Autorem zdjęć jest Artur Pławski. Jego album "Dobre miejsce" /"The Right Place", przedstawiający Tychy, zdobył główną nagrodę konkursu na Fotograficzną Publikacje Roku 2023. Wystawę pod tym samym tytułem będzie można zobaczyć w Poznaniu.

– Fotografowałem miasto, którego dobrze nie znałem i z którego nie miałem wspomnień. Ta okoliczność była przyczyną bardzo przyjemnego doświadczenia — uwalniała od typowych skojarzeń i pozwalała wymyślać przestrzeń i siebie w niej na nowo – wyjaśnia Artur Pławski.

Wystawa jego tyskich fotografii ma tytuł „Dobre miejsce", czyli brzmi tak samo, jak hasło promocyjne tego miasta. Ale nie są to wygładzone zdjęcia promocyjne, ani też depresyjne klimaty, z którymi (niesłusznie) mogą się kojarzyć górnośląskie miasta. W obiektywie Artura Pławskiego Tychy okazują się po prostu ciekawe i na swój sposób wciągające. A może da się tak spojrzeć na każde miasto? Jest o czym rozmawiać.

– Fotografie są ciekawym zaczątkiem do dyskusji o mieście - podkreśla Dominika Sadowska, organizatorka spotkania i ekspertka Concordia Design.

– Zapraszamy wszystkich zafascynowanych miejską fotografią do zobaczenia wystawy oraz do rozmowy z autorem podczas spotkania 6 maja – dodaje.

Wydarzenie poprowadzi Filip Springer polski fotograf i reporter. Początek o godz. 18 w Concordia Design Poznań (sala Expo, wejście C). Wstęp jest wolny, ale trzeba pobrać bezpłatną wejściówkę.

Wystawę, do końca czerwca, będzie można zobaczyć na terenie Przystani Sztuki. To plac między biurowcem Bałtyk a budynkiem Concordia Design, przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu.

Concordia Design. To stały cykl

W 2024 roku w Przystani Sztuki pokazywane są zdjęcia fotografek i fotografów zajmujących się przede wszystkim właśnie fotografią dokumentalną miejsc, krajobrazów, regionów, miast i przestrzeni.

– Nasz cykl spotkań to wejrzenie w miejsca, historię oraz ludzi, których autorzy i autorki spotykają. Jest to fascynujące spotkanie z wydarzeniami, osobami i elementami przestrzeni, widziane oczami fotografów i fotografek – mówi Dominika Sadowska.

Na 2 lipca zaplanowano kolejne spotkanie, tym razem z Anną Kędziorą. Poprowadzi je Maria Krześlak, a rozmowa będzie dotyczyła następnej wystawy – „Riverbeds".

– Cyklicznie co około dwa miesiące zmieniamy wystawy w Przystani, ale każda jest innego artysty i nieco w innym temacie – dodaje Sadowska.

Wydarzenia są organizowane przez Concordia Design we współpracy z Fundacją Vox Artis oraz miastem Poznań.

Komentarze