na wchłanianie tych substancji. Zwierzęta są także narażone na bierne palenie, a szkodliwe lub drażniące dla nich substancje mogą znajdować się w odświeżaczach powietrza i niektórych świecach zapachowych.

Jak powinna być dieta zwierzaka? Czym je karmić, aby były zdrowe i silne?

– Dieta psa lub kota powinna być po pierwsze prawidłowo zbilansowana. Psy potrzebują około 40 różnych składników odżywczych. Należy o tym pamiętać, stosując np. dietę domową lub surową. W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków konieczne jest ich uzupełnianie o właściwe suplementy.

Pełnoporcjowe karmy suche lub mokre są natomiast stworzone tak, by dostarczać wszystkich wspomnianych składników odżywczych. Produkty na rynku różnią się jednak jakością oraz swoim ukierunkowaniem na potrzeby zwierząt. Umownie wyróżniamy karmy ekonomiczne, podstawowe, premium oraz superpremium. Dwie ostatnie kategorie to produkty, które można znaleźć w ofercie marki TropiDog. Są to produkty uwzględniające odmienne potrzeby naszych czworonogów wynikające m.in. z wieku lub wielkości rasy. Karmy wzbogacone są o prozdrowotne dodatki, np. glony kelp, glukozaminę i siarczan chondroityny, czy dobre dla przewodu pokarmowego prebiotyki i probiotyki. Wszystko, by wspomagać zwierzęta w codziennych aktywnościach, a nie tylko zaspokajać ich podstawowe potrzeby.

Dla zdrowia naszych zwierząt ważne są także porcje pokarmu dopasowane do zapotrzebowania kalorycznego danego osobnika. Podawanie zbyt dużej dawki kalorii doprowadza do nadwagi i otyłości, co w konsekwencji ma niekorzystny wpływ na stawy czy układ krążenia.

A jakie wybierać pożywienie np. dla zwierząt chorujących na nietolerancje, sterylizowanych, chorych np. na nerki itp.?

– Zmiana diety może być elementem terapii. Posiłki dla naszych zwierząt powinny być zatem dopasowane do ich stanu zdrowia. W przypadku zwierząt chorych konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii i dobór karmy weterynaryjnej. Zdarza się także, że niezbędne jest skomponowanie diety domowej, jeżeli zwierzę ma więcej niż jeden problem zdrowotny.

W przypadku psów lub kotów cierpiących z powodu niepożądanych reakcji na pokarm istotne są właściwa diagnostyka i zidentyfikowanie składników, których nie powinno być diecie naszego pupila. Wiedząc, że pies nie może jeść jagnięciny lub wołowiny, możemy znaleźć karmy pozbawione tych źródeł białka, które będą bezpiecznym rozwiązaniem.

Oprócz tego w sklepach znajdziemy karmy dopasowane do psów z wrażliwym przewodem pokarmowym, karmy wspierające higienę jamy ustnej czy produkty wpływające na stan skóry i wygląd sierści. Każdy opiekun powinien dopasować recepturę wybranej karmy do problemów, które obserwuje u swojego zwierzęcia. Właściwe posiłki bardzo często pomagają ograniczyć dany problem i pozytywnie wpływają na komfort życia naszych pupili.

* Agnieszka Górecka jest także autorką licznych artykułów branżowych dotyczących głównie zdrowia i żywienia psów, kotów oraz koni, a także specjalistą ds. rozwoju produktu marek TropiDog i TropiCat

Komentarze