Kluczowe są zainteresowania ale także predyspozycje, a nasza uczelnia oferuje kierunki studiów w ramach pięciu dyscyplin naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne, nauki o polityce i administracji, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna - mówi Paweł Kozakiewicz, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

– Przed wyborem konkretnego kierunku studiów sugerowałabym zapoznanie się z planami studiów poszczególnych kierunków oraz sylabusami poszczególnych przedmiotów. Te informacje, przy uwzględnieniu zainteresowań oraz wizji przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego, powinno być determinantą decyzji – mówi Paweł Kozakiewicz.

Kierunki studiów. Potrzeby rynku pracy

Predyspozycje osobiste są kluczowe przy podejmowaniu decyzji. Czy kandydat preferuje pracę laboratoryjną, programistyczną, biurową czy kontakt bezpośredni z ludźmi? Czy preferuje pracę w środowisku międzynarodowym, wielokulturowym czy też woli pracę w instytucjach publicznych, samorządzie, w wymiarze sprawiedliwości, w małych i średnich przedsiębiorstwach, w dyplomacji? Czy chce być pracownikiem podmiotu (krajowego, międzynarodowego, publicznego) czy też planuje aktywność w ramach własnej działalności gospodarczej? – Potrzeby rynku pracy z całą pewnością są niezwykle ważne. Warto prześledzić oferty pracy, zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych zawodów, proponowane stawki wynagrodzeń. Pamiętajmy jednak, że współczesny rynek pracy jest niezwykle dynamiczny i z całą pewnością studenci, a potem absolwenci będą kształcić się przez całe życie czy to w ramach samych studiów, a potem szkoleń firmowych czy też aplikacji oferowanych dla absolwentów jednolitych studiów magisterskich – prawa – radzi Paeeł Kozakiewicz.

Kierunki studiów. Popularne i całkiem nowe 

– Faworytem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce od lat na UEK pozostaje kierunek Marketing i komunikacja rynkowa – potwierdziła to zeszłoroczna rekrutacja. Zaraz po nim na podium znalazła się Informatyka stosowana. Trzecie miejsce w czołówce zajęła Logistyka międzynarodowa. Pierwszą piątkę zamykają kierunki: Prawo oraz Finanse i rachunkowość – informują w UEK.

Największą popularnością – według liczby zgłoszeń osób, które wybrały dany kierunek na pierwszym miejscu – cieszyły się Finanse i rachunkowość, Marketing i komunikacja rynkowa oraz Prawo. Następne w kolejności (wg tego kryterium) były: Informatyka stosowana, Ekonomia, Zarządzanie oraz Logistyka międzynarodowa.

– Natomiast według liczby zgłoszeń osób chętnych na dany kierunek drugiego i trzeciego wyboru faworytem pozostały Finanse i rachunkowość. Na drugim miejscu znalazł się Marketing i komunikacja rynkowa, a na trzecim Zarządzanie. Chętnie wybierane w tym zestawieniu były również kolejno: Ekonomia, Prawo, Rachunkowość i controlling oraz Logistyka międzynarodowa – mówi rzecznik.

Nowymi kierunkami, które zostaną uruchomione w tym roku są Zamówienia publiczne (studia II stopnia) oraz Data science w finansach (studia I stopnia). Pełna lista przedmiotów znajduje się na stronie: Portal rekrutacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – Studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Uniwersytet Ekonomiczny. Akademickie Centrum Kariery

Współpracuje szeroko z biznesem – dwukrotnie w ciągu roku organizując Targi Pracy UEK, największe wydarzenie rekrutacyjne dla studentów i absolwentów krakowskich uczelni.

W ciągu roku akademickiego odbywa się Akademia Rozwoju, czyli cykl warsztatów, szkoleń i spotkań, organizowanych we współpracy z firmami dla studentów UEK, gdzie poznają oni know how, zasady współpracy w danej firmie. Organizowane są także spotkania rekrutacyjne dla studentów, gdzie firmy podają informacje o możliwościach zatrudnienia, przedstawiają swoją ofertę. Trzecim sposobem współpracy jest baza ofert Job Teaser, prowadzona przez ACK za pośrednictwem strony www, gdzie co roku publikowanych jest kilka tysięcy ofert pracy, praktyk i staży, dedykowanych studentom naszej uczelni. Akademickie Centrum Kariery organizuje również praktyki zagraniczne w programie Erasmus+, współpracując z międzynarodowymi firmami.

Komentarze