Jak można zwiększyć komfort cieplny w pomieszczeniach, jednocześnie ograniczając zużycie energii i emisję dwutlenku węgla?

Mniej na ogrzewanie. Kilka słów o termomodernizacji

Na termomodernizację składają się prace związane z termoizolacją, modernizacją istniejących instalacji czy wymianą źródła ciepła. Przeprowadza się ją głównie, aby obniżyć koszty energii, osiągnąć cieplejsza temperaturę wnętrza zimą i zapewnić przyjemny chłód w pomieszczeniu latem. Dodatkowe korzyści jakie niesie ze sobą termomodernizacja to także czystsze powietrze, cisza i spokój, większe bezpieczeństwo pożarowe i zdrowy mikroklimat.

Cieplejszy dom. Zimno na dystans

W kontekście termomodernizacji domu elementem odgrywającym kluczową rolę są okna. Aby osiągnąć wysoką efektywność cieplną, w oknach z reguły stosuje się szyby zespolone. Na krawędzi szyb umieszcza się ramki dystansowe, aby zagwarantować odstęp pomiędzy nimi. Mówiąc o termoizolacji, należy przede wszystkim wspomnieć w tym przypadku o ramce ciepłej - to niewielki element współczesnego okna, ale o ogromnym oddziaływaniu. Ramka dystansowa stanowi fizyczny punkt styku pomiędzy szybami oraz bezpośrednie połączenie pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, przez co decyduje o efektywności cieplnej okna.

NOWOCZESNE MATERIAŁY I TECHNOLOGIE BUDOWLANE [PDF]

Okna. Czym jest ciepła ramka?

Ciepła ramką nazywamy uszczelnienie krawędzi szyby zespolonej, w którym ramka dystansowa pomiędzy szybami jest wykonana z materiału o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Pomaga ona ograniczać powstawanie mostków cieplnych od wewnątrz do zewnątrz – umożliwia więc oszczędzanie energii i zapobiega powstawaniu pleśni na krawędzi szyby. W odróżnieniu od produktów aluminiowych, ciepłe ramki dystansowe Swisspacer są wykonane z wysoce izolacyjnego kompozytu tworzywa sztucznego, dzięki czemu straty ciepła są obniżone do minimum.

Ciepło. Oszczędność energii

Stosując dobrej jakości ciepłe ramki można zaoszczędzić nawet 8,6% energii cieplnej i 340 kg CO2 rocznie. Wyniki te potwierdza badanie przeprowadzone przez niezależny Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Najpierw zbadano oddziaływanie ramki dystansowej w szybie zespolonej okna na całkowite zapotrzebowanie budynku na energię. W przeciwieństwie do ramek dystansowych z aluminium, ramki dystansowe z wysokoizolacyjnego tworzywa sztucznego znacząco obniżają zużycie energii, emisje CO2 i koszty ogrzewania budynków. Na podstawie badania trzech typów budynków o powierzchni mieszkalnej 156 m² każdy uzyskano następujący wynik: zastosowanie wysokiej jakości ramek dystansowych z tworzywa sztucznego zamiast ramek aluminiowych pozwala na zaoszczędzenie do 340 kg CO2 rocznie w różnych strefach klimatycznych. Oszczędność energii cieplnej w budynku wynosi nawet 8,6% w przypadku domu energooszczędnego z szybami zespolonymi dwukomorowymi oraz nawet 22% w przypadku domu pasywnego.

Więcej informacji na www.swisspacer.com

Koniec materiału promocyjnego