Dr inż. Magdalena Letun-Łątka, naukowczyni i menedżerka z Politechniki Śląskiej, otrzymała prestiżowy tytuł polskiego Ambasadora Innowacyjności 2022. To ona odpowiada za transfer nowoczesnych technologii z uczelni do przedsiębiorstw

Tytuł pani doktor przyznany został w międzynarodowym konkursie Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki. Letun-Łątka, dyrektorka Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, została doceniona za „wkład w rozwój innowacji w Polsce, za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty, nowe idee i niezwykłe rozwiązania".

– Moja praca w CITT na co dzień obejmuje przede wszystkim koordynowanie zarządzania własnością intelektualną uczelni. Do zadań dyrektora tej jednostki należy także dbanie o wizerunek Politechniki Śląskiej z perspektywy partnera biznesowego. Trzeba pamiętać, że rozwiązania powstające w uczelni badawczej, a taką jest Politechnika Śląska, niejednokrotnie są bardziej poszukiwane przez rynek niż te wyznaczane przez trendy światowe. Często jednak brakuje nam, polskim naukowcom, wiary i przekonania, że nasze rozwiązania są tak doskonałe. Tymczasem należy odważyć się łamać schematy i współtworzyć trendy – mówi dr Letun-Łątka.

Kierowane przez nią Centrum Inkubacji i Transferu Technologii koordynuje współpracę Politechniki z biznesem i przemysłem. Przede wszystkim skupia się na transferze innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii do firm i przedsiębiorstw.

– Politechnika Śląska jest postrzegana w Polsce i na rynkach światowych jako uczelnia prestiżowa i kreatywna. Oznacza to, że jesteśmy w stanie tworzyć innowacje i rozwiązania, które pomagają w codziennym życiu i poprawiają jego jakość, wpływają na otoczenie społeczno-gospodarcze – mówi dr Letun-Łątka.

CITT zajmuje się również zgłoszeniami patentowymi wynalazków z Politechniki Śląskiej do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Gliwicka uczelnia jest od dwóch lat krajowym liderem w liczbie tych zgłoszeń. Ponadto CITT odpowiada za udział Politechniki Śląskiej w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności INTARG, w którym uczelnia corocznie zdobywa najwyższe nagrody i wyróżnienia. W ostatniej edycji wydarzenia INTARG’22 CITT był patronem merytorycznym jednego z paneli dyskusyjnych pt. „Synergia nauki i biznesu, czyli współczesny klucz do sukcesu".

W Polsce działa obecnie 81 jednostek odpowiedzialnych za transfer wiedzy i ochronę własności intelektualnej. Funkcjonują one przy najlepszych polskich uczelniach, instytutach Polskiej Akademii Nauk, instytutach badawczych oraz państwowych wyższych szkołach zawodowych.

Komentarze