W roku akademickim 2024/25 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oferuje kandydatom na studia I stopnia 35 kierunków, w tym 4 w języku angielskim, natomiast na studiach II stopnia 46 kierunków, w tym 14 w języku angielskim.

– Łącznie w roku akademickim 2024/25 oferujemy 55 kierunków, w tym 14 kierunków w języku angielskim oraz 86 specjalności – dowiadujemy się z działu nauczania UEK.

Od roku akademickiego 2024/25 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie uruchamia trzy nowe kierunki studiów: Computer science – studia stacjonarne I stopnia (studia w języku angielskim), Data science w naukach społecznych – studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia oraz Zamówienia publiczne – studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia.

Uniwersytet Ekonomiczny. Nowe kierunki

Computer science to połączenie wiedzy informatycznej ze specjalistyczną wiedzą dziedzinową. Studenci poznają budowę i zasady działania systemów komputerowych, programowanie, bazy danych, systemy operacyjne, sieci komputerowe oraz projektowanie systemów informatycznych. Zdobywają także wiedzę z zakresu zarządzania, przedsiębiorczości i prawa. Dzięki temu dobrze rozeznają realia gospodarki, co jest istotne przy projektowaniu i wdrażaniu systemów informatycznych wspierających działalność gospodarczą, a także przy tworzeniu oprogramowania dla zaawansowanych aplikacji komputerowych. W efekcie powyższych założeń kierunek nabiera waloru interdyscyplinarności, co powinno być dodatkowym atutem dla absolwentów ubiegających się o pracę w różnego typu organizacjach i przedsiębiorstwach.

Z kolei Data science w naukach społecznych to kierunek, który powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie płynące z rynku pracy na specjalistów z wszechstronną wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami w zakresie informatyki oraz analizy danych z obszaru nauk społecznych, w szczególności gromadzenia, przygotowania, przetwarzania i wizualizacji danych, w tym dużych zbiorów danych (Big Data) oraz danych zaczerpniętych z Internetu (Web mining), jak również danych tekstowych (Natural Language Processing). Wiedza i umiejętności informatyczne, w połączeniu z kompetencjami matematycznymi oraz znajomością ekonomii, finansów, zarządzania, rachunkowości i ubezpieczeń dają absolwentom podstawę do stosowania zaawansowanych metod analizy statystycznej, w tym uczenia statystycznego (maszynowego) oraz modelowania ekonometrycznego badanych zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych przy rozumieniu ich istoty oraz wynikających z analizy danych zależności.

Uczelnia przygotowała także kierunek Zamówienia publiczne. Są to dwuletnie studia uzupełniające magisterskie o profilu praktycznym, prowadzone w formie wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń warsztatowych i zajęć językowych, wzbogacone o trzymiesięczną praktykę zawodową, mają na celu kompleksowe zapoznanie studentów z interdyscyplinarną problematyką kontraktów publicznych. W zamówieniach publicznych instrumenty cywilnoprawne, administracyjne i karne przeplatają się z instrumentami finansowymi, zarządczymi, pracowniczymi i organizacyjnymi. Stąd pomimo tego, że studia mają charakter uzupełniający, ich program jest rozbudowany, obejmuje kilkanaście przedmiotów podstawowych oraz blisko 30 przedmiotów pomocniczych, w większości do wyboru.

Uniwersytet Ekonomiczny. Zainteresowania i preferencje

A co brać pod uwagę wybierając konkretny kierunek studiów? Dr hab. Małgorzata Tyrańska, prof. UEK, Prorektor ds. Kształcenia i Studentów: Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jakie kryteria powinny decydować o wyborze kierunku studiów. Zwykle kandydaci skupiają się na swoich zainteresowaniach i preferencjach, choć część z nich uwzględnia również podpowiedzi rodziny lub znajomych. Wybierając studia, warto sobie jednak odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości zawodowej, czyli np. jaki rodzaj i tryb pracy preferujemy, czy interesuje nas praca przy komputerze czy też z ludźmi. Dobrze pamiętać o zmieniającym się rynku pracy, kompetencjach przyszłości oraz kompetencjach uniwersalnych. Nie bez znaczenia są również lokalne uwarunkowania rynkowe miejsca i otoczenia, w którym planujemy życie.

– Dlatego też Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wychodzi naprzeciw wielu oczekiwaniom. Proponujemy studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie, kształcimy w językach polskim i angielskim. Każdego roku doskonalimy swoją ofertę dydaktyczną, dostosowując ją do aktualnych potrzeb rynkowych, wychodząc naprzeciw zarówno oczekiwaniom kandydatów na studia, jak i pracodawców. Badania losów absolwentów naszej Uczelni pokazują, że nie mają oni problemów ze znalezieniem pracy i plasują się wśród osób najlepiej zarabiających w grupie podejmujących swoją pierwszą aktywność zawodową – dodaje prorektor.

Uniwersytet Ekonomiczny. Stypendia

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mogą ubiegać się o poniższe świadczenia:

* stypendium socjalne: kryterium przyznania: trudna sytuacja materialna.

* stypendium rektora: kryterium przyznania: wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

* stypendium dla osób niepełnosprawnych: kryterium przyznania: aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.

* zapomoga kryterium przyznania: przejściowo trudna sytuacja życiowa.

O stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogę, stypendium rektora mają prawo ubiegać się wszyscy studenci. Natomiast do ubiegania się o stypendium socjalne mają prawo obywatele polscy oraz cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust.2 pkt 1-8 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, po potwierdzeniu uprawnienia właściwym dokumentem.

Komentarze