Przenośne stacje zasilania to urządzenia znacznie wydajniejsze od popularnych powerbanków, które mogą być wykorzystane jako awaryjne źródło energii.

Na polskim rynku dostępnych jest dziś coraz więcej stacji ładowania. Jednym z producentów tych urządzeń jest EcoFlow, marka założona w 2017 roku. Jej twórcy zajmowali się wcześniej opracowaniem baterii do dronów. Korzystając z tego doświadczenia, postanowili stworzyć przenośną stację zasilania, która umożliwiłaby komfortowe życie „poza siecią" i mogłaby stanowić stabilne źródło prądu na dworze oraz w wypadku awarii.

–Misją EcoFlow stało się dostarczanie wszystkim ludziom czystej, przyjaznej środowisku energii elektrycznej, w efekcie czego możliwe byłoby wyrównanie różnic i podniesienie standardu życia w miejscach, gdzie jej okresowe braki przyczyniają się do powstawania problemów ekonomicznych. Celem EcoFlow jest również zrewolucjonizowanie przemysłu poprzez szerokie wykorzystanie energii słonecznej – dostępnej niemal wszędzie, a zarazem niedrogiej – podkreślają przedstawiciele firmy.

EcoFlow wypuściło na rynek kilkanaście rodzajów stacji ładujących oraz panele solarne o mocy od 110 do 400 W. Stacje zasilania charakteryzują się pojemnością od 210 do 3600 Wh.

Jak podkreślają przedstawiciele producenta, urządzenia mogą mieć wiele zastosowań. Jednym z nich jest wykorzystywanie jako awaryjnego zasilania podczas awarii prądu w domu czy biurze. Generatory mogą zapewnić też tymczasowy dopływ prądu w samochodzie elektrycznym, jeśli w trakcie podróży nagle zabraknie energii.

Urządzenia EcoFlow są też wykorzystywane jako awaryjne zasilanie w branży medycznej. – Sprzęty takie jak na przykład medyczna lodówka, respirator albo aparat CPAP, który wykorzystywany jest do leczenia niewydolności oddechowej, muszą być ciągle podłączone do zasilania. Dlatego też nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej może być wyjątkowo niebezpieczna dla osób, których zdrowie, a nawet życie zależy od nieprzerwanego działania podobnej aparatury – podkreślają przedstawiciele producenta.

Część klientów EcoFlow używa urządzeń do celów rekreacyjnych, czyli podczas kempingów, żeglarstwa czy podróży kamperem. Stacje często są także wykorzystywane w branży eventowej, do organizacji różnego rodzaju wydarzeń jako dodatkowe źródło energii dla nagłośnienia, oświetlenia czy na przykład dla food trucków, ale także przez fotografów czy kamerzystów przy sesjach zdjęciowych, teledyskach i ślubach.

Komentarze