- Wybierając prezent warto rozważyć voucher, który daje możliwość wybrania dowolnej sztuki wystawianej w naszym teatrze. Dzięki temu nie musimy martwić się o naglący czas, bo na wykorzystanie biletu mamy cały sezon – mówią w Teatrze Ludowym w Krakowie.
A jakie przedstawienia można zobaczyć jeszcze w tym roku w krakowskich teatrach? Oto przegląd niektórych z nich.
„Królowa Śniegu"
Barwna podróż do krainy Królowej Śniegu. Wraz z Gerdą szukającą Kaya, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw, odwiedzimy eteryczną krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki i zmierzymy się ze złowrogimi zbójcami. Wszystko po to, aby w obliczu zła odkryć siłę miłości.
„ Recital Marty Bizoń"
Marta Bizoń wystąpi w swoim ulubionym repertuarze. Przy akompaniamencie Aleksander Brzeziński zaśpiewa niezwykle liryczne, pełne, miłości i tęsknot piosenki neapolitańskie oraz piosenki żydowskie, rzewne i wzruszające. Uroda i iście włoski temperament aktorki sprawią, że ten recital będzie prawdziwym muzycznym widowiskiem.
„Mały Książę"
Mały bohater, zawiedziony w swoich uczuciach do pięknej Róży, wyrusza ze swojego domu na asteroidzie B 612 w podróż na inne planety. Tam szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania, o uczucia, miłość, przyjaźń. Tej ostatniej bardzo pragnie, dlatego gdy trafia na Ziemię i spotyka tam zagubionego w piasku pustyni Pilota, nawiązuje z nim więź. Rozmowa z Pilotem to dialog autora ze sobą, w którym rozważa sens życia, miłości i relacji.
„Via-gra"
Inteligentna komedia zawsze, kiedy już wybrzmi śmiech, budzi refleksje. Tak jest też w przypadku „Via-gry" Freda Apke – znanego i popularnego w Polsce niemieckiego dramaturga, którego sztuki zawsze bawią przewrotnością dialogów. Już sam tytuł tej tragikomedii przywodzi na myśl wiele groteskowych skojarzeń, a cóż dopiero jeśli wpisać go w kontekst związku starszego mężczyzny z młodszą kobietą z apetytem na życie. Każda taka historia ma wiele meandrów i szczegółów. Warto się w nie zagłębić korzystając z lekkiej, komediowej formy przedstawienia, w której życie mniej boli, a śmiech oczyszcza i wyzwala.
„ Boeing, Boeing. Odlotowe narzeczone"
Główny bohater sztuki, pilot Maks, twierdzi: „tylko żyjąc z trzema kobietami nie możesz się nudzić". Sam postępuje według tej zasady, dzieląc swój harmonogram między trzy nie mające pojęcia o swoim istnieniu narzeczone – stewardesy, z których każda ma z nim dyżur innego dnia. Ale pewnego razu grafik nie sprzyja uczuciowemu pilotowi i wszystkie trzy narzeczone wracają do domu w tym samym czasie. W sytuacji bez wyjścia pomóc mogą tylko wierny przyjaciel sprzed lat i gosposia.
„Wesele Figara"
Zbliżający się ślub Figara, służącego hrabiego Almavivy, staje pod znakiem zapytania, kiedy w zamku zjawia się Marcelina. Figaro zaciągnął kiedyś u niej dług, zobowiązując się spłacić go lub poślubić kobietę. Sytuację komplikują też sam hrabia, nie kryjący swego afektu do Zuzanny, narzeczonej Figara, oraz młodziutki Cherubin, wzdychający do hrabiny Rozyny, w którym z kolei kocha się córka ogrodnika, Franusia. Próba rozwiązania tego farsowego szaleństwa prowadzi do kolejnych komicznych i zaskakujących sytuacji, kierowanych namiętnościami i słabościami bohaterów.
„ Przygody Tomka Sawyera"
Choć minęło sporo czasu od momentu kiedy Mark Twain powołał do życia najbardziej uroczego urwisa na świecie – Tomka Sawyera – to Tomek Sawyer się nie starzeje!
Zawsze ma jedenaście lat; otwartą głowę, złote serce i jest ancymonem nad ancymonami. Oddany, lojalny i sprawiedliwy wraz z najlepszym przyjacielem Huckiem Finnem przeżywa fascynujące przygody, które codzienność zamieniają w barwne, ciekawe wyzwania.
„ Szalone nożyczki"
Antoni Wzięty jest fryzjerem, prowadzącym w Krakowie swój salon, nad którym mieszka słynna (choć nielubiana przez fryzjera) pianistka. Pewnego dnia kobieta zostaje zamordowana, a do salonu fryzjerskiego wkraczają śledczy i jego nieroztropny pomocnik. Spokojne życie fryzjera zawisa na przysłowiowym włosku. Rozpoczyna się śledztwo, w którym każdy z widzów jest świadkiem, a zakończenie dochodzenia zależy od tego, co świadkowie zeznają… Aktorzy z pomocą widzów odtwarzają przebieg akcji, która może się skończyć na kilka sposobów.
„ RENT"
„RENT" to rewolucyjny musical Jonathana Larsona, który opowiada historię grupy młodych, ekscentrycznych ludzi, którzy na przełomie lat 80. i 90. walczą o swoje marzenia i uznanie w samym sercu nowojorskiego East Village, mierząc się na co dzień z biedą, wykluczeniem, narkomanią i epidemią AIDS. Spektakl jest hołdem dla współczesnej bohemy, która stawia kreatywność, indywidualność i niezależność ponad materialnymi korzyściami i dla której miłość jest najważniejszą miarą życia. Mimo że akcja „RENT" umiejscowiona jest w konkretnym momencie w historii, to dzięki uniwersalnym tematom, społecznej świadomości, różnorodności postaci oraz emocjonalnej głębi utworów, musical rezonuje z wieloma pokoleniami widzów.
„The MUSIC.AI-Musical Charytatywny"
W niewielkiej firmie dwa zespoły, dzienna i nocna zmiana, od lat tkwią w konflikcie, choć nikt już nie pamięta, co go wywołało. Na tle tej rywalizacji rodzi się zakazana miłość, a zakochani chcą pokonać dzielące ich bariery – przeszkodą są jednak narastające wśród bohaterów napięcie i skrywane sekrety. Kiedy na scenę wkracza sztuczna inteligencja, wszystko się zmienia – czy pomoże rozwiązać spór, czy jeszcze bardziej skomplikuje relacje między ludźmi?
„ CRACOVIA DANZA „Królewna Śnieżka"
Kto tak naprawdę jest bardziej rozpoznawalny? Czy to piękna Śnieżka, czy Krasnoludki? A może Zła Królowa, której czarodziejskie lustro nigdy się nie myli? Chyba, że tajemniczy Łowca, który ma za zadanie zabić najpiękniejszą istotę na ziemi? I jakie rozwiązanie znajdą Krasnoludki, by wszystko dobrze się skończyło? Przedstawienie baletowe Królewna Śnieżka w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza postara się odpowiedzieć na te i inne pytania.