Wydarzenia pod nazwą Pokojowa Rewolucja w Niemieckiej Republice Demokratycznej nie byłby jednak możliwe gdyby nie polska Solidarność czy zmiany na Węgrzech, w Czechach i Słowacji a także w Rumunii.
Co pięć lat miasto Berlin świętuje rocznicę tej historycznej nocy, organizując specjalne wydarzenia w całym mieście: w 2009 r. był to projekt „Domino", a w 2014, projekt „Granica świateł".
W 2024 r wydarzenia z okazji 35. rocznicy upadku muru z pewnością przyciągną uwagę wielu osób.
Organizatorzy zapraszają na wspólne wydarzenia prasowe, które
odbędą się we wrześniu w Berlinie, Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Bukareszcie. Berlińskie obchody odbywające się w listopadzie rzucą światło na historyczne ruchy wolnościowe Europy Wschodniej. Efektem tych poszukiwań będzie powstanie znaków – czyli plakatów i banerów w cyklu warsztatów. Następnie zostaną one zabrane do Berlina, gdzie staną się częścią dużej instalacji i towarzyszącej jej książki.
– Kulturprojekte będzie odpowiedzialne za koordynację działań ze wszystkimi partnerami na miejscu i zaopatrzenie we wszystkie materiały (m.in. plakaty, długopisy/pędzle/farby). Dlatego poszukujemy partnerów lokalnych, którzy są w stanie samodzielnie zaplanować i przeprowadzić te warsztaty i zajęcia z wybraną grupą osób. Niezbędna będzie także zgoda uczestników na wykorzystanie ich szyldów w ramach instalacji w Berlinie – dodają organizatorzy.
Wszystkie komentarze