Już 6 i 7 grudnia 2024 (w piątek o godz. 19.30 i w sobotę o 18.00) w ramach wydarzeń wieńczących obchody Roku Antona Brucknera – w 200-lecie urodzin kompozytora, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wykona jego VIII Symfonię c-moll op. 108 w interpretacji maestro José Maria Florncio, który bezpośrednio przez drugim koncertem spotka się z publicznością podczas Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra". Anonsowane koncerty wpisują się jednocześnie w program jednego z najstarszych festiwalu muzyki organowej w Europie, jakim są Dni Muzyki Organowej, realizowane w Filharmonii w Krakowie od roku 1966. W repertuarze tego festiwalu melomani będą mieli okazję posłuchać brzmienia tego największego instrumentu, stanowiącego również symbol instytucji, także podczas recitali organowych – 8 grudnia 2024 w wykonaniu Scott Brothers Duo, 15 grudnia 2024 w wykonaniu Sarah Kim oraz podczas koncertu 18 grudnia 2024 z udziałem organisty Oliviera Latry.

Tuż przed świętami

Wielce interesująco zapowiadają się również koncerty abonamentowe – w piątek, 20 grudnia 2024 o godz. 19.30 i w sobotę, 21 grudnia o godz. 18.00. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej oraz grupę znakomitych solistów – śpiewaków (Alexandra Lowe – sopran, Xenia Puskarz-Thomas – alt, James Gilchrist – tenor i Blaise Malaba – bas) poprowadzi I Dyrygent Gościnny Filharmonii oraz utytułowany szef artystyczny Filharmonii Poznańskiej – Łukasz Borowicz. Wieczory wypełni oratorium Georga Friedricha Haendla pt. Izrael w Egipcie w wersji Felixa Mendelssohna. O tym niezwykłym dziele dyrygent zgodził się porozmawiać podczas Dyskusyjnego Klubu Muzycznego – w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.30, zdradzając zarówno arkana przygotowania tego oratorium, jak i opowiadając o wpływie Mendelssohna na jego obecny, muzyczny kształt. Rozmowę z udziałem publiczności poprowadzi jak zwykle Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Małopolskie kolędowanie

Już 28 grudnia 2024 roku, czyli niemal bezpośrednio po obchodach Świąt Bożego Narodzenia, Filharmonia Krakowska zaprasza publiczność do wspólnego kolędowania. Cieszący się wielką popularności projekt „Małopolskie kolędowanie" to możliwość nie tylko wysłuchania, ale i współwykonania najpiękniejszych polskich kolęd, pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii pod batutą Krzysztofa Michałka i z organistą Henrykiem Janem Botorem, autorem przygotowanych aranżacji.

Sylwester w filharomonii

Rok 2024 zamkniemy w bardzo uroczysty sposób – a to za sprawą przygotowanych specjalnie na tę okazję Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, podczas których wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka oraz soliści: tenor Michele Angelini i sopranistka Elisa Balbo, a także skrzypkowie Paweł Wajrak i Jakub Żurek, a okrasi słowem Piotr Krasnowolski. W programie znalazły się najpiękniejsze walce i polki rodziny Straussów oraz fragmenty oper i operetek m.in. Gioachino Rossiniego, Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Franza von Suppé czy Imre Kálmána. Koncerty na zakończenie starego i otwarcie nowego roku odbędą odbędą się 30 grudnia o godz. 19.00, w Noc Sylwestrową o godz. 17.00 i 21.30 oraz w Nowy Rok o godz. 17.00.

Koniec materiału promocyjnego