Powszechna dostępność map turystycznych, aplikacji mobilnych, porady i informacje w internecie – wszystko to pozwala na szybkie zaplanowanie krótszych i dłuższych wypadów. Przedstawiamy najciekawsze górskie szlaki turystyczne opracowane z wykorzystaniem tras użytkowników aplikacji mobilnej Traseo.
Mimo iż stanowią niewysokie góry, są bardzo atrakcyjne krajobrazowo i widokowo. Trasa ze Szczawnicy przez Sokolicę na Trzy Korony wydaje się idealną propozycją. Niedługa, łatwa technicznie, nie wymaga specjalnego przygotowania, a dostarcza wielu wrażeń. Na samym początku wycieczki musimy przeprawiać się tratwą przez Dunajec. Zmęczenie na podejściu wynagrodzą niesamowite widoki na Pieniny i Tatry roztaczające się z Sokolicy i Trzech Koron.
W czasie wakacji proponujemy wybrać mniej uczęszczane szlaki turystyczne na wschód od Szczawnicy i zdobycie najwyższego szczytu Pienin, którym jest Wysoka. Szlak biegnie grzbietem, wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Po naszej prawej stronie przez cały czas towarzyszy nam zapierający dech w piersiach widok na całe Tatry. Na trasie możemy zatrzymać się na posiłek w Schronisku pod Durbaszką. Po zdobyciu Wysokiej do Jaworek schodzimy przez Wąwóz Homole, a do Szczawnicy wrócimy autobusem.
Są piękne o każdej porze roku, a szczególnie jesienią. Połoniny i bukowe lasy w tych kolorach prezentują się znakomicie. We wrześniu góry są już prawie puste i w spokoju można wędrować nawet najbardziej popularnym szlakiem na Tarnicę. Wycieczkę rozpoczynamy z Wołosatego, pamiętając, by wyjść odpowiednio wcześnie, bo cała trasa może nam zająć do ośmiu godzin. Po podejściu lasem na Przełęcz Bukowską znajdujemy się już na grzbiecie. Wędrując połoninami, przechodzimy kolejno przez Rozsypaniec, Halicz, Kopę Bukowską, aż do Przełęczy pod Tarnicą, z której wychodzimy na szczyt. Przez cały czas marszu towarzyszą nam piękne widoki na okoliczne pasma górskie.
W Bieszczady warto wybrać się także zimą. Bezkresne widoki na kolejne ośnieżone pasma górskie, poczucie wolności i wszechogarniająca przestrzeń – to czeka turystów. Połonina Wetlińska jest znakomitym celem na tę porę roku. Trasa nie jest wymagająca – podchodzimy z Przełęczy Wyżnej do Chatki Puchatka, gdzie można odpocząć po podejściu i nabrać sił na przejście Połoniny. Dla bardziej ambitnych i wytrwałych istnieje możliwość wejścia na Smerek. Do Wetliny schodzimy z Przełęczy Orłowicza. Podstawowa trasa liczy ok. 13 km (suma podejść 780 m), których przeciętnemu piechurowi przejście zajmie ok. 6,5 godziny.
Znają go przede wszystkim mieszkańcy Krakowa i południowej Małopolski, ale na pewno warty jest odkrywania. Mimo że najwyższe szczyty przekraczają ledwo 1000 metrów, można się tu dobrze zmęczyć. Proponowana trasa pięciu tysięczników to wycieczka na cały dzień, podczas której wejdziemy na trzy wybitne szczyty – Ćwilin, Jasień i Mogielicę, oraz przejdziemy przez dwa mniej znaczące – Kutrzycę i Krzystonów. Wycieczka piękna widokowo, jest idealna na słoneczny weekend.
Śnieżka – Królowa Karkonoszy, najwyższy szczyt Sudetów, zachwyci każdego zarówno w zimowej aurze, jak i w innych porach roku. Szczyt znany jest z kapryśnej pogody, często występują tu silne wiatry, a zimą zamiecie śnieżne, dobrze więc wybrać się tam przy pewnej pogodzie. Miejscem startowym dla wyjścia na Śnieżkę jest Karpacz. Miasteczko położone u stóp Karkonoszy, ze względu na liczne ciekawe zabytki, warte jest spędzenia większej ilości czasu. Na wycieczkę trzeba liczyć cały dzień, pamiętając o wczesnym wyjściu, tak by wrócić przed zmrokiem. Na trasie znajdują się dwa schroniska – Strzecha Akademicka i Dom Śląski, który odwiedzamy dwa razy – przy podejściu i zejściu ze szczytu. Trasa nie jest bardzo trudna, ale wymaga posiadania doświadczenia w górach i odpowiedniego ekwipunku.
Kto był wiosną w górach, zwłaszcza w Tatrach, ten wie, że nie ma piękniejszej pory roku.
Obserwowanie budzącej się do życia przyrody w wiosennym słońcu odbijającym się od śniegu zalegającego jeszcze w żlebach i na północnych stokach, pierwszych krokusów przebijających się przez śnieg, świstaków wychodzących z norek po zimowaniu – to przeżycia, których nie doświadczymy kiedy indziej. Dlatego właśnie Tatry oraz Gorce to najlepszy cel na wiosenną wycieczkę w góry.
Przyjęło się, że najlepszym miejscem do podziwiania krokusów jest Dolina Chochołowska. Trasa do Schroniska na Polanie Chochołowskiej jest dostępna dla każdego. Z Siwej Polany szlak liczy 7,5-kilometra i nie napotkamy na nim większych trudności. Wczesną wiosną nie polecamy jedynie wędrówki z wózkiem, bo zalegający jeszcze gdzieniegdzie śnieg może utrudnić przemieszczanie się. Wycieczkę możemy skończyć w schronisku przy wyśmienitym deserze chochołowskim (szarlotka z bitą śmietaną i jagodami), ale dla prawdziwych zdobywców polecamy podejście na Grzesia i Rakoń, a następnie powrót na Polanę przez Dolinę Wyżnią Chochołowską. Na pokonanie całej trasy musimy mieć cały dzień, więc wycieczkę należy rozpocząć odpowiednio wcześnie.
Sezon letni to czas wakacji, o tej porze roku górskie parki narodowe, szlaki turystyczne i schroniska przeżywają oblężenie. Nic w tym dziwnego, słoneczna pogoda i długie dni sprzyjają wyjazdom w góry, a aktywny wypoczynek cieszy się bardzo dużą popularnością. Warto jednak usiąść nad mapą i znaleźć trochę mniej uczęszczane szlaki górskie.
Tatry stanowią szczególnie popularny cel letnich górskich wycieczek. Ciężko znaleźć szlaki turystyczne, gdzie choć przez chwilę doświadczymy przyjemnej samotności i obcowania sam na sam z naturą. Orla Perć Tatr Zachodnich jest z pewnością szlakiem, który dostarczy niezapomnianych wrażeń i będzie prawdziwą górską przygodą. Trasa przeznaczona jest dla doświadczonych turystów górskich z bardzo dobrą kondycją i oswojeniem z eksponowanym terenem. Proponowany szlak biegnie pograniczem polsko-słowackim, przebiega przez siedem szczytów o wysokości powyżej 2 tys. m n.p.m., w tym grań Rohaczy. Całość trasy to ok. 21 km, ale ze względu na znaczne przewyższenia (suma podejść wynosi 1800 m) na wycieczkę trzeba liczyć ok. 12 godzin.
Mniej popularne, ale równie piękne i pełne krokusów, są wiosną polany gorczańskie. Warto wybrać te rzadziej uczęszczane szlaki turystyczne, by cieszyć się spokojem i w ciszy kontemplować wiosenną przyrodę. Trasa, którą proponujemy, wiedzie w całości przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego, obfituje w liczne polanki, na których z całą pewnością będziemy sami. Startujemy z Lubomierza, z parkingu Trusiówka przy Przełęczy Przysłop. Całodniowa wycieczka liczy ok. 30 km i przebiega przez szczyty Gorców – Gorc Troszacki, Kudłoń, Turbacz, Kiczorę, Jaworzynę Kamienicką i Gorc. Mniej więcej w połowie trasy odwiedzimy Schronisko na Turbaczu, gdzie jest zawsze możliwość zjedzenia ciepłego posiłku i uzupełnienia wody. Warto pamiętać, że Gorce są piękne o każdej porze roku.
W upalne letnie dni dobrze jest znaleźć szlaki prowadzące przez lasy, by w cieniu spędzić aktywny dzień. Znakomitą propozycją są wycieczki na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który swym obszarem obejmuje m.in. Rudawy Janowickie i Góry Sokole. Punktem startowym do wędrówek w tym rejonie jest Mniszków lub Janowice Wielkie. Góry pokryte są gęstą siecią szlaków, wędrując nimi, napotkamy ciekawe formy skalne, których wysokość dochodzi nawet do kilkunastu metrów. Najciekawsze skupisko skałek – Starościńskie Skały – znajduje się na Lwiej Górze. Na niektóre skały można wejść po wykutych schodach i ze szczytu podziwiać przepiękne widoki. Dodatkową atrakcją na trasie są ruiny zamku Bolczów, które zostały udostępnione do zwiedzania. Mimo że proponowana trasa nie jest długa, dzięki wielu ciekawym miejscom na szlaku wycieczka może nam zająć cały dzień.
Natalia Szymonowska, Traseo.pl
Wszystkie komentarze