W tym roku Teatr Wielki w Łodzi obchodzi 70 - lecie, a na nadchodzący sezon zaplanowano pięć premier, Festiwal Pucciniowski, a także wznowienia dawno nie oglądanych tytułów

W grudniu zobaczymy „Cyganerię" Gaiccomo Pucciniego. Dzieło wyreżyseruje Marcin Łakomicki, artysta młodego pokolenia, mający na swoim koncie szereg realizacji w różnych europejskich teatrach operowych m.in. Staatsoper w Berlinie czy weneckim La Fenice. Premiera będzie miała miejsce 7 grudnia 2025 roku. Spektakl powróci pod koniec sezonu w czerwcu 2025 roku.

Teatr Wielki  w Łodzi. Wiosenne premiery

W marcu na scenę Teatru Wielkiego w Łodzi zawita premiera „Napoju miłosnego" Donizettiego. Akcja opery rozgrywa się na włoskiej wsi, gdzie główny bohater, młody wieśniak Nemorino, jest zakochany w pięknej, ale niedostępnej Adinie. Opera jest znana ze swojej melodyjności, a jednym z najsłynniejszych fragmentów jest aria Nemorina „Una furtiva lagrima". Spektakl wyreżyseruje Wojciech Adamczyk, kostiumy zaprojektuje Maria Balcerek, a scenografię Marek Chowaniec. Chorografię ułoży Jarosław Staniek. Premiera 22.03.2025 roku.

– 26 kwietnia 2025 będzie można zobaczyć premierowe balet zatytułowany „Morze". Kierownictwo muzyczne powierzono Marii Fuller, dyrygentce pochodzącej z Kanady. Artystka niedawno zdobyła prestiżowe stypendium Orchestre Metropolitan’s Orchestral Conducting Academy. To mentorski program dla początkujących dyrygentów, którego pomysłodawcą jest Yannic Nezet-Seguin – mówią w teatrze.

Teatr Wielki w Łodzi. Pinokio nie tylko dla dzieci

Ostatnią premierą nowego sezonu będzie „Pinokio" Jonathana Dove To kolejna już (po m.in. „Małym kominiarczyku" Brittena i „Jasiu i Małgosi" Humperincka). Dobrze wszystkim znana baśń Collodiego w muzyce Jonathana Dove’go znalazła odzwierciedlenie wokalne i instrumentalne jej fabuły, a charakterystyka poszczególnych postaci i sytuacji dramaturgicznych właśnie poprzez „trafiającą do ucha" muzykę zyskała i na klarowności, i na atrakcyjności. Operę wyreżyseruje Robert Drobniuch. Spektakl premierowy odbędzie się 1 czerwca 2025 roku, będzie to jednocześnie polska premiera tego dzieła.

Teatr Wielki w Łodzi. Festiwal Pucciniowski

W bieżącym roku przypada setna rocznica śmierci jednego z największych kompozytorów operowych Giaccomo Pucciniego. Z tej okazji publiczność będzie miała możliwość obejrzenia największych dzieł włoskiego mistrza w realizacjach artystów z innych ośrodków. W Łodzi zaprezentuje się poznański Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki ze spektaklem „Manon Lescaut", a także Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina ze spektaklami „Suor Angelica" i „Gianni Schicchi". Ponad to Teatr Wielki w Łodzi przypomni swoje najlepsze realizacje oper Pucciniego. Będą nimi „Madama Butterfly", „Turandot", „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu", a także koncertowe wykonanie „Toski".

Teatr Wielki w Łodzi. Niedzielne poranki dla dzieci

Bardzo ważną częścią działalności teatru jest edukacja. Teatr posiada bardzo ciekawą propozycję dla najmłodszych i tych trochę starszych. W tym sezonie zaprasza na 24 koncerty familijne z cyklu „Niedzielne poranki". Jak sama nazwa wskazuje na koncerty Teatr zaprasza w niedziele o godzinie 12:00, a wśród tytułów jakie będzie można obejrzeć znajdziemy koncerty „Hakuna Matata", „Akademię Wróżki Melodi" (które ze względu na duże zainteresowanie zostały przeniesione na dużą scenę) oraz na Scenie kameralnej cykl koncertów „Orkiestrowe ABC".

Teatr Wielki w Łodzi. Jubileusz 70 - lecia 

Łódzka opera świętuje jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Początki teatru operowego sięgają połowy lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to Stowarzyszenie Przyjaciół Opery przekształciło się w nowo powołaną Operę Łódzką, dając pierwszą premierę 18 października 1954 roku. Wybór padł na „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Po dwunastu latach Opera Łódzka przekształciła się w Teatr Wielki, który otrzymał nową siedzibę przy placu Dąbrowskiego. Siedemdziesięcioletnia historia największej instytucji kultury w Łodzi, to setki spektakli i koncertów, na których wychowało się kilkanaście pokoleń melomanów.

Jubileuszowy sezon zainaugurowała 6-7 września II edycja Opera Łódź Opener podczas którego zaprezentowano plenerową wersję „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki. Natomiast 7 września miała miejsce Gala Jubileuszowa z największymi przebojami muzyki klasycznej i nie tylko. Z kolei pierwszą premierą w tym sezonie była „Giselle" Adolphe’a Adama. Choreografię do spektaklu przygotowała polska tancerka i choreografka Zofia Rudnicka, a kierownictwo muzyczne objął ukraiński dyrygent Andriy Yurkevych.

Komentarze
"Dzieło wyreżyseruje Marcin Łakomicki", "spektakl wyreżyseruje Wojciech Adamczyk", "operę wyreżyseruje Robert Drobniuch". Dawniej się pytało, kto dyryguje, kto zaśpiewa. W sprawie tych trzech produkcji nie padło nazwisko żadnego z wykonawców.
już oceniałe(a)ś
1
0